אאא

מלבד צבעם הוורוד העז, עוד מאפיין אייקוני של עופות הפלמינגו הוא עמידתם על רגל אחת. אולם עד כה, מעולם לא הבנו מדוע למעשה הן עושות כך.

על פי תיאוריה שרווחה עד כה – עמידתם על רגל אחת היא כדי לווסת את טמפרטורת הגוף שלהם, שכן עמידה במים בשתי הרגליים גורמת להתקררות חום גוף במהירות. עתה מאמינים חוקרים שמצאו את הסיבה האמיתית – על פי מחקר חדש שפורסם ב"רויאל סוסייטי ג'ורנל ביולוג'י לטרס" (Royal Society journal Biology Letters), עמידה זו חוסכת להם אנרגיה לעומת עמידה על שתי רגליים.

פרופ' יאנג-הואיצ'אנג מהמכון הטכנולוגי של מדינת ג'ורג'יה בארה"ב, יחד עם לנה טינג מאוניברסיטת אמורי בג'ורג'יה, ניהלו סדרה של ניסויים באמצעות פגרים של פלמינגו, והתברר שהיה קל יותר להעמידם על רגל אחת מאשר על שתיים.

"הדגמנו שקל יותר לגוויית פלמינגו לתמוך פסיבית במשקל הגוף על רגל אחת ללא כל מתח שריר והיא שומרת על יציבה איתנה ובלתי משתנה הדומה למה שרואים אצל עופות הפלמינגו החיות", אמרו השניים. פגר של פלמינגו לא יכול לשמור על יציבות איתנה כשהוא על שתי רגליו, דבר שמעיד על כך שהפלמינגו צריך להשקיע יותר אנרגיה כדי לעמוד ביציבות על שתי הרגליים לעומת עמידה על רגל אחת. המסקנה שלנו היא שהפלמינגו נעזר במנגנון יציבה מבוסס כוח-משיכה לשם תמיכה במשקל הגוף בעת העמידה על רגל אחת".

החוקרים גם גילו שעמידה על רגל אחת מקטינה משמעותית את תנועת הגוף בזמן עמידה נינוחה לעומת התנהגות בעת דריכות. "על פי מסקנותינו, הממצאים מדגישים את האפשרויות שהפלמינגו יכול לעמוד לזמן ממושך תוך השקעת אנרגיה מועטה ביותר", ציינו יאנג-הואיצ'אנג ולנה טינג.