אאא

ברוך דיין האמת: בויליאמסבורג שבארה"ב נפטר בשיבה טובה הגאון רבי אפרים פישל הרשקוביץ זצ"ל, דיין קהילת צאנז וקלויזנבורג בארה"ב ומחשובי הפוסקים במדינה.

המנוח נסתלק לבית עולמו והוא בגיל 94 שנים. במהלך השבוע האחרון התפללו רבים בבתי המדרשות ובהיכלי הישיבות בארץ ובתפוצות לרפואתו אולם כאמור הלילה השיב את נשמתו ליוצרה.

הרב הרשקוביץ זצ"ל מונה ע"י האדמור בעל ה'שפע חיים' מצאנז קלויזנבורג זצ"ל לכהן בראשות בית הדין שהקים וייסד בארצות הברית.

שמו של הרב הרשקוביץ יצא עד מהרה למרחקים לא רק בקרב בני קהילתו אלא בקרב כלל היהדות החרדית באמריקה כאחד התלמידי החכמים המובהקים שהיה מקובל על כל החוגים והמגזרים ורבים נשמעו לפסקיו ההלכתיים.

הרב הרשקוביץ נודע בשיעוריו העמוקים בענייני הלכה ופלפול והיה נואם כבוד באירועים תורניים רבים.

המנוח זצ"ל נולד ביום הכיפורים תרפ"ג בעיר מונקאטש. נודע בבקיאותו הרבה ובפסיקותיו ההלכתיות המקיפות כן נודע כבעל בקיאות בתורת הקבלה.

בצעירותו נחשב חסיד של האדמו"ר בעל החקל יצחק מספינקא, וקבע את בית מדרשו בבית המדרש של חסידות ספינק​ ​במוקנאטש. לאחר השואה כיהן כרב ב​עיירת ​האליין שבאוסטריה, ואחר כך עבר לניו יורק והתקרב לכ"ק האדמו"ר בעל השפע חיים מצאנז זי"ע. עם השנים מינה אותו הרבי לדיין בבית הדין שהקים בארה"ב​ כשברבות השנים שימש כפוסק של כלל היהדות החרדית בארה"ב​.

לאחר פטירת רבו המובהק בעל השפע חיים זי"ע דבק בבנו כ"ק האדמו"ר מצאנז.

אחד הפסיקות המפורסמות בארה"ב של המנוח זצ"ל הוא ההיתר להקים עירוב בשכונות החרדיות בארה"ב.

הלוויתו תצא בשעה 10 מביהמ"ד בית ברוך בוויליאמסבורג בדרכה להלוויה בבהמ"ד הגדול בקרית צאנז בנתניה וייטמן בחלקת צאנז בבית העלמין בנתניה.