אאא

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את פרויקט "מעלית הכותל". במסגרת התכנית, ייבנו מעלית מיוחדת ומעברים תת קרקעיים שיאפשרו לבעלי מוגבלויות להגיע בקלות מהרובע היהודי אל רחבת הכותל המערבי. העלות: 50 מיליון שקלים.

התוכנית שיוצאת לפועל ביוזמת שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ושרים נוספים, הגיעה לאחר 13 שנה של הצהרות שלא הגיעו לכדי החלטה של ממש.

הפרוייקט ההנדסי המורכב יאפשר גם לנכים, מוגבלים וקשישים להגיע בקלות ובביטחה עד לרחבת הכותל המערבי ולרובע היהודי.

את מרבית סכום ההשקעה בפרויקט גייסו משרדי הממשלה ובראשם משרד הבינוי והשיכון ומשרד התיירות. סיבת ההשקעה היא החשיבות ההיסטורית העמוקה של הרובע היהודי ושל הכותל המערבי, והצורך בחיבור הרובע היהודי והכותל והנגשתם לציבור הרחב בכלל, לציבור הנכים והמוגבלים בפרט וכן לעודד תיירים להגיע למקום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי התוכנית, פיר המעלית יגיע לעומק של כ-26 מ"ר, תחילתו במפלס הרובע היהודי ברח' משגב לדך והוא ירד עד למפלס הכותל. במקביל, תיחפר מנהרה להולכי רגל באורך של כ-65 מ"ר, שתחבר בין היציאה מהמעלית לרחבת הכותל בנקודת הבידוק הביטחוני.

עוד בתוכנית ההנגשה: בניית קומת כניסה בשטח של כ- 1,023 מ"ר. קומת הכניסה תשמש בתחילה כשדרת חנויות, בגודל של 158 מ"ר, שירותים ציבוריים ומעברים. בעתיד, עם הקמת תחנת רכבת תת קרקעית לכותל, יותקנו בה מדרגות נעות שיובילו אל תחנת הרכבת. כחלק מהפרויקט, תיבנה גם קומה עליונה, מעל קומת הכניסה, ייבנו חדרי שירות ואולם רב תכליתי, אשר ישמש לפעילויות ולכנסים. הפרויקט יבוצע באמצעות החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי של משרד הבינוי והשיכון.

לדברי השר גלנט: "המוסר היהודי מתחיל בכותל המערבי – לב ליבו של העם היהודי. על כל שנה בה ירושלים משוחררת, מדינת ישראל משקיעה מיליון שקלים. 50 שנה - 50 מיליון. בשבוע שעבר גם הנשיא טראמפ הבהיר את הקשר שלא ניתן לניתוק בין הכותל לעם היהודי. ממשלת ישראל אמרה היום בקול ברור וצלול: עיני העם היהודי היו נשואות לירושלים ולכותל המערבי במשך 2,000 שנות גלות. כעת, מדינת ישראל לא רק מצהירה על שייכותו הכותל אליה, היא גם משקיעה בכך משאבים".