אאא

כמעט שלושה שבועות לאחר ביקורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בסעודיה, מתגלים פרטים חדשים אודות הביקור והקשרים בין הנשיא לבין בית המלוכה הסעודי. במהלך הביקור חתם כביכול טראמפ על עסקאות נשק שלפי דיווח הבית הלבן שוויין הסתכם ב־110 מיליארד דולר, במהלך שהממשל הציג כהישג לתעשיה הבטחונית האמריקאית. בהתאם להצהרות, מחירי מניות החברות הביטחוניות שנסחרות בבורסת ניו יורק רשמו זינוק במהלך מסעו של טראמפ במזרח התיכון ובאירופה.

פריגטות בערפל

אלא שברוס ריידל, עמית בכיר במכון המחקר ברוקינגס ובכיר לשעבר ב־CIA, טוען שמדובר בתרגיל יחסי ציבור של הבית הלבן. פוסט שפרסם בבלוג של המכון, מסביר כי ההכרזה על שורת העסקאות מתבססת על אסופה של מסמכים מתקופת ממשל אובמה, שבהם תיעד הפנטגון מגעים עם הסעודים לקראת חתימה אפשרית על חוזים.

כלומר, לא מדובר בחוזים שנחתמו או עומדים להיחתם, אלא בכלי נשק וטכנולוגיות ביטחוניות שהסעודים התעניינו ברכישתם, מה שעשוי להתרחש בנקודת זמן לא ברורה בעתיד. כך למשל, עסקה כביכול שנכללה ב־110 מיליארד הדולר שממשלת סעודיה אמורה לשלם עבור מוצרים ביטחוניים אמריקאיים, נוגעת לרכישה של ארבע פריגטות מתוצרת ארה"ב עבור חיל הים הסעודי. העסקה נדונה לראשונה ב־2015, אך היא לא הבשילה לכדי חוזה עד היום. מסמך אחר נוגע לרכישה של מערכת ההגנה האווירית THAAD. הסעודים התעניינו ברכישת המערכת כבר לפני כמה שנים, ואובמה אישר עקרונית את מכירת המערכת לסעודיה ב־2015. גם במקרה זה, לא נעשתה כל התקדמות בעסקה מעבר לכך. שווי העסקאות שהבית הלבן והממשל הסעודי פרסמו התבסס בין היתר על המסמכים הללו, וכן על רשימת המשאלות של ממשלת סעודיה.

ריידל אף כינה את ההכרזה על העסקאות "פייק ניוז" והסביר שהמדד הטוב ביותר להתממשותן הוא משא ומתן מחודש בין ישראל לארה"ב על עסקה שתשמר את היתרון של כוחות הבטחון הישראלים.

חשד לניגוד עניינים

בד בבד, "הוול סטריט ג'ורנל" דיווח כי חברת יחסי ציבור אמריקאית שממשלת סעודיה שכרה שילמה 270 אלף דולר למלון טראמפ בוושינגטון עבור שירותי הסעדה, לינה וחניה. החברה, MSLGroup, הגישה בשבוע שעבר דו"ח למשרד המשפטים האמריקאי שבו מפורטות ההוצאות, זאת כפי שמחייב החוק האמריקאי.

ממשלת סעודיה שכרה את שירותי הלובינג של החברה במחצית השניה של 2016, אז נידונה בקונגרס הצעת החוק "צדק נגד טרור" (JASTA), שנועדה לאפשר לאזרחים אמריקאיים לתבוע ממשלות זרות על פעולות טרור. ממשלת סעודיה חששה מגל תביעות של אמריקאים שהם או בני משפחותיהם נפגעו בהתקפות הטרור של 11 בספטמבר 2001, שלפי דו"חות של סוכנויות המודיעין האמריקאיות, סעודיה היתה מעורבת בתכנונם. הצעת החוק אושרה בקונגרס בספטמבר אשתקד. אף שהנשיא טראמפ היה מועמד לנשיאות באותה עת, הגילוי מעלה מחדש את הבעייתיות בכך שמלון טראמפ בוושינגטון הפך למבוקש בקרב ממשלות זרות מאז שבעליו, הנשיא, נכנס לפוליטיקה. החוקה האמריקאית אוסרת על נשיא ארה"ב לקבל תשלומים או מתנות מממשלות זרות, מחשש לניגוד עניינים. טראמפ לא ויתר על אחזקתו בחברה המשפחתית שמחזיקה במלון, אלא העביר את הניהול שלה לבניו אריק ודונלד ג'וניור.