אאא

עיריית רחובות הפסידה היטל השבחה בהיקף של 30 מיליון שקל שנקבע על ידי שמאי עצמאי בשל עסקה שביצעו בעלי קרקע פרטיים עם מכון ויצמן על כ־66 דונם שהחזיקה דינה שולץ בסמוך לפארק המדע של רחובות.

ב־2015 אישרה העיריה תוכנית שמרחיבה את פארק המדע וכוללת בתוכה את הקרקעות הללו. ארבעה ימים לאחר אישור התוכנית מכרה שולץ את הקרקע למכון ויצמן תמורת 40 מיליון שקל, ולמחרת ביקשה מהעיריה אישור לכך שאין לה חובות על הקרקע.

בקשתה נבעה מפרצה בחוק שניצלו שולץ ומכון ויצמן ולפיה לאחר אישור תוכנית יש חלון של 15 יום שבו המוכרת לא מחויבת בהיטל השבחה, כיוון שההשבחה טרם חלה על הקרקע והתשלום נדחה לבעלת הקרקע הבאה, כלומר למכון ויצמן.

מאחר שמכון ויצמן הוא גוף ציבורי הזכאי לפטור מהיטל השבחה, העיריה לא צפויה לקבל את ההיטל ויוצאת קירחת מכל הכיוונים. בעיריה סרבו להוציא את האישור למוכרת הקרקע, וטענו, כי מדובר בתכנון מס אגרסיבי ולא לגיטימי.

שולץ הגישה עתירה לבית המשפט המחוזי מרכז. והשופט אחיקם סטולר קבע כי מקובלת עליו הטענה כי בעלת הקרקע ומכון ויצמן היו מודעים לקיומה של התוכנית בטרם הליך המכירה וכי אין ספק שניצלו את פרק הזמן כדי לבצע את העסקה. עם זאת כתב, "אינני סבור שיש בכך תכנון מס 'לא לגיטימי' או פסול". הוא חייב את העירייה להנפיק לבעלת הקרקע את המסמך המעיד על כך שאין לה חובות על הקרקע.