אאא

הוא היה סוחר הנשק הכי מפורסם, בילה עם הכוכבים הכי גדולים ולפני כ-40 שנה הוא נחשב לאיש העשיר בעולם. השבוע הלך לעולמו סוחר הנשק הסעודי עדנאן חשוגי, מיליארדר שהיה ידוע בסגנון החיים הראוותני שלו. חשוגי, שנולד במכה והתגורר במונקו, מת בלונדון בגיל 82 לאחר שחלה בפרקינסון. הוא נחשב לאחד מהאנשים העשירים בעולם בשנות השבעים והשמונים - בעיקר בשל תיווך בעסקאות נשק בינלאומיות. המסיבות שלו נמשכו ימים ארוכים, ועסקיו היו מעוררי מחלוקת.

בהודעה מטעם משפחתו נאמר כי הוא "חי את ימים האחרונים באותה אלגנטיות, עוצמה ואצילות שאפיינו את חייו המדהימים. הוא היה חלוץ שהשיג הכרה עולמית באמצעות ההישגים העסקיים האדירים שלו ונדיבות לבו הרבה. אבא שלנו הבין את אמנות הגישור בין אנשים יותר טוב מכל אחד אחר. והוא תמיד היה נאמן לארצו, סעודיה".

חשוגי תיווך בעסקאות נשק בין חברות אמריקניות לסעודיה בשנות השישים והשבעים, ועבד בצמוד לתאגיד לוקהיד, כיום לוקהיד מרטין. בהמשך ייצג את צרפת במרוץ מול בריטניה במטרה להשיג עסקה בסך 20 מיליארד דולר של נשק תמורת נפט עם הסעודים - עסקה שעדיין נמשכת כיום. ב-1987 תמונתו פורסמה בשער מגזין "טיים", תחת הכותרת: "עסקאות הנשק האפלות - חיי החברה הגבוהה והעסקאות הנוצצות של עדנאן חשוגי".

לפסגת הפרסום הגיע עקב מעורבותו בפרשת איראן-קונטראס (איראנגייט), שערורייה פוליטית בארצות הברית שאירעה במהלך כהונתו השנייה של ממשל רונלד רייגן. אז מכרה ארצות הברית נשק למשטר האייתוללות באיראן בעסקה סיבובית בתיווך ישראלי ובתמורה שחרר חיזבאללה בלבנון בני ערובה אמריקנים. התשלום הועבר לממשל האמריקני, מבלי שנרשם בספרים. חשוגי היה המתווך בעסקה.

ב-1988 הוא נעצר בשווייץ והואשם בהסתרת כספים של נשיא הפיליפינים ואשתו חובבת הנעליים אימלדה מרקוס, ולאחר שלושה חודשים הוסגר לארצות הברית. הוא שוחרר בערבות ובסופו של דבר זוכה מהאישומים נגדו. שנה לפני כן בית משפט בפריז חייב אותו לשלם 1.6 מיליון דולר על הברחת 37 ציורים לפריז, ציורים שאותם קנה בארצות הברית עבור מטוסו הפרטי.

חשוגי החזיק בעבר באחת היאכטות הגדולות בעולם, "נבילה" שאורכה 86 מטרים. היאכטה הופיעה בסרט "לעולם אל תאמר לעולם לא". כשהאימפריה שלו נקלעה לקשיים כספיים, הוא מסר את היאכטה לסולטן של ברוניי, שמכר אותה אחר כך לדונלד טראמפ תמורת 29 מיליון דולר - כ-30 שנה לפני שטראמפ נבחר לנשיא ארצות הברית.

סוחר הנשק התחתן עם סנדרה דיילי, בריטית בת 20 שהתאסלמה ושינתה את שמה לסוראיה. לשניים נולדו חמישה ילדים. המיליארדר הסעודי התחתן אחר כך שוב, עם האיטלקייה לורה ביאנקוליני שהתאסלמה והפכה ללאמיה חשוגי.

בשיא גדולתו הונו של חשוגי נאמד ב-2.4 מיליארד דולר והוא נחשב לאיש העשיר בעולם. בניגוד לסוחרי נשק אחרים ששמרו על חשאיות, במסיבות שלו הופיעו סלבריטאים רבים וטייקונים. אולם שורת סקנדלים - פוליטיים וכלכליים - חירבו את תדמיתו והובילו לכך שאיבד את מרבית הונו.