אאא

כחמישים נשות רבנים מכל רחבי אירופה הגיעו לווינה בירת אוסטריה, כדי לעמוד על המשך מסורת ישראל בהנהגת הקהילות, להדגיש את תפקידי אשת הרב כעומדת לימינו בהנהגת הקהילה ולהשתלם בסיוע לבעליהם הרבנים הנושאים בעול ובמגוון הנושאים בהן הן מסייעות לעבודת הקודש בקהילות.

בין הקהילות שזכו לייצוג נשי נכבד בכינוס הייחודי - נשות הרבנים ממונקו, לטביה, בריטניה, צרפת, גרמניה ופולין, בלארוס, בלגיה טורקיה, גיברלטר, ליטא, אוקראינה וארצות הברית.

שלושת ימי העיון שכותרתם 'הדרך לשלום-בית', התקיימו במרכז הקהילתי של ווינה באירוחה של הקהילה המקומית שבראשות רבה של וינה הרב אריה פולגר והרב שלמה הופמייסטר ובארגונה המקצועי של הרבנית שרלוט דונר אלמנתו של המנכ"ל הנערץ של 'ועידת רבני אירופה' הרב אברהם אבא דונר ז"ל. הכנס, הנערך זו שנה שנייה באירופה, התקיים ביוזמת 'ועידת רבני אירופה' בחסותם האדיבה של 'חוליא' ו'נר לאלף', וזכה להדים חיוביים ביבשת.

לנשות הרבנים ברחבי היבשת, בעיקר בקהילות שבהם יש משקל רב לקירוב רחוקים, נועדו תפקידים רבים בהיותן עוסקות בהדרכת המשפחות ומלמדות נושאים שונים לנשות הקהילה בבחינת 'שרה מקרבת את הנשים'.

אחד האירועים הבולטים של הכינוס הייתה הרצאתה של הרבנית ארנטרוי, אשתו של גאב"ד אירופה הגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי, העוסקת שנים רבות בהדרכה בקהילה, ואשר היוותה מקור ללמוד והכוונה לנשות רבני אירופה בזכות ניסיונה הרב והעשיר גם בנושא הקמת נישואין והדרכתה להקמת בתים נאמנים בישראל באושר ובנחת. כן עסקו ההרצאות והמושבים בנושאים שונים שעל נשות הרבנים למלא ובדרכים להפוך את תפקידן כמנוף להרבות חיי תורה ומצוות בקהילות.

בין המרצים שהגיעו לימי העיון: הרב ד"ר דויד פלקוביץ, פסיכולוג ומנחה ב- RIETS, שהסביר לרבניות כיצד לפתח כישורי הקשבה ותקשורת כמנוף לצמיחה ולהצלחת הנישואין, הוא הדגים מספר שיטות ייעוץ למקרים שונים ומגוונים בהם עשויות הרבניות להיתקל במהלך עבודתן ובמקרים של סכסוכי גירושין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרבנית דבורה געללי, אשתו של הרב מנחם געעלי אב"ד בביה"ד לונדון ויו"ר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', פסיכותרפיסטית מוסמכת המשמשת כיועצת נישואין, הרצתה על הדרכים השונות בהן יכולה רבנית לסייע לקהילתה, וכיצד להציע את העזרה בצורה הנכונה.

המשתתפות ניהלו שיח פתוח כיצד התרבויות הלאומיות השונות בהן הן גרות משפיעות על יחסי הגומלין החברתיים. הרבנית רחל בינשטוק, מבית הכנסת המאוחד, הציגה רעיונות ועצות חיוניות ביותר ושוחחה על נושאים כגון 'אתגרי משפחה' ו'שימוש במעגלי החיים כהזדמנות לחיבור'. הרבנית חוה קופרמן מירושלים הרצתה על נושאים שונים הקשורים לתפקיד האישה והביאה מקורות מהתנ"ך המתייחסים לנושא זה.

ד"ר שושנה פרל מלונדון, מומחית להיסטוריה יהודית, הרצתה על נשים יהודיות מיוחדות בהיסטוריה, כגון דונה גרציה נשיא מספרד, רבקה בת מאיר טיקטינר מפראג, וגליקל מהמלן שבגרמניה. במהלך ימי העיון התפצלו הרבניות לשיעורים וסדנאות, שהוגשו תוך אינטראקציה ושיתוף.

הרבנית דונר אמרה בתום הכינוס: "המשוב שלו זכיתי בשנה קודמת היה עבורי דרבון אדיר להפוך את הכינוס למסורת שנתית. הרבניות שבות לקהילות בכוחות מחודשים כדי להמשיך את תפקידנו הנעלה כרבניות. מפעים לראות את מסירות הנפש העצומה בה ממלאות הרבניות החשובות הללו את תפקידן החשוב לצד הבעלים המנהיגים את הקהילות".