מי ניצח ב"הפגנת הגיוס" בארה"ב?
 
אאא

הדרמה סביב חלופת המכתבים בין ראשי הישיבות בארה"ב לבין גדולי הדור בישראל סביב מאבק הגיוס נמשכת, וכעת נדמה כי מדובר בשלב מכריע במיוחד.

הסאגה החלה לאחר חשיפת "כיכר השבת" על מכתב גדולי ראשי הישיבות מאמריקה בראשם האדמו"ר מנובומינסק נשיא מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל באמריקה והגאון רבי מלכיאל קוטלר ראש ישיבת ליקווד יחד עם עוד מספר חברי 'המועצת' שפנו לגדולי הדור ולראשי הישיבות הבולטים בארץ במכתב חריף ובו סדרת שאלות בנושא חוק הגיוס.

בארץ התקבל מכתב זה ברגשי זעם על ההתערבות בענייניה הפנימיים של היהדות החרדית בארץ הקודש, מה גם שגדולי הדור בישראל עוקבים אחר הנושא וסבורים כי מאן דהוא "מכר" לגדולי אמריקה נתונים שגויים.

בהמשך, פורסם לראשונה ב"כיכר השבת" מכתב התגובה של מרנן הגאונים רבי גרשון אדלשטיין ורבי דב לנדו בו קבעו כי כל העניין נמצא תחת הכרעתם וכי הכל פועל כשורה.

כפי שפורסם ב"כיכר השבת", מכתב התשובה היה ממוען אל הרבי מנובומינסק שכן הוא ידוע בציות המוחלט שלו להנהגת הדור, מה שבא לידי ביטוי בהוספת דברים אישיים משלו במכתב.

הבוקר (שלישי) מתפרסם בעיתון "יתד נאמן" מכתב הבהרה של האדמו"ר מנובומינסק בו הוא מצהיר כי הוא חוזר בו מחתימתו על המכתב הראשון שנשלח לגדולי הדור וכי הכל נעשה בטעות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הנוסח המלא

"כבוד מעלת ידידי הגאונים המפורסמים מוה"ר גרשון אדלשטיין שליט"א ראש ישיבת פוניבז', ומוה"ר דוב לנדו שליט"א ראש ישיבת סלבודקה.

"אחר דרישת שלומכם הטוב בכל הכבוד כראוי, יקרת מכתבכם הגיעני וקראתיו בכובד ראש, לאחר ישוב הדעת על כל המתרחש בזמן האחרון ועל האחריות הכבדה שנושאין גדולי התורה בארה"ק לשמור את משמר קודשנו, נוכחתי לעצמי כי מוטב היה שלא נכתב ולא נשלח כל המכתב שנשלח מפה.

"והדבר מובן מאליו כי אין ראוי לדון בזה אלא רבותינו שבאה"ק שליט"א אשר אליהם נשואות עיני כל ישראל, ורק לפניהם גלויים וידועים כל הפרטים. והנני חוזרני בי מחתימת ידי עליו.

"ואני תפילה כי חפץ ה' בידכם יצליח לכלכל את הציבור הנאמן לה' ולתורתו בהשכל ובדעת ובתעצומות עוז ולהביא ברכה אל כל בית ישראל.

"כעתירת ידידכם המצפה לישועה ורחמים. יעקב פרלוב".