מי ניצח ב"הפגנת הגיוס" בארה"ב?
 
אאא

בעקבות הדיווחים וההערכות כי הפגנת הגיוס בארה"ב נחלה כישלון לאחר שהפכה להפגנה של הקנאים בלבד, בראשות פלג האדמו"ר מהרי"י מסאטמר, בעוד היא תוכננה לעצרת ענק של כלל הציבור החרדי, ב'פלג הירושלמי' טוענים - אנחנו ניצחנו.

אנשי 'הפלג הירושלמי' מונים בשיחה עם "כיכר השבת" את הסיבות שלדעתם מוכיחות כי ההפגנה מהווה הישג גודל עבור 'הפלג', למרות מה שמצטייר ככישלון ברור, בין היתר לאור אי השתתפותם של רבנים ליטאיים וגדולי האדמו"רים.

"המאבק על דעת הקהל בחו"ל רק החל", הם אומרים, "אנו שואבים עידוד רב מההצלחות המפתיעות שנרשמו בכנס האמריקאי, וזאת למרות החזית המשומנת שפעלה נגדנו. אנו יודעים שגם גדולי התורה שנעדרו מהכינוס מתכוונים להמשיך במאבק נגד גזירת הגיוס, בדרכים שונות. כל זה יוביל להמשך הפולמוס שהתלקח בשבועות האחרונים, ואנחנו בטוחים שהנושא לא יירד מסדר היום".

לטענתם, שתי דמויות מרכזיות בעולם הליטאי והחסידי בחו"ל - הגאון רבי אהרן שכטר והאדמו"ר מפשווערסק, הגיעו לכנס, למרות הלחצים הכבדים. בנוסף, הגאון רבי אהרן פלדמן, שנמצא בארץ לרגל נישואי נכדתו, הביע הזדהות באמצעות מכתב ברכה ששיגר.

"מתברר שלמרות המאמצים לשכנע את החותמים לחזור בהם מהמסר של המכתב שהסעיר את הרוחות ושלא לעסוק עוד בענין הגיוס, לפחות חלק מן החותמים עומדים בדעתם ונחושים להביע עמדתם המביעה דאגה מהמצב השורר בישראל, המכתב של הגר"א פלדמן היה ביטוי פורמלי לכך", טוענים אנשי 'הפלג'.

לדבריהם: "אין ספק שההישג המרכזי נעוץ בבואו של זקן ראשי הישיבות וחברי מועצת גדולי התורה בארה"ב, הגר"א שכטר, שהשתתף בכינוס ונשא בו נאום תקיף נגד חוק הגיוס. בעולם הישיבות האמריקני אומרים שהדבר נחשב צעד נדיר מבחינת ראש ישיבת רבינו חיים ברלין שיצא מגדרו הפעם, כי מעטים הארועים הפומביים בהם הגר"א שכטר נושא דבריו.

"תלמידיו ציינו לאחר הכינוס כי גם בועידות השנתיות של אגו"י הוא נמנע לנאום בפומבי, והופתעו מהחלטתו לשאת דברים. דווקא בשל כך, אמרו, נוצר צורך להקשיב היטב למסרים שהעביר, ובפרט למשפטי הסיום שלו: 'המאבק לא מסתיים בערב הזה, אלא הוא רק מתחיל. נמשיך לצעוק עד שגם בארץ ישראל לא יפחדו לצעוק'".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אנשי 'הפלג' מוסיפים ומדגישים כי "מבין השורות ניתן להבין שגם ההחלטה של ראשי ישיבות ליטאיים נוספים, כמו הגר"מ קוטלר והגרא"ב וכטפויגל, להיעדר מהכינוס, לא מעידה כי חזרו בהם מעמדתם העקרונית בענין הגיוס. כדאי להזכיר שראשי הישיבות הללו חתמו בשנה שעברה על מכתב בו הצטרפו לדעתם של הגר"ש אוירבך נגד חוק הגיוס המתוקן שזכה לתמיכת המפלגות החרדיות".

אנשי 'הפלג' מעריכים כי "ראשי הישיבות הללו ימשיכו לבטא עמדתם נגד חוק הגיוס, אלא שבגלל הלחצים הכבדים שהופעלו השבוע, גובשה הצעת פשרה לפיה הפעם הזו, בגלל המתח הרב שנוצר, הם ייעדרו מהארוע, ואילו זקן ראשי הישיבות הגר"א שכטר (שמבוגר מהם בכעשרים שנה ויותר) יעניק את הגיבוי לכנס. עתה צריך להמתין ולראות האם ייענו לדרישה שתופנה אליהם להודיע מעתה והלאה מה היא עמדתם, לכאן או לכאן".

"השתתפותו של האדמו"ר מפשווערסק שהגיע מאנטוורפן שבבלגיה", אומרים העסקנים, "מדובר באחד מחשובי האדמו"רים שיש לו השפעה משמעותית על כלל החוגים החסידיים, ובנוסף, מדובר בצעד שעלול להתפרש כהחלטה אקטיבית שבה ביקש האדמו"ר מפשווערסק להוכיח כי לא השתכנע מהמכתב שקיבל".

"למעשה", הם אומרים לסיום, בחו"ל ממשיכים לנהל פעילות נמרצת כדי לשמר את החזית הליטאית-חסידית שמנהלת מאבק עיקש נגד 'גזירת הגיוס'. כפי שנראים הדברים עתה, הפולמוס שהתלהט לאחרונה בנושא הגיוס, לא יירד מסדר היום בזמן הקרוב והעימותים הפנימיים בנושא זה ימשיכו להסעיר את הציבור החרדי".