אאא

המתיחות סביב העדויות בוועדת המודיעין בסנאט ממשיכה כשאמש (שלישי) ניצב מול הוועדה התובע הכללי בממשל טראמפ, ג'ף סשנס, שהתייצב לצדו של טראמפ והכחיש כל מעורבות שלו או של הבוס שלו בקשרים עם רוסיה

"כל רמיזה לכך שאני לקחתי חלק, או בכלל הייתי מודע, לקשירת קשר עם הרוסים היא שקר מתועב ומזעזע", הצהיר סשנס, בעדות קריטית ודרמטית בפני ועדת המודיעין של הסנאט פחות משבוע לאחר שראש ה-FBI המפוטר, ג'יימס קומי, התייצב בפני אותה ועדה. 

סשנס הבהיר בצורה חדה כי לא ידוע לו כלל אם יש בסיס לטענות לקשרים עם רוסיה וטען כי המלצתו לפטר את ראש ה-FBI נבעה אך ורק מרצונו "לפתוח דף חדש בבולשת", ולא היה כל קשר לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות. עם זאת - הוא סירב להגיב אם הנשיא דונלד טראמפ והוא שוחחו על תפקודו של קומי במסגרת החקירה.

על פי הדיווחים, סשנס נדרש על ידי הוועדה להתייחס לארבעה נושאים: פגישות שקיים עם בכירים רוסים ביניהם השגריר הרוסי, מעורבותו במדיניות החוץ בממשל טראמפ ובפרט הקשר של הממשל עם רוסיה, החלטתו להסיר את עצמו מחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות וכן מעורבותו בפיטוריו של ראש ה-FBI קומי.

בשבועות האחרונים נטען כי סשנס נפגש עם בכירים רוסים, ובהם השגריר הרוסי לארה"ב, במלון Mayflower בחודש אפריל ולא דיווח על כך, אך סשנס הכחיש זאת מכל וכל. "לא היו לי כל פגישות אישיות עם גורמים רוסים במלון כפי שנטען", אמר. "לא זכור לי שדיברתי עם השגריר הרוסי או כל גורם רוסי אחר שם. אם דבר כזה קרה, אין לי שום זיכרון של זה". סשנס כבר אישר בעבר כי ניהל שתי פגישות אחרות עם השגריר הרוסי, וכעת טען כי "לא היה דבר אחד שהיה בלתי ראוי" בפגישות הללו.

בנוגע לסיבות שבגינן ביקש לפטור את עצמו מהתעסקות בחקירת החשד לקשירת קשר בין הקמפיין של טראמפ לבין גורמים במוסקבה וההתערבות הרוסית בבחירות אמר כי עשה זאת בשל תקנות של משרד המשפטים. "הייתי מעורב בקמפיין של טראמפ בתור יועץ, לכן הייתי צריך להשעות את עצמי מהחקירה", הסביר. "שום שקרים בנושא לא ירתיעו אותי".

התפטרותו מהחקירה עוררה בזמנו את זעמו של טראמפ שחש כי היא יוצרת מצג שווא כביכול ישנה אשמה אמיתית מאחורי הטענות לקשרים עם רוסיה ולכן סשנס מעדיף להתפטר מהחקירה. לדברי גורמים בתקשורת האמריקאית טראמפ עדיין זועם על סשנס בשל הנושא. גורמים המקורבים לנשיא סיפרו לאחרונה כי טראמפ השתלח שוב ושוב בתובע הכללי בפגישות פרטיות, ואמר כי הצעד של סשנס הוביל להרחבת החקירה, שעליה מפקח כעת תובע מיוחד, ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

סשנס – שהמליץ על הדחתו של קומי במסמך משותף שכתב עם סגנו, הסביר בוועדה, "המלצתי לפטר את קומי על סמך הצהרות של סגני בנוגע למה שקורה ב-FBI", אמר.

קומי אמר בעדותו בשבוע שעבר כי הביע את דאגתו בפני סשנס בנוגע לפגישות ושיחות שביקש טראמפ לקיים עמו, ושזה לא פעל בנושא. סשנס סתר את הדברים ואמר כי הוא השיב לקומי כי יש לפעול לפי ההנחיות של משרד המשפטים בכל הנוגע להתקשרות עם הבית הלבן, וכי להבנתו, קומי עשה זאת. "אין שום דבר פסול בכך שנשיא מבקש לדבר עם ראש ה-FBI", אמר סשנס, אך הבהיר כי השניים לא מורשים לדבר על חקירות שעדיין מתנהלות.

הוא חידד כי מעולם לא שוחח עם קומי לגבי תפקודו לפני שפוטר. "אני והנשיא טראמפ דיברנו על עמדתו של קומי עוד לפני שהנשיא הושבע והסכמנו כבר אז שהבולשת הפדרלית צריכה דף חדש". הוא אמר כי ניסח המלצה לפטר את קומי לבקשתו של הנשיא, אך לא היה מעורב ישירות בהחלטה ליישם את ההחלטה.

יממה לפני עדותו של קומי ביום חמישי האחרון דווח בארה"ב כי סשנס בכלל הציע לנשיא טראמפ את התפטרותו על רקע היחסים המתוחים בין השניים בשל החלטתו להסיר את עצמו מהחקירה.