אאא

בהוצאת הספרים של 'ידיעות אחרונות' ממשיכים במאבק בנוגע לספרו של ראש הממשלה לשעבר, האסיר אהוד אולמרט והחרמת החומרים שלו.

הוצאת 'ידיעות ספרים' הגישה אתמול (שני) בקשה דחופה לבית המשפט בפתח תקווה בדרישה לבטל או לצמצם את הצו שניתן בנושא. פרקליטי ההוצאה, עורכי הדין פז מוזר ושירה בריק-חיימוביץ' ממשרד ליבליך-מוזר, טוענים כי המשטרה לקחה חומרים שאינם קשורים לצו שניתן על ידי בית המשפט, וכי עד כה לא החזירה אותם. הם דרשו גם כי עד לדיון בפני שני הצדדים יוחזק החומר במלואו בכספת מבלי שאיש יעיין בו או יעתיק אותו.

פרקליטי "ידיעות ספרים" דורשים לבטל את הצו שהוצא במעמד צד אחד או לצמצמו באופן שיחול רק על חומרים בעלי זיקה ישירה לחשד למסירת ידיעה סודית. "תפיסת כל חומר אחר תהא בלתי מידתית ולא ראויה במדינה דמוקרטית", כתבו. עוד נטען בבקשה כי מהלכי היאחב"ל (היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית) פגעו פגיעה אנושה בעקרונות היסוד של חופש הביטוי, ומדובר במקרה תקדימי של פשיטה לצורך תפיסת חומרים עיתונאים.

מהבקשה שהוגשה לבית המשפט עולה כי ב-14 ביוני נעתר השופט עודד מורנו, במעמד צד אחד, לבקשת המשטרה להוצאת צו חיפוש בעניין "כל חומר המכיל מסמכים קשיחים או מדיה מגנטית הקשורים לספרו של האסיר אהוד אולמרט". הנימוק לבקשה היה חשד למסירת ידיעה סודית על ידי ראש הממשלה לשעבר.

למחרת היום פשטה המשטרה על משרדי "ידיעות ספרים" השוכנים בבית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון, ובמהלך החיפוש נלקחו קובצי מחשב, ביניהם תדפיסים של הספר. כמו כן הועתקו חומרים מהמחשב של מנכ"ל ההוצאה והעורך האחראי באופן החורג מהצו שאישר בית המשפט, ושאינם נוגעים לחשדות נגד אולמרט, ביניהם חומרים שאינם קשורים כלל לספר שלו – אך נוגעים לעניינים רגישים מאוד.

בו ביום פנו עורכי הדין של ההוצאה למשטרה בבקשה להשמיד את החומרים שאינם קשורים לצו ונמצאים ברשותה. המשטרה התעלמה, ורק לאחר שנשלח מכתב נוסף לפרקליט המדינה שי ניצן הזמינה המשטרה את עורכי הדין של "ידיעות ספרים" על מנת שהחומרים שאינם רלוונטיים, ושנלקחו בניגוד לצו המפורש, יימחקו בפניהם.

לאחר המתנה של שעות במשרדי היאחב"ל הודיעו נציגי המשטרה לעורכי הדין כי בשל תקלה טכנית הקבצים אינם עולים ולא ניתן לעשות שימוש בחומרים שנלקחו. לפני שעורכי הדין עזבו את משרדי המשטרה הצהירו בפניהם החוקרים כי כל הקבצים הדיגיטליים "התקולים" הושמדו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בעקבות זאת ביקשו נציגי המשטרה לחזור למשרדי הוצאת הספרים ולהעתיק שוב קבצים הכלולים בצו וקשורים אך ורק לספרו של אולמרט. במקביל ביקשו עורכי הדין של "ידיעות ספרים" כי המשטרה תשיב לידיהם גם את התדפיסים ושאר המסמכים "הקשיחים" שנלקחו, כדי שיהיה ניתן לדון מחדש בנחיצותם למשטרה.

אתמול אחר הצהריים הגיעו חוקרי המשטרה שוב למשרדי ההוצאה כשהם מביאים איתם ארגזים של חומרים קשיחים שנתפסו בחיפוש הקודם. נציגי ההוצאה לאור הבהירו לנציגי המשטרה כי "בשל עקרון יסוד של חופש הביטוי יש לעבור על מלוא החומרים ה'קשיחים' והדיגיטליים ולסנן מתוכם אך ורק את אלו שמעלים חשש למסירת ידיעה סודית על פי הנימוק לבקשת הצו". למרות זאת סירבו נציגי המשטרה לצמצם את החומרים המוחזקים אצלם שלא בהתאם לצו.

המשמעות, כך נכתב בבקשה, היא שהמשטרה מחזיקה כרגע בידיה חומרים מתוך ספרו של אולמרט שאין להם כל קשר לידיעות סודיות, כמו פרק הנוגע לכהונת אולמרט כראש עיריית ירושלים, היחסים המשפחתיים בתוך משפחת אולמרט, המשפט הפלילי שנוהל נגדו וביקורת על אנשי הפרקליטות. כל החומרים האלו הם בעלי אופי עיתונאי מובהק.

לאחר עיון בבקשה הודיע הלילה השופט כי על המשטרה להגיב לבקשה עד היום בשעה אחת וחצי בצהריים.