אאא

המערכה על חוק הגיוס שהגיעה לארה״ב גרמה לסערה ציבורית מעבר לים ואף לחילוקי דעות בין האדמורים וראשי הישיבות בארה"ב.

דבריו של האדמו"ר מהר"א מסאטמר כנגד הסיקריקים במהלך אסיפת הגיוס שנערכה במונסי והובאו בהרחבה ב'כיכר השבת' גרמו להדים רבים בקרב אלו העוסקים בנושא.

בימים האחרונים הוציאו החסידים מאמר הסברה מורחב, התוקף בחריפות את התנהלות הסיקריקים במאבק על גיוס בני הישיבות

במאמר המתפרסם על פני שש עמודים, מתעדים חסידי האדמור מהרא מסאטמאר את ההיסטוריה הקרובה והרחוקה של הסיקריקים ושותפיהם, וכותבים כי הגיע הזמן להניח על השולחן מה הם האינטרסים השפלים שעומדים מאחורי ה"מערכה המבוזה של הסיקריקים כנגד מרן ורבנן שליט"א, ובפרט במערכה המכוערת המתנהלת על ידם נגד חוק הגיוס הכוללת השמצות אישיות נגד גדולי ישראל".

במאמר הארוך מתייחסים העסקנים גם לסיקריק עמרם טייטלבוים אשר במהלך אסיפת הרבנים בארה"ב שהתקיימה ביום ראשון פרשת בלק, ננזף על ידי האדמו"ר מהר"א מסאטמר כי אינו נותן בו אימון מאחר שהוא נמנה על ה'סיקריקים מירושלים', וסוקרים את דמותו של העסקן שאיים להפיל בפח את גדולי ישראל בארה"ב בסיפורים מצוצים מהאצבע בנתונים שונים על 'גזירת הגיוס'.

במאמר המיוחד המגובה במסמכים היסטוריים, נחשף לראשונה בין היתר, מסמך מרתק על ראשי עסקני סאטמאר מהרז"ל, שבתצהיר רשמי לבית המשפט הצהירו כי אין לסמוך על פסיקותיו בהלכה של רב המתנגד לגיוס חרדים לצה"ל.

"עסקנים ב'עדה החרדית' עמם שוחחנו אומרים, כי הגיע הזמן להסיר את הכפפות ולחשוף את זהותם של אותם סיקריקים וחבריהם אשר ביד אחת צועקים חמס על 'גזירת הגיוס הנוראה', ומאידך, במסמכים רשמיים כותבים לבית המשפט כי 'רב שמתנגד לגיוס חרדים לצה"ל אין לסמוך על פסקיו בהלכה", נאמר במאמר.

מדובר בתצהיר לבית המשפט נגד הבניה במתחם גולובנציץ בבית שמש אשר התבצעה בהוראתם הישירה של גדולי ישראל ובראשם הגר"מ שטרנבוך, כותב יצחק וויס המשמש כעיתונאי בקו הנייעס הקיצוני ביותר: "אני משמש כעיתונאי בתקשורת, ומתראיין לא אחת לכלי התקשורת בישראל בנושא זה... לאחר שהובא בפני תמצית טענותיו של המשיב מספר 2 כי המשיבים מסתמכים על פסק הלכה של כבוד הרב משה שטרנבוך שליט"א אשר הינו ראש אבות בתי הדין של העדה החרדית, אבקש לציין כי דעותיו (של הגר"מ שטרנבוך) ידועות והם משמשות אבן יסוד של מאבקי הקיצוניים בנושא מלחמה נגד גיוס לצה"ל". 

גם עורך דינם ובא כוחם של עמרם טייטלבוים ויצחק וויס ושותפיהם, הרחיב בעניין זה בשמם, ובנימוק לבית המשפט כתב כי "המשיבים סומכים ידיהם על פסק הלכה של רבם, הוא הרב משה שטרנבוך שליט"א אב בית דין של העדה החרדית, ומי הוא אותו הרב שטרנבוך? ובכן הרב שטרנבוך הוא הקיצוני שברבני העדה החרדית, הוא עומד מאחורי ההפגנות נגד הגיוס לצה"ל, עומד מאחורי מסע הרדיפה וההתנכלות כלפי חיילים חרדים ש"חס ושלום רחמנא ליצלן העיזו להתגייס לצבא"... ראה גם תצהירו של יצחק וויס".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"דוגמא זו הינה אחת מיני אלף החושפת את פרצופם האמיתי של כת הסיקריקים, לא יאומן כי יסופר, אותו סיקריק יצחק וויס שצווח ככרוכיה השכם והערב נגד כל גדולי ישראל שכביכול משתפים פעולה עם גזירת הגיוס, אינו בוש ואינו נכלם להצהיר קבל עם ועדה בתצהיר רשמי לבית המשפט כי רב המתנגד לגיוס בני הישיבות אין ראויות פסיקותיו להתקבל בעולם ההלכה", מאשימים במאמר.

עוד מזכירים העסקנים, כי בעוד שכיום הם צועקים על גזירת הגיוס, הרי שבעבר הלא רחוק הם השתיקו ללא בושה את עצרות המחאה כנגד חוק הגיוס, כפי שהכריז בפומבי אחד מרבני פלג סאטמאר מהרז"ל בעצרת שהתקיימה בהיכל 'ראדני' בארה"ב בשנת תשע"ד, כי 'אין ללחום על גזירת הגיוס' אלא 'על גזירת גולובנציץ', והסביר בארוכה שכל תכלית המערכה נגד הגיוס הוא רק להפריע למערכה על הקברים, וחובתינו לפעול רק למניעת הבניה במתחם גולובנציץ, וכי עדיין לא הגיע שעתה של גזירת הגיוס להילחם בעבורה.

מאידך, מציינים העסקנים, כי "בעוד שלפני כמה שנים היה צץ ועולה מידי תקופה קצרה מערכה חדשה בענייני קברים, [ובפרט ביומא דפגרא כמו ל"ג בעומר וכדו' כאשר תושבי ארה"ב מגיעים בהמוניהם לארץ ישראל], הרי שבשנים האחרונות כבר לא שומעים כמעט מחפירות קברים כלל, ואתמה על עצמי, וכי הארכיאלוגים חזרו לפתע פתאום בתשובה? או שמא כיון שהמערכה של גיוס מניבה עכשיו כספים הגונים כבר אין צריך להמציא מידי תקופה חפירות קברים בכל מקום". 

במאמר מאשימים העסקנים את הסיקריקים בהתעלמות מנושא הגיוס, "די אם נזכיר כי דווקא כאשר יצאו מאות אלפים בהפגנה המונית כנגד חוק הגיוס של לפיד ובנט, בראשות הגאב"ד והראב"ד וחברי הבד"ץ עם חשובי האדמורי"ם והרבנים והראשי ישיבות מכל החוגים והעדות, אשר בה השתתפו כל החרדים בארץ ישראל מכל העדות והחוגים ללא יוצא מן הכלל, היחידים שלא השתתפו היו דווקא אותם סיקריקים בראשות רבם - רב סאטמאר בירושלים ר' חיים הערש טייטלבוים אשר נמנע מלהשתתף בעצרת בטענה כי העיסוק בנושא הגיוס מפריע למערכה האדירה להגנת קברי תרח ואבותיו במתחם גולובנציץ בבית שמש... וזאת בעוד היה מדובר בחוק לפיד-בנט הגרוע פי כמה וכמה מחוק הגיוס דהיום".