אאא

בג"ץ עצר היום (רביעי) את תהליך חילופי המפעילות של ערוץ הכנסת, אותו היה אמור להפעיל ערוץ 20 והותיר באופן זמני את חדשות 2 כמפעילת הערוץ. הדיון בנושא ישוב כעת למועצת הכבלים והלוויין שערכה את ההליך שבו זכה ערוץ 20, וזו תדון בו שוב מחר, ותגיש תגובה מעודכנת לבית המשפט ב-24 ביולי.

העברת ההפעלה בין חדשות 2 לערוץ 20 הייתה אמורה להיערך בעוד קצת יותר משבוע ב-27 ביולי, אך השופטים קבעו היום בהחלטתם כי "בשלב זה לא תועבר ההפעלה של הערוץ לחברה שהוכרזה כזוכה במכרז", וכי "הצו הארעי יעמוד בעינו עד להחלטה אחרת".

כזכור, במאי זכה ערוץ 20 במכרז על הפעלת ערוץ הכנסת כשגבר על הצעת RGE (בעלת ערוץ 10) ועל ההצעה של חדשות 2, שמפעילה את הערוץ למעלה מעשור. בתחילת החודש פנו חדשות 2 ובהמשך גם RGE לבג"ץ בדרישה כי יבטל את המכרז ויכריז עליהן כזוכות לאור כשלים שנפלו בו.

לפי הדיווח בכלכליסט, שתי החברות מגדירות את הצעת ערוץ 20 כ"הצעה תכסיסנית" בשל העובדה שלטענתן ההתחייבויות שפורטו על ידו בפרק התוכן של המכרז אינן עולות בקנה אחד עם התוכנית העסקית שהגיש הערוץ.

בתחילת השבוע, במהלך מפתיע, פנתה המדינה לבית המשפט בבקשה לדחות את קיום הדיון שנקבע להיום עד לאחר ישיבת המועצה שתיערך מחר (ב-20 ביולי). במועצת הכבלים ביקשו לקיים דיון נוסף בחלק מהסוגיות שעלו בעתירות, ולהגיש את עמדתה רק ב-24 ביולי. ככל הנראה, הרציונל מאחורי המהלך היה להראות כי המועצה דנה ברצינות גם בכשלים שעלו לכאורה בעתירות שהוגשו, ולצמצם ככל האפשר את נכונותו של בג"ץ לקבל החלטה שתעכב את התהליך ותמנע את ההחלפה במועד המקורי שתוכנן.

אלא שבחדשות 2 וב-RGE סרבו לדחות את הדיון, והיום הכריעו כאמור השופטים כי המועצה אכן תוכל לקיים דיון נוסף ולהגיש עמדה מעודכנת ב-24 ביולי, אך עד אז יוקפא ההליך כולו, כשנכון לעכשיו לא נקבע מועד חדש שבו ידון בית המשפט בעתירות. משמעות המהלך היא כי בינתיים חדשות 2 תמשיך להפעיל את הערוץ, גם מעבר למועד של ה-27 ביולי שבו נקבע כי היא אמורה להעביר את האחריות לערוץ 20.

ההחלטה משליכה כמובן גם על עובדי הערוץ מטעם חדשות 2 שעם המעבר למפעילה חדשה רובם היו אמורים להיות מפוטרים.

את חדשות 2 ייצגו בדיון עורכי הדין ישגב נקדימון ודקלה בירן. מטעמה של RGE, שיוצגה על ידי עורכי הדין זוהר לנדה, רונן ריינגולד ועדי שוהם, נמסר כי "משמעות ההחלטה היא שבית המשפט העליון הכיר בכך שטענותינו הן טענות כבדות משקל שיש לבררן ואנחנו משוכנעים כי יתברר שנפלו פגמים כבדים בהחלטת מועצת הכבלים והלוויין, וכי קבוצת RGE שהגיעה למקום השני במכרז, תוכר כזוכה האמיתית".