אאא

צה"ל הודיע היום (ה') כי בהערכת מצב מטכ"לית שהתקיימה לאור המתיחות סביב הר הבית, הוחלט כי חמישה גדודים ישמשו כוח כוננות ביהודה ושומרון לקראת יום שישי, ההחלטה הסופית על שחרורם תתקבל לאחר הערכת מצב נוספת שתתקיים מחר.

מאז הפיגוע ביום שישי שעבר בו נרצחו שני שוטרים נמנעו בצה"ל מתגבור הכוחות ביהודה ושומרון. כעת הוחלט להעמיד בכוננות אלפי חיילים בשל חשש שהמהומות סביב הר הבית יתפשטו לאיו"ש.

חמישה גדודים, ובהם גם מחטיבת הנח"ל שנמצאת באימון, ישמשו כעתודת כוחות תגבור לחטיבות המרחביות של אוגדת איו"ש, בעיקר לחטמ"רי בנימין, עציון ויהודה שמצפון ומדרום לבירה. לא מן הנמנע שחלקם ישוחררו מחר, בהתאם להערכת מצב שתיערך בצה"ל תוך תקווה שהעימותים סביב הר הבית לא יהפכו לאירועים רחבים.

המשבר החריף בהר הבית ממשיך להתעצם אחרי עימותים שהתרחשו לאורך כל השבוע מאז נרצחו שני השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן בפיגוע שביצעו שלושה מחבלים מאום אל-פחם והחלטת ישראל להציב בתגובה מגונמטרים בכניסות להר. לפיכך גובר החשש מפני מהומות ביום שישי מאחר שהוואקף הודיע כי כל המסגדים בירושלים ייסגרו ביום שישי הקרוב כדי לעודד מתפללים להגיע להר הבית. על פי הוואקף, תפילת הצהריים תיערך רק סביב מתחם הר הבית, והחלטה זו עלולה לגרור עימותים נוספים במתחם.

 גם חמאס נערך להסלמה וקורא לפלסטינים לצאת לתהלוכות זעם בצהרי יום שישי אחרי התפילות ביהודה ושומרון, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים.

ביממה האחרונה נעצרו בירושלים ובסביבתה פעילי טרור רבים, שהיו שותפים להפרות הסדר בכניסות להר הבית כנגד כוחות הביטחון.