אאא

חקירת הפיגוע הרצחני בחלמיש, שבו נדקרו למוות יוסף סלומון (70) ושני ילדיו חיה (46) ואלעד (35) הי"ד, מראה כיצד צעיר פלסטיני בן 19 שאחיו ואביו כינו אותו "ילד מנומס ומכובד" רצח בטירוף את בני המשפחה ומלמדת על הצורה בה הופכת ההקצנה המוסלמית לכלי רצחני ומסוכן.

יום שישי - 14:30: המחבל יוצא מביתו בכפר קובאר

בני משפחתו של הרוצח עומאר אל-עבד מספרים כי זו הפעם האחרונה שראו אותו. אחיו סיפר יממה לאחר מכן: "הוא התנהג רגיל. הוא יצא מהבית ואמר 'אני הולך לבקר את החברים שלי', לא הראה שום סימן מיוחד".

שעות הערב: חגיגת שלום זכר בחלמיש

בני משפחת סלומון - הסב יוסף ורעייתו טובה, ילדיהם אלעד וחיה, הנכדים ובני משפחה וחברים נוספים - מתכוננים בבית הסבים בחלמיש לחגיגת הולדתו של הנכד, "שלום זכר". בחלמיש אמרו כי המשפחה הזמינה את תושבי היישוב לחגוג יחד עימם את השמחה.

20:15: מפרסם צוואה בפייסבוק

אל-עבד פרסם כשהחל לצעוד לעבר חלמיש צוואה בפייסבוק: "צוואתי לכם. אני נער שעדיין לא הגיע לגיל 20. יש לי חלומות ושאיפות רבות. אני יודע שבעזרת אללה יתגשמו חלומותיי. אהבתי את החיים, לגרום לאנשים לחייך, אך אילו חיים הם אלה? הורגים את הנשים והצעירים שלנו, מטנפים את אל אקצה שלנו ואנחנו ישנים. קחו את הנשק שלכם ותתנגדו. הכריזו מלחמה על אללה, סגרו את אל-אקצה, ומה עם הנשק שלכם? לי יש רק סכין והוא ייענה לזעקתו של אל-אקצה".

הפוסט בפייסבוק
הפוסט בפייסבוק
הגדלה

21:40: חדירה ליישוב

על פי התחקיר, המחבל נשא עימו תיק שבו היה ארנק וספר קוראן, ובטרם קפץ מעבר לגדר "טיהר" עצמו באמצעות התזת מים על גופו מבקבוק שהיה איתו. זאת כחלק מההכנות שלו למותו ועקב העובדה שלא חשב שייצא בחיים מהפיגוע. חציית הגדר ההיקפית של היישוב על ידי המחבל הפעילה התרעה אלקטרונית - אבל מסיבה שעדיין אינה ברורה לא הוזנקו כוחות למקום.

21:50: חודר לבית משפחת סלומון ורוצח

בחלמיש אמרו כי המחבל כנראה זיהה את החגיגה בבית סלומון, ולאחר שצעד ביישוב נכנס לבית והתחיל לטבוח באנשים. הוא רוצח בדקירות את הסב יוסף סלומון ואת ילדיו חיה ואלעד שהיו ככל הנראה בסלון ובמטבח, ופוצע את הסבתא טובה. שאר בני המשפחה, ובהם הילדים, ברחו לחדר שינה וניצלו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

21:55: לוחם עוקץ מונע את המשך הטבח

"בזמן הסעודה עם המשפחה שמענו צעקות מכיוון בית השכנים", שחזר לוחם עוקץ ע', שגר מול בית משפחת סלומון. "אני ואבא שלי יצאנו וכשראינו שמדובר באירוע יותר חמור רצתי פנימה כדי להביא את הנשק שלי. עמדתי מחוץ לבית וראיתי את המחבל מהחלון. הבנתי שאני צריך לנהוג בקור רוח ולהיות מקצועי. יריתי בו כדור אחד שפגע בו בבטן ונטרל אותו".

אמו רחל אמרה כי בנה צעק לאביו: "אל תרוץ לשם בלי רובה". לדבריה, "הבן לקח את האקדח מהכספת, קפץ דרך הגינה וירה דרך החלון כדור אחד. בעלי בעט בסכין". גיסו של הלוחם שלמה עובדיה, הוסיף: אמר כי לאחר שנכנסנו הביתה "ראינו זוועה - מחבל שחט משפחה שלמה עם סכין גדולה".

21:59: הדיווח למד"א - טבח בחלמיש

מיכל סלומון, אשתו של אלעד שנרצח, הסתירה את הילדים בחדר השינה והתקשרה משם למשטרה. היא זעקה שיש מחבל בבית שרוצח בדקירות סכין את היושבים בסלון. המשטרה פנתה למד"א ובשעה 21:59 התקבל הדיווח על הפיגוע, שהוביל להזנקת כוחות רבים לאזור.

הלוויות שלושת הנרצחים יתקיימו היום (א') בשעה 17:30 בבית העלמין במודיעין. בבית החולים שערי צדק אמרו כי קיימת אפשרות שהסבתא טובה סלומון, המאושפזת שם ומצבה מוגדר בינוני, תשוחרר לכמה שעות כדי ללוות את בעלה וילדיה בדרכם האחרונה.