אאא

לאחר 14 יום במעצר, המשנה לראש המל"ל לשעבר, אבריאל בר יוסף, החשוד בעבירות שוחד במסגרת פרשת הצוללות – משתחרר. במקביל, מיקי גנור, נציג טיסנקרופ הרגמנית שחתם על הסכם עד מדינה ממשיך לספק את גרסתו בפני חוקרי להב 433.

בשעה הקרובה (ב') ישתחרר בר יוסף לביתו תחת תנאים מגבילים, הוא ישהה במעצר בית במשך 14 ימים.

בר יוסף נעצר ב-10 ביולי, ביחד עם מעורבים נוספים בחשד למעורבות בפרשת הצוללות שבמרכזה שחיתות בעסקה לרכישת צוללות מהתאגיד הגרמני טיסנקרופ.

לפי החשד, בר יוסף "פעל לקידום עסקאות הקשורות לביצוע תפקידו מתוך שיקולים זרים" וכי בתקופת כהונתו במל"ל ולאחריה קיבל "טובות הנאה על מנת להיטיב עם בעלי עניין (מיקי גנור, זש"ל) בקשר לאותן עסקאות". המשטרה מייחסת לבר יוסף עבירות של לקיחת שוחד, קשר לפשע, מרמה והפרת אמונים ואיסור הלבנת הון.

בא כוחו של בר יוסף, עו"ד ז'ק חן ביקש בשבוע שעבר, בדיון שהתקיים בעניינו בבית משפט השלום בראשון לציון, לשחררו למעצר בית בזכרון יעקב. לדבריו, ההתפתחות היחידה בחקירה היא החתימה של גנור על הסכם עד המדינה וכי מתנהל כל הזמן שיבוש חקירה משום שהעדים השונים מתראיינים ברדיו ומטעים את הציבור. "החקירה הזו", אומר חן, "מזוהמת מתחילתה ועד סופה".

"אתם מחזיקים אותו כשבוי, הרחקתם לכת", אמר עוד עו"ד חן בבית המשפט. לטענתו, בר יוסף מוחזק במעצר כדי לעמת אותו עם מעורבים נוספים או כדי להכניס לו מדובב לתא שיצליח לחלץ ממנו איזו הודאה. השופטת עינת רון, ציינה בעניינו באותו הדיון כי בימים האחרונים "חלו בעניינו התפתחויות משמעותיות ביותר בחקירה הן לגביו והן לגבי מי מהמעורבים האחרים".

ביום שישי האחרון, חשוד מרכזי נוסף בפרשה, נציג טיסנקרופ הגרמנית, מיקי גנור, חתם על הסכם עד מדינה שבמסגרתו ימסור גרסה לחוקרים ומידע אודות מעורבים אחרים. במסגרת ההסכם הוחלט כי גנור ירצה שנת מאסר בפועל וישלם קנס בגובה 10 מיליון שקלים. לאחר ההודעה בעניין ההסכם לבית המשפט שוחרר גנור למעצר בית במתקן משטרתי מנותק מאמצעי תקשורת שם ישהה כשבועיים וזאת כדי למנוע הפעלת לחצים עליו מגורמים אחרים.

מאז שחרורו מוסר גנור את גרסתו לחוקרי להב 433 דבר שיוביל לחקירתם מחדש של מעורבים שכבר נחקרו בפרשה, כמו עו"ד דוד שמרון השוהה בימים אלו בחו"ל באישור רשויות האכיפה וכן בעניינם של אחרים שם יעמתו אותם עם גרסתו של גנור. לאחר שייחקרו אותם מעורבים תערוך המשטרה עימות בינם לבין גנור.