אאא

סערה בשוק המזון. שנה לאחר שרכש את מגה, מתמודד נחום ביתן עם הבעת חוסר אמון מאחד מ-5 הספקים הגדולים. ל"כלכליסט" נודע כי הבוקר עצרה חברת נטו שבשליטת עדי עזרא את אספקת הסחורה לכלל רשתות יינות ביתן ומגה. ברקע ההחלטה, קיים חשש של החברה מיכולתו של הבעלים נחום ביתן לעמוד בתשלומים.

הערכות הן כי מכירות נטו לקבוצה מסתכמות בכ- 160 מיליון שקל בשנה. נוט, חברת המזון החמישית בגודלה, מוכרת לביתן בשר, מאפים, טונה, דגים, ירקות ועוד.

בחודש אפריל, נרשם סכסוך עסקי בין הצדדים, כשנטו חדלה לספק למגה ויינות ביתן ירקות ודגים. אז עמדו היקפי המכירות של החברה לרשת על כ- 400 מיליון שקל בשנה. מאז, הצדדים המשיכו לעבוד יחד, אולם נטו צימצמה את היקפי הפעילות ובכך הקטינה את החשיפה הכלכלית שלה לחברה. כעת, כשהחשיפה קטנה יחסית, בחרה נטו לעצור באופן מוחלט את האספקות. סוכני החברה קיבלו הודעות שלא להיכנס לסניפי הרשתות והן אף נחסמו לביצוע הזמנות במחשבי החברה.

נטו היתה הראשונה לעצור אספקות למגה לפני כשנתיים, אז עמדה לפני קריסה. על רקע זה, מדובר בהחלטה שעלולה לאותת לשוק המזון כי קיים חשש ליכולתו של ביתן להמשיך ולקיים את הרשתות. ביולי אשתקד עברה מגה לידי ביתן בתמורה ל-455 מיליון שקל והקבוצה הפכה יינות ביתן לשלישית בגודלה בישראל אחרי שופרסל ורמי לוי, עם מחזור מכירות של יותר כ-4.5 מיליארד שקל.

מיינות ביתן נמסר בתגובה: "חבל לקבוצת יינות ביתן שלאחר שנים רבות של שותפות, חברת נטו פועלת בדרך של השמצות ודברי הבל. אנו מבינים את צערה של נטו, שכתוצאה משורה של מהלכים עסקיים שביצענו לטובת הקבוצה, ספגה נטו פגיעה של כחצי מיליארד שקל במחזור המכירות השנתי. אנו מחויבים לפעול לטובת החברה, ומתנהלים מול ספקינו בצורה עסקית ועניינית. באפריל האחרון, הפסקנו את רכש הפירות והירקות מנטו ועברנו לפעילות רכש ישירה מהחקלאים באמצעות מרלו"ג מגה. באותה תקופה החלטנו גם לקנות דגים אצל ספק אחר דבר ששוב פגע בנטו. למען הסר ספק, מצבה של קבוצת יינות מעולם לא היה טוב יותר, לאחרונה ביצענו שורה של פעולות התייעלות והתרחבות והרשת ממשיכה בצמיחה ועומדת בכל יעדיה".

מנטו נמסר: "איננו נוהגים לנהל את יחסנו עם הלקוחות דרך כלי התקשורת".