אאא

הפיגוע בשגרירות הישראלית: המשטרה תזמן בקרוב לחקירה באזהרה את המאבטח זיו שהרג שני ירדנים במתחם שגרירות ישראל בירדן. מסקנות החקירה יועברו, בהתאם לאמנת וינה, לרשויות בירדן, כך מדווח "ידיעות אחרונות".

כזכור, בתחילת השבוע, ירה זיו, איש אבטחה של השגרירות הישראלית בירדן, למוות בשני ירדנים, לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג בביתו של אחד משליחי משרד החוץ. איש הביטחון הישראלי נפצע באורח קל, שלף את אקדחו וירה למוות בדוקר בן ה-17. בעל הבית הירדני, רופא במקצועו, נפגע מכדור תועה ומת גם הוא מפצעיו. חקירת התקרית מעלה כי הדוקר, מוחמד זכרייא א-זוואודה, דקר את המאבטח פעמיים - בגב ובחזה.

במהלך דיוני הקבינט המדיני-ביטחוני בנוגע למשבר בירדן אמר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהוא מומחה למשפט בינלאומי, כי ישראל חתומה על אמנת וינה שעל פיה נהנים עובדי השגרירות מחסינות מפני נקיטת הליכים פליליים נגדם בארץ היעד. יחד עם זאת, לאחר שהם שבים לארצם על שלטונות החוק לחקור אותם על החשדות נגדם.

מדובר בהליך שגרתי הכתוב באמנת וינה ובו חייבות המדינות שהן צד לאמנה להחזיר את הנציגים הרשמיים החשודים בביצוע עבירות למדינות המוצא שלהם, בעוד שאלו מתחייבות לתחקר את החשודים בביצוע העבירות על פי אמות מידה הנהוגות במדינות מערביות.

בעקבות כך המשטרה תזמן בקרוב את המאבטח לחקירה, שככל הנראה תהיה באזהרה מכיוון שמדובר בחשד למעשי הריגה. לאחר סיום החקירה בעניינו של המאבטח מחויבת ישראל להעביר את המסקנות לשלטונות החוק המוסמכים בירדן. זאת למרות שהירדנים קיבלו כבר את ממצאי התחקיר הראשוני שביצע ראש השב"כ שנסע במיוחד לירדן כדי לפתור את המשבר.

אתמול נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שגרירת ישראל בירדן עינת שלאין ועם המאבטח זיו. נתניהו אמר להם: "אני שמח לראות אתכם, שמח שהדברים נגמרו כפי שהם נגמרו. אתם פעלתם היטב, בקור רוח, וגם הייתה לנו מחויבות להוציא אתכם".

המאבטח זיו, שהספיק עוד לפני כן להיפגש עם משפחתו, סיפר: "ירדה לי אבן מהלב. אני שמח להיות פה. הרגשנו שעומדים מאחורינו ועושים את כל המאמצים למעננו".

עוד קודם לכן הוא הגיע אל יחידת הטראומה של המרכז הרפואי הדסה עין כרם וטופל על ידי פרופ' אבי ריבקינד. לאחר הטיפול שוחרר לביתו כשהוא במצב טוב. המאבטח זיו לא יחזור לירדן, אך יישאר במשרד החוץ.