אאא

רפורמת הסלולר שהתבצעה בשנת 2011, אשר הביאה לחיסכון כספי משמעותי למשקי הבית, לא היתה על חשבון העובדים שנפלטו מהענף וכי לא חלה פגיעה משמעותית בשכרם – כך עולה מסקירה שפרסם היום (א') הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נוה.

פתיחת שוק הסלולר לתחרות הביאה לירידת מחירים חדה בענף שהיטיבה עם הצרכנים. עלות חודשית ממוצעת של מנוי בחברות הסלולר אשר עמדה ב-2009 על 145 שקל ירדה ל-64 שקל בלבד בשנת 2016. עם פתיחת השוק לתחרות נאמד החיסכון המצטבר בשש השנים האחרונות ב-13 מיליארד שקל.

במסגרת הסקירה התמקד נוה בסוגיה האם עובדי חברות הסלולר שילמו את מחיר התחרות בעקבות הרפורמה. על פי הממצאים עולה כי העובדים שנפלטו מחברות הסלולר הצליחו להשתלב באופן מהיר יחסית בשוק העבודה. כך, יותר משליש (35%) מעובדים אלו נקלטו מיידית בשוק העבודה. 30% נוספים היו מובטלים עד חצי שנה, ואילו 14% בלבד היו מובטלים למעלה משנה.

עוד נמצא כי למרות העובדה שחברות הסלולר הוותיקות (פלאפון, סלקום ופרטנר) נהנו מרווחי עתק טרם פתיחת השוק לתחרות, הפגיעה בשכרם של העובדים לא היתה גבוהה. השכר החציוני של העובדים במקום עבודתם החדש היה נמוך רק ב-3% משכרם בחברות הסלולר הוותיקות. באוצר מסבירים זאת כי רק חלק קטן מהרווחים בענף הסלולר, טרם פתיחתו לתחרות, הגיע לכיסם של העובדים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על פי הממצאים, העובדים שנפלטו הם בעלי רמות שכר נמוכות יותר. באוצר מציינים כי גם בספרות המחקרית חברות בהליכי התייעלות יעדיפו לשמר את כוח האדם המקצועי יותר. בנוסף לכך, לגבי העובדים שעזבו כחלק מהתחלופה הגבוהה של עובדים בענף זה סביר להניח כי היא מתרכזת במשרות הפחות מתגמלות בענף.

ממצאים נוספים שעלו מהסקירה מלמדים כי באופן יחסי נפלטו מהחברות יותר נשים מגברים – משקל בקרב מי שנפלטו מהענף עמד על 58% בעוד משקלן בסך המועסקים בחברות אלו בשנת 2011 עמד על 56%.

בניתוח רמות השכר של העובדים שנקלטו במקום עבודה חדש עד שנת 2013 (כ-90% מהעובדים) נמצא כי בממוצע נרשמה ירידה ריאלית של 9% בשכרם, אולם באוצר מדגישים הירידה בשכר מושפעת במידה רבה ממספר עובדים בדרגים בכירים שפרשו מחברות הסלולר ושכרם במקום העבודה החדש נמוך משמעותית משכרם החריג בחברות הסלולר. כאשר בוחנים את השינוי ברמת השכר החציוני נמצא כי נרשמה ירידה בשיעור של כ-3% בלבד.