אאא

אמש (יום א') הותר לפרסום כי זיו מויאל (28) הוא המאבטח הישראלי שירה למוות בצעיר שדקר אותו באמצעות מברג ובבעל הבית. פרטי המאבטח, תושב הדרום, פורסמו בעקבות חשיפת שמו ותמונתו בירדן ככל הנראה במטרה לייצר לחץ על ישראל.

העיתון הירדני "אל-רד" פרסם מוקדם יותר לראשונה את תמונתו של המאבטח שהיה מעורב בתקרית בשגרירות ישראל בעמאן ביום ראשון בשבוע שעבר. בעיתון פרסמו צילום של תעודת הדיפלומט של המאבטח הישראלי עם שמו. על פי פרטי התעודה הדיפלומטית, מויאל מוגדר כ"נספח" ותוקפה של התעודה יפוג בעוד פחות משבועיים. פרסום התמונה שלו הוא בהחלט בעייתי גם עבור ישראל וגם עבור הירדנים, ובישראל נאלצו בלית ברירה ליישר קו עם הירדנים ולהתיר את הפרסום.

באתר החדשות הירדני "עמון ניוז" אף פרסמו את טופס הבקשה ששלחה שגרירות ישראל בעמאן למשרד החוץ הירדני בעניין מתן אשרת שהיה ותעודת דיפלומט למאבטח הישראלי ביוני בשנה שעברה מה שמלמד שמדובר ככל הנראה בהדלפה של אנשים מתוך הממשל הירדני.

כזכור, מוחמד אל-ג'וואודה, צעיר ירדני שהגיע לעבודות ריהוט לקח מברג ודקר את המאבטח שהגיב בירי והרג אותו. גם בעל הדירה, הרופא בשאר אל-חמארנה, שנהרג מכדור תועה ובישראל הציעו לפצות את משפחתו. בתחילה דווח כי מדובר במאבטח דרוזי אך הפרסום היום חושף את שמו.

עד כה נמנעו כלי התקשורת הירדניים מפרסום פרטיו וישנן הערכות כי ההדלפה נובעת מהמשבר החריף שנוצר בין ישראל לירדן בעקבות התקרית, משבר שהחריף בעקבות תמונותיו של נתניהו מתחבק עם המאבטח שגררו תגובות קשות בירדן.

צילום: חיים צח, לע''מ
צילום: חיים צח, לע"מ
הגדלה

גם עבדאללה מלך ירדן ושר החוץ הירדני, איימן א-ספדי זעמו על פרסום התמונות. הם האשימו את נתניהו כמי שמנסה לגרוף הון פוליטי על חשבון התקרית שאותה מגדירים בירדן כפשע לכל דבר.

בינתיים, בירדן לא מעוניינים לאפשר לשגרירה עינת שלאין ולצוותה לחזור לשגרירות ישראל בעמאן עד שימוצה הדין עם המאבטח, קרי עד שתתבצע חקירה רצינית ומעמיקה או שיועמד לדין.

ביום שישי האחרון הודיעו בירדן כי הם מסרו לישראל את תיק החקירה אחרי שהתביעה הכללית בממלכה ההאשמית האשימה את המאבטח בהרג ובהחזקת נשק חם ללא היתר, האשמה מגוחכת לאור תפקידו. ביום שישי בצהריים התקיימה הפגנה סוערת ליד שגרירות ישראל בעמאן בדרישה לסגור את השגרירות בעקבות התקרית.

מלך ירדן, שהספיק לבקר בסוכות ובתי האבלים של שני ההרוגים אמר אתמול בשיחה עם עיתונאים כי ירדן לא תוותר על זכויותיה של בניה ותקדיש את כל המאמצים כדי שייעשה צדק. למרות הרטוריקה הזועמת של המלך אל מול התקשורת בירדן בממשל הירדני יש מאמץ להוריד את הלהבות בניסיון לסיים את המשבר המביך.