אאא

"שער החליפין של השקל יושפע בתקופה הקרובה מהתפתחות החקירות נגד נתניהו", כך אמר היום (שלישי) ג'רי קוטישטנו מנכ"ל קרנות נאמנות של בית ההשקעות אפסילון. לדבריו, "חולשתו של ראש הממשלה רעה לשקל".

קוטישטנו אומר את הדברים לאחר שבסוף השבוע האחרון חלה התפתחות משמעותית בפרשות נתניהו כאשר נחתם הסכם עד מדינה עם ארי הרו, ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה. קוטישטנו סבור שהמשקיעים כבר מבינים, כי נפילתו של נתניהו (אם בכלל תהיה) עלולה להביא לפתיחת חוזי הגז הקיימים ולסימן שאלה גדול בנוגע ל"מתווה הגז" בהקשר למאגר לוויתן.

השפעת הגז על שער החליפין הריאלי נבדקה לפני מספר שנים על ידי בנק ישראל כאשר התוצאות הצביעו על השפעה מובהקת של עלייה ביצוא של גז טבעי על שער החליפין הריאלי. אשר למשמעות הכמותית במקרה של המשק הישראלי, כתבו בבנק ישראל כי יצוא של גז בערך של מיליארד דולרים בשנה, המביא לעלייה של 1.5% בסך היצוא – יביא להתחזקות של כ-0.8% בשערו של המטבע הישראלי. פתיחת חוזי הגז וביטול החוק הקיים עלולים להעמיד בסכנה חוזי יצוא גדולים ובכך להשפיע לשלילה על השקל.

בנק ישראל ימשיך לקנות מט"ח

בשוק המקומי, השקל ממשיך במגמת ההיחלשות שלו מול המטבעות המובילים בעולם, הדולר והיורו. המטבע האמריקאי, עולה היום במהלך המסחר ב-0.1% ונסחר תמורת 3.62 שקלים לדולר. היורו עולה בשיעור דומה ונסחר תמורת 4.27 שקלים. דודי רזניק, מנהל מחקר בבנק לאומי, טוען שההיחלשות המשמעותית של השקל נראה כמקורה בין היתר בהערכה כי בנק ישראל יתקשה מאוד להעלות את הריבית על רקע סביבת האינפלציה הנמוכה מאוד, וכן לאור ירידת הציפיות להעלאת ריבית נוספת השנה בארה"ב. לעת עתה, הוא מציין, ציפיות השוק בארה"ב הינן לעד 2 העלאות ריבית נוספות עד לסוף שנת 2018. "נראה שבתסריט זה בנק ישראל עשוי להימנע מהעלאות ריבית בתקופה זו", אמר רזניק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, עדכון אופק הדירוג של ישראל על ידי חברת הדירוג S&P בשבוע שעבר מגדיל את הסיכויים שהיחלשות השקל מול סל המטבעות בשבועות האחרונים לא צפויה להימשך לאורך זמן.

בנק ישראל פרסם אתמול כי יתרות המט"ח שלו עלו בחודש שעבר ל-110.1 מיליארד דולר גידול של 1.4 מיליארד שקל לעומת יוני. עם זאת, רובה המוחלט של העלייה ביתרות היא עניין טכני - תוצאה של שערוכים חדשים של שווי המטבעות שמחזיק בנק ישראל ביחס לדולר - יחד עם רכישת 150 מיליון דולר כחלק מהתוכנית השנתית לצמצום השפעות הפקת הגז.

בתוך כך, סך יתרות המט"ח של בנק ישראל עלו ל-110.1 מיליארד דולר, שהם כ-33.8% מהתוצר – הרמה הגבוהה ביותר שהוחזקה אי פעם על ידי בנק ישראל ובגבול העליון של הרמה הנאותה של היתרות שנקבע ע"י בנק ישראל (110-70 מיליארד שקל). "עם או בלי עדכון הגבול העליון של רמת היתרות הרצויה – בנק ישראל ימשיך לקנות מט"ח", מעריך קליין.