אאא

בית המשפט העליון קבע הבוקר (חמישי) כי עונשו של המחבל הקטין שביצע את פיגוע הדקירה בפסגת זאב בו נפצע יוסף חיים טוויטו יקוצר מ-12 שנה ויעמוד על תשע שנות מאסר וחצי, פסק דין זה נחשב לפסק דין מקל שכן המחבל הורשע בשני ניסיונות לרצח.

יוסף חיים טוויטו, בחור הישיבה שנפצע באורח קשה בפיגוע, זועם על החלטת בית המשפט. בשיחה עם 'כיכר השבת' אומר טוויטו: "נדקרתי פעמיים, פעם אחת על ידי המחבל ופעם שנייה על ידי שופטי העליון שנתנו גזר דין כה מקל על המחבל".

טוויטו, כיום בן 22 בחור ישיבה ומתגורר עם הוריו בפסגת זאב בירושלים, פורש בראיון ל'כיכר השבת' את החרדות מהן הוא סובל עד היום. "רק לחשוב על זה שבעוד פחות מתשע שנים (אם יקצרו שליש על התנהגות טובה. ק"ר) המחבל שכמעט רצח אותי יסתובב חופשי, זה מעלה לי את סף החרדה לגבהים שאני לא יכול להסביר לך".

תיעוד הפיגוע בפסגת זאב (צילום: דוברות המשטרה)

טוויטו אומר עוד כי אמנם הוא כמעט והבריא פיזית מהפגיעה הקשה בפיגוע אך אינו רואה את עצמו מתחתן בשנים הקרובות, "הפגיעה מהפיגוע הזה היא כה נוראית שאני לא מצליח לנהל חיים נורמליים".

כשנשאל טוויטו על העונש שהמחבל אמור היה לקבל הוא אומר כי "על עבירת ניסיון רצח בדרך כלל נגזרים 15 שנות מאסר, כאן המחבל הורשע בשני ניסיונות רצח, ולמרות זאת הוא מקבל רק תשע שנים וחצי? לא מספיק שאין כאן עונש מוות למחבלים, שלפחות ישב בכלא".

בסיום הריאיון אומר טוויטו כי "יש להצטער שהשופט דוד מינץ שכתב פסק הדין בחר להקל בעונש כי שהות בבית כלא, עשויה להיות לה השלכות בלתי רצויות כלפיו, ישראל הפכה להיות גן עדן למחבלים ושופטי בית המשפט לצערי לא מבינים שהקלה בעונש של מחבלים, זה פסק דין שנותן רוח גבית לטרור".

בהחלטתו לקצר את העונש כתב השופט דוד מינץ כי "אלה מעשים חמורים, אך בינתיים הוא עבר כברת דרך שיקומית ארוכה כמפורט בתסקיר שירותי המבחן".

עוד כתב השופט: "אכן המערער רקם יחד עם בן דודו תוכנית לרצוח חפים מפשע על רקע לאומני ואידיאולוגי. השניים הצטיידו בכלי משחית ופעלו בצוותא להוצאת תוכניתם אל הפועל. בשל מעשיהם נגרמו חבלות קשות למתלונן ולילד, שהשלכותיהם הן מבחינה פיזית והן בהיבט הנפשי מלוות אותם מאז האירועים ועד היום".

השופט ציין גם כי "מעשים חמורים וקשים מסוג זה הנעשים ממניעים לאומניים ואידיאולוגים מחייבים ענישה משמעותית. אלא שבינתיים המערער עבר כברת דרך שיקומית ארוכה כמפורט בתסקירי שירות המבחן ובאיזון הכולל, נוכח כל האמור לעיל בדבר חלקו באירוע השני, המלצת שירות המבחן וגילו, יש מקום לקצר את תקופת המאסר בפועל ולהעמידה על תשע וחצי שנים חרף שתיים עשרה השנים שהושתו עליו בבית המשפט המחוזי"