אאא

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח נעצר לפנות בוקר (שלישי) במהלך פשיטה על ביתו בחשד להסתה לטרור. כוחות משטרה גדולים הגיעו לשכונת מחאג'נה שבאום אל-פחם ועצרו אותו בתום חקירה משותפת למשטרה ולשב"כ שהתנהלה על דעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

מהמשטרה נמסר כי "יחידת להב 433 חוקרת משעות הבוקר מסית מרכזי בתנועה האיסלאמית, שהוכרזה כהתאחדות בלתי חוקית, בגין חשד לביצוע עבירות הסתה לאלימות ולטרור ותמיכה, חברות או פעילות בהתאחדות בלתי מותרת. החקירה מנוהלת בשיתוף שירות ביטחון כללי ונפתחה באישור פרקליטות המדינה כנדרש בעבירות הסתה, ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה. החקירה מלווה על ידי פרקליטות מחוז חיפה".

עוד נאמר בהודעת המשטרה כי "בכמה הזדמנויות שונות, כולן לאחר הוצאת התנועה מחוץ לחוק, התבטא המסית בפני קהל וכן פורסמו שורה מהתבטאויותיו בכלי התקשורת. התבטאויות הנוגעות לתפישת עולמה של התנועה. בחינת מכלול החומרים מעלה כי חלק מן האמירות מקימות חשד לביצוע העבירות האמורות ובעניינן ניתן אישור החקירה. בהמשך להתפתחויות בחקירה יוחלט אם להביא את החשוד לבית המשפט לדיון בעניינו".

זהו לא מאסרו הראשון של השייח המסית, בחודש ינואר 2017 ראאד סלאח שוחרר מכלא רמון, לאחר שריצה תשעה חודשי מאסר בגין הרשעתו בהסתה לאלימות וגזענות, בעקבות דרשה שנשא במזרח ירושלים ב-2007. מאות מתושבי אום אל פחם קיבלו בחגיגות ובזיקוקים את פניו.

בחודש נובמבר 2015 הקבינט המדיני-ביטחוני הכריז על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל כהתאחדות בלתי מותרת. המשמעות היא שהתנועה בראשות השייח' ראאד סלאח הוצאה מחוץ לחוק, וכי כל גוף או אדם שמשתייך לארגון זה וכל אדם שנותן לארגון שירות או פועל במסגרתו, עובר עבירה פלילית וצפוי לעונש מאסר. בנוסף, ניתן להחרים כל רכוש השייך לארגון.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מסר בתגובה למעצר ראאד סאלח: "המסית ראאד סאלח הנהיג תנועה שהוצאה אל מחוץ לחוק בשל האידאולוגיה הקיצונית שלה שגרמה למעשי רצח וטרור. לא בכדי קידמתי והבאתי להוצאת תנועתו מחוץ לחוק. סאלח התבטא באופן שמעודד קיצוניות והבנה לאלימות ומעשי רצח שפלים ולכן הוא מהווה בעיניי סכנה לציבור. אני מקווה שהפעם ימצו עימו את הדין והוא יישלח לזמן ממושך אל מאחורי סורג ובריח".