אאא

מפקד בזרוע הצבאית של חמאס נהרג הלילה (חמישי) בפיגוע התאבדות במעבר הגבול של רצועת עזה ברפיח סמוך למצרים, שביצע איש דאע"ש.

משרד הפנים ברצועת עזה הודיע כי אדם שהגיע לגבול הפעיל חגורת נפץ בעמדת הבידוק. המפקד שנהרג הוא נידאל אל-ג'עפרי, שמלבד היותו איש הזרוע הצבאית הוא שימש גם במנגנוני הביטחון של הארגון. יחד עמו נפצעו כמה אנשי ביטחון של הארגון ומחבל נוסף. שני המחבלים מעזה משויכים לזרם הסלפי ברצועת עזה שמזוהה עם דאעש ואף נשבע לו אמונים.

בהודעת משרד הפנים החמאסי נכתב כי המחבל המתאבד הגיע לצדו המזרחי של המעבר שנמצא בדרום הרצועה. כוח של מנגנוני הביטחון השייכים לחמאס הבחין במחבל ובאדם נוסף שהתקרבו לגבול והגיע לעצור אותם. כאנשי הכוח התקרבו אליהם, פוצץ עצמו אחד מהם. זו הפעם הראשונה שבה מתבצע פיגוע התאבדות מרצועת עזה שמכוון נגד חמאס.

הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הודיעה באופן רשמי על מותו של המפקד ואמרו כי "מפקד השטח נידאל אל-ג'עפרי נהרג על ידי אחד מהאנשים בעלי האידיאולוגיה שסוטה מדרך הישר שפוצץ עצמו על כוח ביטחוני בגבול בין עזה למצרים".

המחבל המתאבד הוא מוסטפא כלאב. משפחתו הודיעה כי היא מתנערת מהמעשה שביצע וגינתה אותו בחריפות. כדי להוכיח זאת הודיעה המשפחה כי היא מסרבת לקבור את המחבל שיצא מקרבם או להתאבל על מותו. לטענת המשפחה, הוא ניסה יחד עם האדם השני שהיה עמו להסתנן למצרים וכשנעצרו - הוא פוצץ את עצמו על הכוח.

אתמול בבוקר נפתח המעבר לשני הכיוונים למשך יומיים לטובת העולים לרגל למכה לכבוד קיום החג' בסעודיה. המעבר נותר פתוח גם עבור מקרים הומניטריים שמצריכים מעבר מהרצועה.

חמאס פועל לאחרונה לשיפור היחסים עם המצרים, יחסים שהתרסקו עם נפילת האחים המוסלמים. המצרים מצדם מתעקשים על סגירת מעבר הגבול, ומאשימים את ארגון הטרור בסיוע לפעילי הטרור בחצי האי סיני. חמאס הדף את הטענות של המצרים והמחבל המתאבד הוא הוכחה טובה עבור חמאס כי הם באותו צד יחד עם המצרים במאבק נגד אנשי דאעש בסיני.

לפני כחודשיים נהרג מפקד נוסף בזרוע הצבאית של חמאס כתוצאה מפיצוץ שאירע במתקן של הארגון באזור רפיח. שני פעילים נוספים של הארגון נפצעו. נסיבות האירוע לא פורסמו, וייתכן כי מדובר בתאונת אימונים.