אאא

בסוריה חוגגים הישרדות: נשיא סוריה, בשאר אסד, הצהיר בצהריים (ראשון) כי סוריה "הכשילה את המזימה המערבית נגדה", אך הדגיש כי המערכה נמשכת וכי ניצחון אנשיו טרם הושלם. בוועידת משרד החוץ הסורי בדמשק, שנערכת שש שנים וחצי אחרי פרוץ מלחמת האזרחים במדינה, אמר אסד כי אפשר לזהות כבר סימני ניצחון של צבאו – והרעיף מחמאות על חיזבאללה, איראן ורוסיה שהצילו את משטרו מקריסה.

"המערב נמצא כרגע במאבק קיומי כיוון שיש מדינות שממרות את פיו", אמר אסד. "המערב בהיסטריה בכל פעם שהוא מרגיש שיש מדינה שרוצה להשתתף בקבלת ההחלטות. המערב לא מסכים אפילו שרוסיה תתקומם נגד ההגמוניה שלו, וזה המצב גם עם סוריה, איראן וצפון קוריאה".

בנאום בדמשק ציין אסד את התפקיד המרכזי של בעלי בריתו בייצוב המשטר: "לוחמי חיזבאללה שמרו על אדמתה של סוריה כמו כל לוחם סורי המגן על מולדתו; איראן תמכה בנו מהיום הראשון והעניקה לנו ציוד ואמצעי לחימה ללא גבולות, וסיפקה גם יועצים צבאיים ותמיכה מדינית; רוסיה הגנה על סוריה במועצת הביטחון ובתמיכה של הצבא הסורי. היא שלחה את כוחותיה והקריבה חללים. התמיכה של החברים שלנו סייעה לעמידה האיתנה של המדינה הסורית. בפרקי ההיסטוריה ייכתב על הסיוע שהגישו לה רוסיה ופוטין, איראן וחמינאי וחיזבאללה ונסראללה".

דבריו של אסד באים כשברקע החשש הגדול בישראל שכוחות איראניים הולכים ומתבססים ברוסיה – תוך ניצול העובדה שאסד חייב להם במידה רבה את הישרדותו כמו גם הסיוע הצבאי בציוד מתקדם לארגון חיזבאללה, סיוע שישראל כבר מנעה כמה פעמים באמצעות תקיפה, על פי פרסומים זרים.

אסד האשים את המורדים שזכו לגיבוי מהמערב בזריעת החורבן בארצו ואמר: "קושרי הקשר השיגו את יעדם והרסו את סוריה, אבל המחיר הטמון בְהתנגדות נמוך בהרבה ממחיר הכניעה". לדבריו של אסד ישנו שינוי בעמדות המערב ביחס למתרחש בסוריה בעקבות שינוי תמונת המצב במדינה – שורת הניצחונות שרשם צבאו בשנה האחרונה בסיוע רוסיה: "כל הטקטיקות שלהם נגדנו לא הועילו".

נשיא סוריה הדגיש למרות ההתבוססות של ארצו במלחמה שטופת דם כי הסוגיה הפלסטינית עדיין חשובה לדמשק: "ישראל היא עדיין האויב שלנו ועדיין כובשת את אדמתנו, ואנחנו עדיין תומכים ונתמוך בהתנגדות באזור, כל עוד מדובר בתנועת התנגדות אמיתית ולא בתנועת התנגדות מזויפת". בדבריו על תנועת התנגדות מזויפת התכוון כנראה לחמאס, שהפנתה לו גב במהלך מלחמת האזרחים ושאנשיה נטשו את דמשק.

אסד תקף בנאומו את נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שהוא ממבקריו החריפים ביותר. אסד אמר כי ארדואן הוא נדבן פוליטי התומך בטרוריסטים.

כרגע נראה כי הישרדותו של אסד מובטחת לנוכח הסיוע שהוא מקבל וגם חוסר רצון אמיתי במערב להביא להפלתו גם בשל העובדה שבכך יתחזק ארגון המדינה האיסלמית.