אאא

תשע שנים לאחר רצח עו"ד יורם חכם הודיעה היום (ה') המשטרה שיוגש כתב אישום נגד העבריין אסי אבוטבול בגין החיסול, כמו גם בגין רצח ארתור רוזן ב-1999.

אבוטבול מרצה בימים אלה עונש מאסר של 17 שנה על ניהול ארגון פשיעה, ופענוח פרשת רצח עורך הדין התאפשר הודות לסוכן סמוי שהושתל בתאו במשך תקופה ארוכה, הקליט אותו ואסף נגדו ראיות. כתב האישום יוגש ככל הנראה בשבוע הבא.

כתב האישום עדיין לא נוסח באופן סופי, אולם במשטרה ובפרקליטות יטענו שאבוטבול ביקש לרצוח את עו"ד חכם משום שלא היה שבע רצון מהייצוג שלו. על פי המדינה, את הרצח הוא הוציא לפועל אף שכבר היה עצור עד תום ההליכים וניהל את משפטו בגין ניהול ארגון פשיעה.

במשטרה טוענים שידעו מהרגע הראשון שאבוטבול אחראי למעשה, אולם לא היו להם ראיות לכך. במסגרת תרגיל חקירה שביצע יאחב"ל, הוכנס לתאו אסיר שהיה חברו, וזה הקליט אותו מדבר על רצח עו"ד חכם.

לפי המשטרה, אותו סוכן הצליח להביא לפתרון חידת הרצח של ארתור רוזן, וכן עיבה את הראיות נגד אבוטבול בכתב האישום שהוגש נגדו על רצח משה הדס.

עו"ד יורם חכם נרצח ב-11 ביוני 2008 באמצעות הפעלת מטען חבלה שהוצמד למכוניתו בעת שנסע במכוניתו ברחוב יגאל אלון בתל אביב. במשך שנים לא הבשילה החקירה לכדי כתב אישום. עם פרוץ חקירת פרשה 512 הפכו החשדות נגד אבוטבול לרשמיים והוא נעצר עם אחרים בחשד למעורבות ברצח. בתקופה האחרונה, כאמור, הפכו החשדות ממעורבות - לחשד לרצח.

גופתו של רוזן נמצאה לפני 18 שנה מוטלת בצד כביש 2, סמוך לאור עקיבא. תחילה נפתחה חקירה בחשד למעורבות בתאונת דרכים, אך בעקבות ממצאים שאותרו עלה החשד כי הקורבן נרצח. הגופה נשלחה למכון לרפואה משפטית באבו כביר ונמצאו בה שלושה קליעי אקדח. החוקרים שחזרו לזירה שבה נמצאה הגופה מצאו במקום כתמי דם ותרמילי כדורים שלפי החשד פגעו ברוזן.

עורך דינו של אבוטבול, אבי כהן, מסר מוקדם יותר: "לצערי, הוחלט על הגשת כתב האישום. אני מתאר לעצמי שמדובר בתיק סבוך ומורכב ולא בכדי נזקקה המשטרה ל-90 ימי מעצר עד להגשת כתב האישום. אבוטבול טוען לחפותו ונצטרך ללמוד את חומר החקירה לאחר הגשת כתב האישום".

בינתיים, בית המשפט העליון האריך את מעצרו של אבוטבול (שכאמור ממילא מרצה עונש מאסר) עד 29 באוגוסט 17 לצורך הכנת כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים. המעצר הוארך בהסכמת הצדדים לאחר הגשת הצהרת התובע.