אאא

ארה"ב הודיעה אתמול (ה') הודעה תמוהה לפיה לפחות 16 אמריקנים שעבדו עבור הממשל האמריקני בקובה סובלים מבעיות שמיעה, כתוצאה מפעילות של מכשירים קוליים חשאיים. לפי ארה"ב אותם דיפלומטים סובלים מליקויי שמיעה חמורים.

"אנחנו יכולים לאשר שלפחות 16 עובדי ממשל אמריקנים וחברי השגרירות סובלים מסימפטומים מסוימים", אמרה הדוברת. זו הפעם הראשונה שבה ארה"ב חושפת כמה דיפלומטים נפגעו. דוברת מחלקת המדינה הת'ר נאוארט אמרה כי ייתכן שיש יותר דיפלומטים שנפגעו. היא אמרה שכולם אזרחים אמריקנים, ושהם קיבלו טיפול רפואי בקובה או בארה"ב.

נאוארט אמרה כי התקריות פסקו, אך כי ארה"ב עדיין לא איתרה את המכשיר שגרם לבעיות השמיעה ולא זיהתה את האחראיים. חלק מאותם דיפלומטים עדיין נמצאים בקובה. אחרים כבר חזרו לארה"ב. נאוארט אמרה שקובה משתפת פעולה עם ארה"ב בחקירה.

תחילתו של הסיפור המוזר לפני כשבועיים אז סיפרו גורמים בממשל האמריקני לסוכנות הידיעות AP כי בסוף 2016 החלו דיפלומטים אמריקנים בבירת קובה הוואנה לסבול מאובדן שמיעה בלתי מוסבר. החשד הוא שממשלת קובה השתילה מכשירים קוליים שהפיקו קול שלא ניתן לשמוע אותו בתוך או מחוץ למגוריהם של עובדי השגרירות, במטרה לגרום להם או למשפחותיהם להתחרש.

כמה מבין הדיפלומטים הגיעו רק זמן קצר לפני כן לשגרירות האמריקנית, שנפתחה מחדש ב-2015 במסגרת מאמציו של הנשיא לשעבר ברק אובמה לחדש את היחסים בין המדינות ולהקל על הגבלות התנועה. לאחר הפרסום גם בקנדה דיווחו כי דיפלומט בקובה סובל מבעיות שמיעה.

גורמים אמריקנים אמרו כי הקובנים השתמשו באותם מכשירים כנשק של ממש נגד הדיפלומטים האמריקנים. לפי רשת CBS אחד מהנפגעים סובל מפגיעה "ששקולה לנזק מוחי". נאוארט אמרה כי ארה"ב "מתייחסת בשיא החומרה" למצב. לפי הדוברת מדובר במקרים "חסרי תקדים".

לפני כשבועיים מסרה נאוארט כי בעקבות הדברים שני דיפלומטים קובנים התבקשו לעזוב את השגרירות בוושינגטון ב-23 במאי. "ביקשנו שיעזבו כצעד גומלין מכיוון שהיינו צריכים לצמצם כמה תקנים בהוואנה בעקבות האירועים", אמרה. "תחת אמנת וינה קובה מחויבת לנקוט צעדים כדי להגן על דיפלומטים".

לא ברור אם מדובר במתקן של הממשלה הקובנית או של גורמים אחרים שפועלים במדינה הקומוניסטית.