אאא

בפרק השני של הסדרה התיעודית "הולכים לפני המחנה", אשר ישודר הערב (יום ב') בערוץ 20, יחשפו כתבי יד עתיקים מתימן אשר שימשו את הרב יוסף קאפח בעבודתו.

"אני מחזיק בידי ספר משנה תורה לרמב"ם, מה שנקרא 'היד החזקה', זה ספר דפוס עתיק שהיה בתימן והכריכה שלו היא כריכת עור", מספר יוסי פרחי, יו"ר מכון מש"ה לחקר משנת הרמב"ם. "אלא מה, כשהיו כורכים, היו בעצם מדביקים דף אל דף אף דף. כאן אנחנו רואים ספר "מלכים", כתוב על קלף מלפני בערך 400 שנים, אולי יותר. כאן אנחנו רואים קטע, "האזינו השמיים ואדברה", גם משהו מלפני 500 שנה, ממש אכול".

נכדתו של הרב קאפח, צופית צחי, סיפרה: "בתימן, ספרים שהתיישנו או התבלו, הובאו לבית הכנסת, נשמרו שם לגניזה, וכשהתרבו היו קוברים אותם בבית הקברות. לוקחים חביות חרס גדולות, טומנים את הכל בפנים, בתוך האדמה. כשירד גשם והיה סחף, ראשי החביות האלה היו מתגלים. מארי יחיא "הישיש", הרב יחיא קאפח, ביקש מהיהודי שמטפל בבית הקברות, שכשהוא רואה דבר כזה שיבוא להודיע לו מיד. ערב חמישי אחד, מגיע היהודי הזה אל מארי יחיא "הישיש", ואומר לו 'תשמע, צצו חביות כאלה'".

על פי הסיפור, הרב יחיא קאפח לוקח איתו את נכדו הקטן, הרב יוסף, והם מחפשים את אותו כד. "אתה צריך לדמיין לך, אחד הרבנים הכי גדולים בצנעא, אדם בן 80, הולך עם הנכד שלו בן 11, ושניהם הולכים יחד לבית הקברות לחלץ כתבי יד עתיקים ולהציל אותם משם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הם מוצאים את הכד ומכיוון שהסבא, שהוא כבר למעלה מגיל 80, אז מי שמתכופף ועושה את כל הפעולה, מושך את הדפים ולהוציא אותם משם, זה הרב יוסף הקטן. הם הולכים הביתה ובמוצאי שבת סבא שלו יושב ומפרק את הדפים. ואז הם מגלים אוצר מדהים. הם מגלים שיש שם פירוש של הרב נתן, מחכמי ארץ ישראל שהיה עוד לפני הרמב"ם. וזה בעצם כתב יד יחיד בעולם. הספר הזה שהיה בבוקר – זאת פעולת הצלה. לולא הם הוציאו את הספר מהבוקר לא היה הספר הזה בידינו היום. כתב היד הזה הוא ליקוטים של פירוש למשנה וכשהרב יוסף קאפח מגיע לארץ ישראל הוא מוציא אותו לאור".

"הולכים לפני המחנה", הסדרה התיעודית העוסקת בסיפורם של גדולי הרבנים בעולם התורה וההלכה בת ימנו, חוזרת לעונה שנייה בערוץ 20. הסדרה משלבת ראיונות בלעדיים עם בני משפחה, תלמידי הרבנים, עוזריהם, פרשנים, אנשי אקדמיה, סופרים, היסטוריונים מובילים ועוד, אשר יציגו פרטים חדשים על פעילותם הציבורית של הרבנים, וכן על חייהם האישיים.

בכל פרק תתמקד הסדרה בחייו של רב פורץ דרך אחד. בעונה החדשה תעקוב הסדרה אחר חייהם של הרב שלמה גורן, הרב יהודה גץ, הרב שלמה זלמן אויירבך, הרב יוסף קפאח והבבא-סאלי. את הסדרה יצר יוסי אשדות.