אאא

מבקר המדינה יוסף שפירא התריע היום (שלישי) כי משרדו צפוי למתקפת חקיקה נגדו בכנס החורף הקרוב של הכנסת. שפירא טוען כי זהו "ניסיון לפגוע ביסודות הדמוקרטיים של ישראל" וכי חברי הכנסת רוצים לעקר את ביקורת המדינה מתוכן ולוודא שהמבקר יאמר את דברו רק בתחומים בהם אינו מפריע. המבקר, שדיבר בוועידת המשפט השישית בתל אביב, התייחס בעיקר להצעה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי למנוע מהמבקר לעסוק בתהליכים בשעת ביצועם.

לדבריו של המבקר, "גישת מספר חברי כנסת הינה שמבקר המדינה יאמר את דברו – רק בדיעבד, ורחוק ככל האפשר ממועד קרות האירועים. לגישת מחוקקים אלה, טוב גם שמבקר המדינה יאמר את דברו רק בתחומים בהם הוא לא מפריע".

"לצערי הרב" אמר עוד, "ברצונם של אותם חברי כנסת אף לעגן גישה זו בחוק וההצעה ברוח זו כבר הונחה על שולחן הכנסת. לפיכך, במושב הקרוב של הכנסת צפוי מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור לעמוד תחת מתקפה של תיקוני חקיקה שכל מטרתם היא לצמצם את מותת כנפיה של ביקורת המדינה ולעקרה מתוכן". לדברי שפירא, "מוסד מבקר המדינה הפך ליעד למתקפות דווקא בגלל שהוא ממלא את תפקידו באופן אפקטיבי ומיטבי".

שפירא הכריז כי "פגיעה בבית המשפט העליון ובביקורת המדינה זו פגיעה ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל, ולכך אין לתת יד". הוא פנה לשרת המשפטים אילת שקד ממפלגתו של סמוטריץ' הבית היהודי ואמר ש"אני סמוך ובטוח שלא תיתני את ידך לפגיעה במעמדו ותפקידיו של מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור".

המבקר הסביר כי "כאשר מתגלים ליקויים מהותיים בתהליך קבלת החלטות גורליות לגבי בטחון המדינה או כלכלתה, הוא איננו יכול להמתין עד התממשות הנזק, ולפרסם דו"ח בדיעבד, כאשר כבר לא ניתן להשיב את הגלגל לאחור והנזק לאזרחי המדינה כבר נגרם".

הוא ציין כי "ביקורת בזמן אמת, היא זו שמצביעה על כשלי שוק או תכניות שלא ניתנות למימוש". בין היתר הזכיר את "חשיפת הביקורת שישנו סכום כסף ניכר שאמור לשמש את דיירי הדיור הציבורי, אולם נעשה ניסיון להסיטו למטרות זרות אחרות. התערבות הביקורת מנעה זאת". כן היא "מסייעת למנוע מצב בו הממשלה מקבלת החלטות שאם טרם קבלתן הייתה נעשית בחינה ממשית של החלופות היה ברור שהאפשרות שנבחרה איננה ישימה, כמו למשל באופן הטיפול במכל האמוניה".