אאא

רופאי 'הדסה עין כרם' טיפלו בידו של מוחמד תאלולי, תושב עזה, המכונה "איש העץ", הסובל ממום רפואי נדיר כאשר על ידו החלו לגדול גידולים רבים.

ד"ר מיכאל צ'רנובסקי שטיפל במקרה סיפר כי "מדובר במקרה נדיר ביותר, שאין לו כלל תיעוד בספרי הרפואה. הופיע לפניי מטופל אשר על ידו גידולים רבים ומורכבים, שמילאו את היד כולה במשך למעלה מעשר שנים.

"מלבד הכאבים החזקים, הרי שהמחלה מסוכנת ביותר ויכולה להתפתח לסרטן ולא אפשרה לו כלל להשתמש ביד ולהניע אותה, הוא הפך למופנם ונחרד מכל צורך לחשוף אותה בפני אנשים. היד הייתה מכוסה כל הזמן וחייו היו מאוד קשים".

המצב הרפואי ממנו סבל מוחמד בן ה-42, מה שנקרא בפי ההמונים "איש העץ", הוא סיבוך של וירוס הפפילומה, אשר הגוף אינו חזק דיו להתמודד עמו. "קיימים סוגים שונים של HPV, הלא הוא וירוס הפפילומה המביא לגידולים שונים בגוף", אומר ד"ר צ'רנובסקי, "ולרוב בני האדם ישנה מערכת חיסונית שמסוגלת להתמודד עם אותו וירוס או שניתן לתמוך בה בתרופות. במקרה של מוחמד, מן המקרים הנדירים בעולם, המערכת החיסונית הלקויה לא מסוגלת לטפל בוירוס ומאפשרת לו להתפתח באופן מוגזם ובלתי נשלט".

המקרה היחיד שפורסם של אדם שסבל מבעיה זהה היה של אזרח בנגלדשי שסיפורו פורסם בתקשורת, ובעזרת 16 ניתוחים הוסרו כל הגידולים מידיו.

ד''ר מיכאל צ׳רנובסקי בודק את היד - לאחר הניתוח (צילום: דוברות הדסה)
ד"ר מיכאל צ׳רנובסקי בודק את היד - לאחר הניתוח (צילום: דוברות הדסה)

"יש לי נסיון רב עם מקרים קשים וסבוכים", הוא מדגיש, "אבל בהחלט לא כאלה. אין בעולם תיעוד בספרות המקצועית של טיפול בכזה מצב. לכן, כשהגיע אלינו לטיפול ההחלטה על ביצוע הניתוח לא התקבלה בקלות, כי אמנם היה רעיון של איך לנתח אבל לא כזה שכבר בוצע בעבר".

הצוות המנתח אשר כלל את ד"ר שי לוריא מהדסה, אורתופד מומחה כף יד אף הוא, התכונן רבות לניתוח ולמהלכו המורכב.

"למדנו רבות את הנושא עד כמה שניתן כדי להבין מהו הטיפול הכי יעיל עבורו", מספר ד"ר לוריא. "הרעיון הוא ליצור תוכנית שתצמצם את האפשרות של הגידולים לחזור ולגדול בפראות שכזו. עוד היה חשוב להיערך עם צוות של רופאי העור בהדסה וצוות חדרי הניתוח, להתארגן באופן מיוחד בחדר הניתוח כי מדובר במחלה מדבקת ביותר, לכן עבדנו עם מיגון כפול ומסיכות מיוחדות למניעת הדבקה בוירוס, כי במהלך הניתוח ייתכן שדרכי הנשימה של המטפלים יחשפו לוירוס הקשה".

ד"ר צ'רנובסקי מוסיף כי במהלך הניתוח נצרבים הגידולים, מה שגורם לעשן המתפזר בחדר הניתוח, והוא המסכן את הצוות. "ניתחנו באופן שונה שלא כולל צריבה, עבדנו באופן מאוד מדוד וזהיר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"במהלך הניתוח הוסרו הגידולים מכף היד, כאשר הביצוע היה עד לרמה המקסימלית מבחינתנו כמנתחים. במקומות בהם הורדת הגידולים לא השאירה עור על ידו, השתמשנו בעור שלו עצמו כדי לכסות בשתל", מפרט ד"ר צ'רנוסבקי. "כעת אנו משלימים את הטיפול בתרופות המונעות מן הגידולים לחזור. בנוסף מקבל מוחמד מ"דר ורד מולכו, מומחית ברפואת עור בהדסה, חיסון מיוחד שתפקידו לתקוף את הוירוס מתוך הגוף, ואנו צופים לו בהמשך עוד ניתוחים, אבל אגרסיביים פחות.

כעת, מצבו כמה ימים לאחר הניתוח משביע רצון ונראה שבחרנו עבורו את הניתוח ואת הטיפול המשלים הנכונים. אנו אופטימיים. מיד שנראתה כל כך קשה, עכשיו ידו נראית פשוט כמו יד שעליה כווייה גדולה, אנו עוקבים אחר ההחלמה בהקפדה רבה והוא כבר התחיל ריפוי בעיסוק שיסייע לו לחזור ולהשתמש ביד שבה לא השתמש שנים רבות".

"אני סובל מהמחלה הזו כבר כמעט 10 שנים", מספר מוחמד החבוש בידו, "ניסינו למצוא טיפול במצריים, אבל לא היה מה לעשות שם, ניסיתי את מזלי גם בשכם ובבית החולים מוקאסד וגם שם לא נמצא טיפול יעיל. בסופו של דבר הרש"פ עשו תאום ושלחו אותי להדסה".

"אחרי שנים בהן ישבתי מבויש בבית ולא יכולתי גם לעבוד בגלל המגבלה ופחדתי מסרטן, המומחים כאן בהדסה היו היחידים שנתנו לי תקווה להחלמה."היחס כאן הוא מצוין ואפשר להגיד שהכל טוב היום, הצוות ממש נחמד ומסייע הרבה. אני מאוד מקווה שהחיים הקודמים שלי נמצאים כבר מאחורי ומחכה לראות את המשפחה, את אשתי ו-6 הילדים שלי".