אאא

הפסל המוזהב בדמותה של נשיאת בית המשפט העליון בירושלים מרים נאור, שהוצב הבוקר (חמישי) מול בית המשפט העליון, הוסר על ידי המשטרה ועיריית ירושלים אך כעת מתברר מי עומד מאחורי.

כפי שדווח ב"כיכר השבת", מאבטחי בית המשפט שנדהמו לגלות הבוקר את הפסל, הזמינו את המשטרה, שהודיעה כי פתחה בחקירה, שוטרים רבים הגיעו למקום, ובמקום אף נלקחו פרטיו של צלם שצילם את הפסל והוא זומן לחקירה. לאחר זמן דיווחה המשטרה כי אין חשד לפלילים אך הפסל הוסר.

מי שעומדת מאחורי הצבת הפסל היא תנועת דרך חיים, תנועה הפועלת למימוש החזון של מדינה יהודית הקשורה לרב יצחק גינזבורג, שמנהלת בחודשים האחרונים קמפיין תחת הכותרת "די לדיקטטורה של בג"צ". הצבת הפסל הייתה בשיתוף פעולה יחד עם מאי גולן יו״ר עמותת העיר העברית למען תושבי השכונות בדרום ת"א.

"בג"צ והנשיאה נאור מנותקים מהעם. על אף שמדינת ישראל היא כביכול מדינה דמוקרטית, נמצא היום השלטון בפועל בידי ביהמ"ש העליון וזאת מבלי שאי פעם נשאלה דעתו של העם בעניין. בג"צ נטל לעצמו סמכויות לא לו במה שמכונה, ובצדק, "מהפכה" (חוקתית). בג"צ מתערב פעם אחר פעם בהחלטות נבחרי הציבור, השבוע זה חוק המסתננים, בפעם הבאה זה יהיה חוק ההסדרה וחוקים נוספים." אומרים בדרך חיים הבוקר.

"כמו בכל דיקטטורה חשבנו שגם בישראל ראוי שיעמוד פסל של השליט ברחובה של עיר. הגיע הזמן שנבחרי הציבור יתעוררו, אנו קוראים לרה"מ, לשרים ולחברי הכנסת, שהשבוע התבטאו כנגד פסילת החוק, במקום לפזר הבטחות, ופתרונות מקומיים לבעיות העולות משלטון בג"צ, לחתור אחת ולתמיד לטיפול שורש אשר יסדיר את יחסי בג"צ והכנסת" הוסיפו.

"פעם אחרונה שבדקתי מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית, הבעיה היא שבפועל אנחנו חיים תחת עריצות שלטונית של שופטי בג״צ ובראשן מי שעשתה עינוי דין חמור - השופטת מרים מאור." אומרת מאי גולן מעמותת העיר העברית, "לכן החלטנו יחד: ארגון ״דרך חיים״ ועמותת העיר העברית, שמן הראוי להעמיד את פסל הזהב של מי שהחליטה שרק היא תנהל את המדינה הזאת בפועל - נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. הגיע הזמן לשחרר אותנו משלטון הבג״צ שמשליט אג'נדה שמאל קיצונית על אומה שלמה. הגיע הזמן להוציא את המסתננים מתוכנו ולא לתת לפסל הזהב להמשיך ולשלוט בנו. הגיע הזמן שנבחרי הציבור שנבחרו ע״י העם ולא בשיטת הסניוריטי, יהיו אלה שינהיגו את אזרחי ישראל ויישמו מנהיגות וריבונות אמיתית ולא יתכננו כל פעולה הכי קטנה לפי הקריטריונים של האם זה יעבור או לא יעבור את מבחן בג״ץ של נאור וחבריה." מסרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לאחר כשעתיים בהם הפסל עמד הסירו עובדי עריית ירושלים את הפסל, והוא נלקח מהמקום.

העובדים מפנים את הפסל. צילום: אברהם שפירא

העובדים מפנים את הפסל. צילום: אברהם שפירא
העובדים מפנים את הפסל. צילום: אברהם שפירא
העובדים מפנים את הפסל. צילום: אברהם שפירא
העובדים מפנים את הפסל. צילום: אברהם שפירא
העובדים מפנים את הפסל. צילום: אברהם שפירא
העובדים מפנים את הפסל. צילום: אברהם שפירא
העובדים מפנים את הפסל. צילום: אברהם שפירא

כזכור, בחודש דצמבר 2016 הוצב פסל מזהב של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכיכר רבין בתל אביב ועורר סערה. לטענת האמן שעשה זאת, איתי זליאט, הוא ביקש לבחון את גבולות חופש הביטוי בישראל.

הצבת הפסל בתל אביב גרמה להתקהלות של עשרות ולמהומה שבשיאה הופל הפסל והיו אף כאלו שבעטו בו, רגע לפני שהעירייה הורתה להסיר את המיצג.