אאא

כוחות ההצלה האמריקאים נאבקים בחירוף נפש להצלתם של אלפים רבים של אזרחי טקסס שנותרו בסכנה או נטושים לבדם בעקבות נזקי הסופה האדירה "הארווי", שכבר הספיקה להיחלש ביממה האחרונה, אך גרמה לנזקי ענק ולמותם של לפחות 38 בני אדם כשעשרות אלפים נותרו ללא קורת גג. מהבית הלבן נמסר כי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ יתרום מיליון דולר מכיסו כדי לסייע למאמצי השיקום.

"אני שמחה לבשר לכם שטראמפ רוצה להצטרף למאמצים של רבים ונוספים בכל ארה"ב והוא יתרום מיליון דולר מכספו האישי", אמרה דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, במסיבת עיתונאים. היא הוסיפה כי היא קוראת לעיתונאים להציע קרנות סיוע ספציפיות שאליהן יוכל הנשיא לתרום.

למרות עצמתה האדירה גם ארה"ב מתקשה להתמודד מול איתני הטבע והמצב במדינת טקסס שספגה את הסופה במלוא עצמתה, חמור מאד. בעיר בומונט בטקסס פינו רופאים ואחיות 190 בני אדם מבית חולים שנאלץ להפסיק את פעילותו לאחר ששירותי המים בעיר, שבה מתגוררים 120 אלף בני אדם, שותקו בעקבות הסופה. "אין לנו מים, סגרו את הברזים. אנחנו לא יכולים להעניק טיפולי דיאליזה או טיפולים אחרים", סיפר אחד ממאבטחי בית החולים שעמד מחוצה לו בזמן שעשרות חולים פונו מהמקום.

כמעט 800 אלף תושבי טקסס התבקשו לעזוב את בתיהם ו-980 אלף נמלטו בעצמם בעקבות אזהרות כי מאגרי מים ונהרות יכולים להמשיך להציף את רחובות הערים השונות במדינה גם לאחר שהסערה תיחלש. שוטרים, כבאים וחיילים נראו עוברים בית-בית בשכונות מסוימות בחיפוש אחר אנשים הזקוקים לעזרה או פינוי גופות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, הגיע אתמול לאזורים מוכי האסון בטקסס וסייע במאמצי הפינוי. "העם האמריקני אתכם", אמר להתקהלות גדולה מחוץ לכנסייה בעיר רוקפורט. "אנחנו כאן היום, ואנחנו נהיה כאן מחר ונהיה כאן בכל יום עד שהעיר הזו והמדינה הזו והאזור הזה יהיו במצב טוב יותר מאי פעם". פנס אמר כי הנשיא טראמפ ישוב לאזור בשבת לאחר שהיה בו לפני יומיים ונשא דברי עידוד כשהוא עומד על טנדר.

בתוך כך, התקשורת האמריקאית מדווחת כי נצפו גם סימני חיים והתאוששות ביוסטון – העיר הרביעית בגודלה מבחינת אוכלוסייה בארה"ב שספגה מכה קשה במיוחד בסופה הארווי. עסקים החלו לפתוח אתמול את שעריהם והנוסעים חזרו לכבישים שלא הוצפו. תושבים רבים שנאלצו לפנות למקלטים החלו לשוב אתמול לבתיהם כדי לאמוד את הנזק.

אתמול בבוקר מסר מרכז ההוריקנים הלאומי שהארווי נחלשה הלילה ומוגדרת כשקע ברומטרי. על פי הודעת המרכז, אין חשש לגשמים כבדים באזור יוסטון וגלווסטון שבטקסס, אך עם זאת עדיין צפויים שיטפונות מסכני חיים באזור יוסטון, פורט ארתור ובחלקים בדרום-מערב לואיזיאנה.