אאא

בשנים האחרונות לא מעט ממעמדי הסליחות ברחבי הארץ הפכו להופעה, פייטן שמגיע לסלסל ונגנים שמלווים אותו. הגאון רבי בן ציון מוצפי, מבכירי הפוסקים הספרדים, מותח ביקורת ואומר כי מעמדים אלו איבדו את מטרתם. 

הרב נשאל אמש (חמישי) בנושא רב המתעד עצמו באמירת הסליחות: "הרב הציב מתקן עם פלאפון מול החזן (בזווית קלה) שיצלמו בשעה שהוא מחזן את הסליחות לאורך כל הסדר. הפלאפון מוצב בצורה שהחזן רואה את עצמו במסך כל הזמן. האם הדבר מותר?".

בתגובה הרב התייחס לנושא "מופעי הסליחות" שנכנסו לציבור בשנים האחרונות וכתב: "לצערינו כיום הפכו הסליחות לאירוע מוסיקלי ופירסומי ואיבדו ברוב המקומות את מטרתם העיקרים. בעוד שבעיקרם נתקנו לשבר את לבו של האדם. להכניע את יצרו, ולשנות את סדרי העדיפויות בחייו לעבודת השם יתברך". 

בתשובה אחרת התייחס הרב מוצפי למנהג להתענות בחודש אלול: "יש הנוהגים להתענות כל ימי החודש, או כפי היכולת, אך הנשים לא נהגו בכך.

"ועיין במטה אפרים תקפ"א, ב. ומשנה ברורה תקע"א, ב. ובהליכות עולם כתב רמז כי צום קול ממון גימטריא "זאת". ובמזמור לדוד השם אורי וישעי שיש נוהגים לאומרו באלול כי יש רמז "לולא" האמנתי לראות בטוב השם... אותיות אלול. כתוב ב"זאת" אני בוטח".