אאא

צפון קוריאה, הודיעה הבוקר (א') רשמית כי ערכה ניסוי גרעיני בפצצת מימן, וטענה כי הניסוי הסתיים "בהצלחה מוחלטת". ההודעה נמסרה בטלוויזיה הצפון קוריאנית כשלוש שעות אחרי הניסוי. זהו הניסוי הגרעיני השישי בתולדות צפון קוריאה. את הניסוי הראשון שלה בפצצת מימן עשתה צפון קוריאה בשנה שעברה.

קודם לכן כבר הודיעו יפן ודרום קוריאה כי רעידת האדמה שזוהתה הבוקר באזור אתר פנגי-רי, האתר שבו מבצעת המדינה המבודדת את ניסוייה הגרעיניים, נגרמה מניסוי גרעיני. גם סין הצטרפה להערכה הזו שאכן אושרה לבסוף.

במידה והדיווח אכן נכון מדובר בצעד משמעותי במיוחד מבחינת הקוריאנים, פצצת מימן היא פצצה גרעינית שכוח ההרס שלה גדול פי מאה מפצצה אטומית כמו זו שנחתה על העיר היפנית הירושימה במהלך מלחמת העולם השנייה. פצצה זו נוסתה כמה פעמים במהלך ההיסטוריה, אולם מעולם לא נעשה בה שימוש בזמן מלחמות או סכסוכים מזוינים. הפצצה מכילה קרינה חזקה מאוד שפוגעת בכל מה שנמצא ברדיוס של כמה קילומטרים.

רעידת האדמה הבוקר, בעוצמה 6.3, הורגשה במחוז קילג'ו בשעה 12:29 לפי השעון המקומי, והיא הייתה ממש על פני הקרקע בגובה 0 ק"מ ולא בעומק האדמה כפי שקורה בדרך כלל ברעידות אדמה. שמונה דקות אחר כך זיהו סין ודרום קוריאה רעידת אדמה נוספת באזור, ועוצמתה הייתה 4.6. הסוכנות המטאורולוגית של יפן מסרה כי עוצמת הרעש הבוקר הייתה גבוהה לפחות פי עשרה מבניסויים גרעיניים קודמים שערכה צפון קוריאה. הניסוי הגרעיני הקודם שערכה פיונגיאנג היה בספטמבר אשתקד.

בעקבות הניסוי הודיעה דרום קוריאה כי היא מכנסת את המועצה לביטחון לאומי לישיבה מיוחדת, ויפן מסרה כי הניסוי הגרעיני הוא התפתחות "בלתי מתקבלת על הדעת". מארצות הברית, שנשיאה דונלד טראמפ מנהל לאחרונה חזית מול צפון קוריאה, טרם נמסרה תגובה אך סביר להניח כי טראמפ לא יוכל לשתוק אל מול ההתגרות הגלויה של צפון קוריאה. יפן כבר הודיעה כי בעקבות הניסוי תקדם סנקציות חדשות נגד צפון קוריאה וכי הן יכללו הגבלות על סחר במוצרי נפט.

קודם לכן הלילה טענה צפון קוריאה כי הצליחה לפתח נשק גרעיני "מתקדם יותר" - פצצת מימן חדשה שניתן להרכיב על טיל בליסטי בין-יבשתי חדש. סוכנות הידיעות הממלכתית של צפון קוריאה דיווחה כי לנשק שפותח יש "כוח הרסני אדיר". מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און הגיע למעבדה במכון לנשק גרעיני ותועד סוקר את הנשק החדש. דווח כי הוא צפה בפצצת המימן, "שצפויה להיות מורכבת על טיל".

קים במהלך הביקור במעבדה
קים במהלך הביקור במעבדה
הגדלה

קים אמר בביקור כי "כל המרכיבים של הפצצה יוצרו בצפון קוריאה והתהליך כולו נעשה במדינה - מה שמאפשר למדינה לייצר כמה נשק גרעיני שתרצה". כלי התקשורת של המשטר הצפון קוריאני תיארו את פצצת המימן כ"פצצה אטומית תרמו-גרעינית עם יכולות רבות, שיכולה להתפוצץ אפילו כשהיא בגובה רב".

זמן קצר לאחר ההודעה על פצצת המימן אמר ראש ממשלת יפן שינזו אבה כי שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וכי הוא הסכים איתו על כך שיפן, ארה"ב ודרום קוריאה צריכות לשתף פעולה אל מול "המצב המידרדר" בחזית הצפון קוריאנית ולהגביר את הלחץ על פיונגיאנג.