אאא

התרגשות גדולה ניכרה בקולו של רבה של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר, עת כובד בפתיחת השיעור הראשון ב"בית הספר היהודי המקוון ברוסיה", כאשר מהמסכים ניבטים פניהם הטהורות של עשרות רבות של ילדים מרוגשים, הפזורים בכל רוסיה.

תשעה אזורי-זמן שונים מרכיבים את רוסיה הענקית, אך למאות ילדים יהודים, התחיל בבת אחת זמן חדש ואחיד. זאת, עם הבשורה החדשה על הקמת שני "בתי ספר וירטואליים" שנפתחו השנה במיוחד, במסגרת רשת החינוך היהודית "אור אבנר", אותו הקים לפני כשני עשורים נשיא 'איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים' הנגיד לוי לבייב, ובהם מתחנכים אלפי ילדים יהודים בבתי ספר ומסגרות חינוכיות רבות, בערים שם פועלים מאות רבני ושלוחי חב"ד ברוסיה ומדינות חבר העמים ואשר נתמכים גם על-ידי משפחת מירלשווילי.

בית ספר אחד מיועד לילדים בערים קטנות או שכונות מרוחקות, המקשים על ילדים יהודים להשתלב בלימודים בבתי ספר של ממש, ובית הספר השני מיועד ללימודי קודש בלבד לילדי הרבנים והשלוחים, בערים בהם אין עדיין מסגרת חינוכית מתאימה.

בית הספר הווירטואלי הראשון שהוקם לילדי שלוחי חב"ד בכל העולם על-ידי 'משרד השלוחים' בניו-יורק, קצר הצלחה מרשימה, ועם הגידול במספר ילדי השלוחים, החליט הרב לאזאר, להקים מסגרות נפרדות לילדי מדינות חבר העמים, בשעה משותפת, מלאה בתוכנית לימודים עשירה ומושקעת, באמצעות צוות חינוכי בעל ניסיון רב ומוכח, בניהולו של הרב מנחם הלפרין והמזכיר המסור השליח הרב מנחם רבינוביץ.

מנהל הקרן הרב דוד מונדשיין, מסכם בסיפוק, כי בתי ספר חדשים אלו הם המשך לתנופת החינוך היהודי בעבור כל שכבות הגיל של ילדים ונערים יהודים ברוסיה, והם חלק מתוך שרשרת גדולה ומושקעת בתחום החינוך ברוסיה, אשר פירותיה ניכרים בס"ד בכל מקום ובכל זמן.