מבין כל הליקרים הביתיים דווקא ליקר תפוזים או מנדרינות נחשב למסובך ביותר. המרירות הטבעית של פרות הדר גורמת לרבים להירתע מהכנת הריבות והליקרים הכתומים. וגם רוב המתכונים לא מרחמים על נשים עסוקות כמונו: לחתוך, להשרות, לסנן, לבשל, לסנן, לחכות וחוזר חלילה... גם מתיש וגם לא תמיד מצדיק את ההשקעה. למזלנו, לעסוקות שבינינו יש גם מתכונים מהירים וטעימים לא פחות.

אגב, אם כבר נטשנו את הדרך המסורתית של השרייה בת מספר ימים, אל תחששו לגוון ולהשתמש בפרות הדר שונים.

ליקר תפוזים

ליקר מהיר ללא השריה וסינון, אך יש צורך לגרד ולסחוט. מוכן תוך שלושה שבועות.

500 גרם תפוזים 400 גרם סוכר 500 מ"ל מים 800 מ"ל וודקה איכותית ללא טעם לוואי 2-3 מקלות קינמון

אופן הכנה:

מבשלים סירופ מסוכר ומים. מגרדים את קליפות התפוזים על פומפייה דקה (החלק הצהוב בלבד, ללא החלק הלבן). סוחטים מיץ מהתפוזים. מכניסים לתוך הסירופ החם את גרידת התפוזים ומקלות הקינמון. מוזגים פנימה מיץ תפוזים וודקה, מערבים היטב ומעבירים לכלי זכוכית.
בשבוע הראשון ניגשים פעם ביום לנער את הבקבוק, לאחר מכן ממתינים עוד שבועיים ומגישים.

ליקר קלמנטינות

קל מאוד להכנה, אך מגיע למיטבו אחרי חצי שנה לפחות במקום חשוך וקריר.

500 גרם קלמנטינות קטנות עם קליפה דקה 250 גרם סוכר 250 מ"ל מים 500 מ"ל וודקה איכותית ללא טעם לוואי, או רוםלנצל את שפע פירות ההדר שבעונה (shutterstock)לנצל את שפע פירות ההדר שבעונה (shutterstock)

הכנה:

מבשלים סירופ מסוכר ומים ומצננים. חותכים את הקלמנטינות לרבעים, מוציאים את הגרעינים. מערבבים את הסירופ ורום או וודקה. שמים בתחתית כלי זכוכית קלמנטינות. מוזגים מעל הפרות את הנוזלים, ומניחים במקום קריר וחשוך לשישה חודשים, עד שליקר מקבל גוון צהבהב.

ליקר תפוזים סיניים

ליקר מדהים, רך ועדין. קל ביותר להכנה ומוכן כבר יום למחרת.

1.5 ליטר מים 1 ק"ג סוכר 1 ק"ג תפוזים סיניים טריים (כל פרות הדר קטנים ומתקתקים יתאימו לליקר הזה) 600 מ"ל רום בהיר

הכנה:

מבשלים סירופ ממים וסוכר, מביאים לרתיחה. מכניסים לתוך הסירופ הרותח פרות שטופים בשלמותם. לאחר שסירופ רותח בפעם השנייה מעבירים אותו לאש קטנה ומבשלים כשעתיים (תלוי בגודל פרות הדר) עד שהפרות נהיים רכים מאוד והסירופ מקבל טעם פרותי מובהק. מוציאים את הפרות (מומלץ לסחוט אותם קלות כשמוציאים אותם) ומעבירים את הסירופ החם לכלי זכוכית. מוזגים לתוך הסירופ החם את הרום ומערבבים בזהירות.
ניתן לשתות וליהנות מייד אחרי שהליקר מתקרר. לסבלניים שבינינו מומלץ לחכות כשבוע. ]]>