התינוק מתקשה להירדם

הו, זה מצב שכולנו נתקלנו בו. התינוק מתחזה לזאטוט שנכנס לשינה עמוקה, אנחנו עוצרות את הנשימה וזוחלות לאט החוצה מהחדר. בשנייה שאנו כבר נושמות לרווחה, אנחנו שומעות את הבכי.

הפתרון: ראשית, הקפדה סדר יום קבוע. התינוק צריך ללכת לישון בשעה קבועה, לא כשהוא נראה לך עייף ולא כשאת נופלת מהרגליים מרוב עייפות. בחרי את השעה והתמידי בה. חשוב גם לעבור לפעילות שקטה ומרגיעה לפני שעת השינה שנבחרה. לפעמים אמהות עובדות חוזרות מהעבודה ומנצלות את שעות הערב לזמן איכות פעלתני מדי עם הילדים. התינוק שזה עתה שיחקו, שרו ורקדו אתו רוצה, כמובן, להמשיך במסיבה ולא ללכת לישון.

לכן הקפידי להכניס את התינוק למצב רוח רגוע, עשי לו אמבטיה חמימה ומרגיעה, הוציאי גירויים מיותרים, ובשעה הקבועה הכניסי אותו לישון. אם התינוק מתקשה להירדם, שבי לידו, לטפי אותו, שירי משהו שקט, והישארי אותו עד שהוא בסופו של דבר יירדם, אבל אל תוותרי לו ואל תדחי את שעת השינה אם הקטנצ'יק החליט פתאום לגלות ערנות מופרזת.

התינוק בוכה כשמכניסים אותו למיטה

כל התינוקות אוהבים להיות על הידיים, נהנים מליטופים ופינוקים, ולא רואים הצדקה להפרדה מהאם. אבל לצערנו הרב, אנחנו לא קנגורו ואין לנו אפשרות להחזיק את התינוק עלינו 24 שעות ביממה עד להתבגרותו, במיוחד כשיש בבית ילדים נוספים. יתרה מזו, התפתחות תקינה של כל ילד כוללת בתוכה יכולת נלמדת של התמודדות עם תסכולים.

התינוקות שמסוגלים להתמודד עם התסכול של הפרדה מהאם ויודעים להישאר לבד זמן מה, הם בסופו של דבר ילדים שעוברים תהליך התפתחות תקינה לחלוטין ולומדים להיות עצמאיים כשמגיע הזמן.

ישן כמו תינוק: מתעורר כל שעתיים ובוכה (shutterstock)ישן כמו תינוק: מתעורר כל שעתיים ובוכה (shutterstock)

הפתרון: ראשית, לא להרגיש אשמה בגלל הבכי של התינוק שירד מידייך. זה טבעי, זה בסדר וזה בסופו של דבר משחק לא רק לטובתך, אלא גם לטובתו. כשהתינוק נמצא במצב רוח טוב הניחי אותו במיטה עם צעצועים או על שטיחון התפתחות, והישארי לידו כדי להרגיל אותו למצב שהוא יכול גם לשחק לבד. כשאת מכניסה אותו למיטה והוא מתחיל לבכות, הרימי אותו, עד שיירגע והשכיבי מיד בחזרה.

לפעמים, במיוחד כשהתינוקות כבר גדולים יחסית, התהליך הזה יכול לקחת קצת זמן. עקביות והתמדה בסופו של דבר מביאים לשינויים לטובה. וגם אם בלילה הראשון נאלצת להרים ולהשכיב אותו עשרות פעמים, כעבור מספר ימים תגלי שהתינוק פתאום מגלה סובלנות רבה כלפי השהות במיטה.

התינוק נרדם אך ורק תוך כדי הנקה

תינוקות בני יומם נרדמים לעיתים קרובות תוך כדי הנקה. אם לפני ההאכלה התינוק בכה בלי הרף, האם בדרך כלל שמחה מאוד לראות את התינוק נרגע ונרדם. היא לאט-לאט מעבירה אותו למיטה, מחייכת והולכת לנוח. אך לכל מטבע יש שני צדדים, ובשיטה הזאת התינוק מתרגל להירדם תוך כדי הנקה. לאחר מספר חודשים הוא לא רואה שום סיבה מבחינתו להיפרד מההרגל הזה. ואז בעצם אף אחד פרט לאם לא יכול להשכיב את התינוק לישון, וכל התהליך הופך למציק ומייגע במיוחד בשעות הצהריים העמוסות.

הפתרון: פשוט לא ליצור קשר חד-משמעי בין הנקה לשינה. אם התינוק מתחיל לנמנם לקראת סוף ההנקה, הפסיקי בעדינות את ההנקה, שחקי אתו מעט, ואם הגיע שעת השינה תשכיבי אותו לישון, אבל במיטה ולא עלייך.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

התינוק מתעורר כל שעה

אם אישה צעירה נרדמת תוך כדי עמידה או הליכה, קל מאוד לנחש שיש לה תינוק בבית. ושיש לו, כמובן, דעה משלו לגבי פעילות אופטימאלית לשעות הלילה. ואז כל כמה שעות האם מוזעקת לחדרו של הנסיך לשיר, להרגיע, לקחת על הידיים, להניק...

הפתרון: אל תגרמי לתינוק שלך לאהוב את שעות הלילה! אם במהלך הלילה את כל הזמן באה אליו, משחקת אתו, שרה, מניקה וממלאת את כל צרכיו, מה ההיגיון מבחינתו לוותר על התענוג הזה? התינוקות שלמדו היטב שלילה זה פרק זמן חשוך ומשעמם, ישנים הרבה יותר טוב.

מי הרדים את מי? (אילוסטרציה: shutterstock)מי הרדים את מי? (אילוסטרציה: shutterstock)

אם התינוק העיר אותך בלילה בבכי, כשאת באה אליו, אל תדליקי אורות (תשאירי אור קטן בחדר למשך כל הלילה) ואל תתחילי בפעילות אינטנסיבית. השאירי משחקים ושעשועים לשעות היום, ובלילה הרגיעי את התינוק באמצעים הכי שקטים שאפשר, ללא שירים וטיולים ברחבי הבית. אם את מניקה בלילות, הקפידי על שעות הנקה קבועות במשך הלילה ואל תהפכי כל הקפצה לילית לארוחה.

שוב, עקביות והתמדה יעזרו לך די מהר לשכנע את הבליין הלילי הקטן להעביר את הפעילות העיקרית לשעות היום, ולקרוא לך בלילה רק כשהוא באמת צריך משהו ולא כדי להפיג את השעמום.

]]>