ברוך ה' יש לך ילדים מקסימים, הם חכמים ולומדים יפה.,עוזרים לבני הבית ומנומסים. מה רע? יש רק דבר אחד שמציק לך. איך נאמר את זה, אחד הילדים סובל מעודף משקל. כלומר, שמן. דיברתם על זה לא פעם, על כך שעליו להפחית בכמות הממתקים. אפילו הלכתם יחד לדיאטנית של קופת החולים והיא הרכיבה עבורו תפריט מופחת קלוריות.

לפי התפריט, אין לאכול ממתקים מרובים במהלך היום. לא לאכול מטוגנים, ועליו לעשות פעילות ספורטיבית. לו אסור, אך יתר ילדי הבית זוללים ממתקים לנגד עיניו, כי להם מותר. מצב שכזה עלול לגרום לבעיות רגשיות ולמצב רוח עגמומי. יתרה מכך, הדבר יקשה מאוד על הילד לרדת במשקל. אז כיצד ניתן להפוך את תהליך ההרזיה לנעים יותר, קל יותר ותומך יותר?

השמנת יתר בילדים

ילד בעל משקל עודף מודע לכך היטב. כבר הספיקו לצחוק עליו בבית הספר, ולהגיד לו "שמן". גם בבית, את עצמך ביקשת ממנו אינספור פעמים לא לאכול תוספת של קינוח כי זה משמין. זכרי שבנך גם ככה שרוי במצב עדין ומתוח, בו הוא תמיד מתהלך במטבח על קצות האצבעות, מחשב מה מותר ומה אסור לו לאכול, ולא יודע מתי תאמרי לו בכעס שיניח לאוכל.

לכן, יש לדבר בנועם וברגישות. לא להפוך את ההשמנה לשיח המרכזי בבית. מעבר לזה, יתר ילדי הבית לא צריכים להיות חשופים לענייניו הפרטיים של הילד. אם בחרתם לפנות לדיאטנית, אין צורך לפרסם זאת בראש חוצות, אלא אם כן בנך מסכים לכך. דאגי לכך שההשמנה לא תהפוך לנקודת התורפה של הילד בעיני אחיו, וגני כל התבטאות בנושא.

לדבר על הבעיה בכנות, אך בעדינות רבה (צילום: shutterstock)לדבר על הבעיה בכנות, אך בעדינות רבה (צילום: shutterstock)

דיאטה משפחתית

תפריט מופחת קלוריות ודל שומן לא מכיל מתכונים קשים להכנה. יש להעדיף בישול ואפייה על פני טיגון, ולהשתמש בחומרי גלם בריאים ומזינים. מאכלים ביתיים עדיפים ממזון מהיר ומאכילה מחוץ לבית. אוכל ביתי הינו מופחת שמן, תבלינים וחומרים משמרים.

אין זה נכון להגיש לשולחן צ'יפס וסלט ירקות, ולצוות על הילד לאכול רק מן הסלט, או לאכול כמות קטנה יותר של צ'יפס. זה לא נעים לילד שצריך לשמור על דיאטה, לא נעים ליתר בני הבית שנאלצים לאכול מאכלים אחרים מול פניו, ובעיקר מציב בפני הילד פיתוי שקשה לעמוד בו.

ההירתמות המשפחתית תקפה גם לסוגיית המיצים הממותקים, שמכילים כמויות אדירות של סוכר. אם אינכם מסתפקים במים, תוכלו להכין מיצים טבעיים בעצמכם- תפוזים, תפוחים, תותים, אננס, גזר. (זהירות, זה ממכר!)

מוציאים את הממתקים מהתפריט

למי אין ארון ממתקים בבית? למרבה הפלא הילדים יודעים בדיוק את מיקומו ומוצאים שלל דרכים להגיע אליו, גם אם הוא ממוקם מעל המקרר. מי לא משחדת את הילדים בממתק, אם יסיימו את ארוחת הצהריים? מי לא משקיטה את רגעי השעמום של ילדיה בעזרת חטיף? מי לא מפנקת את המשפחה בשבת עם קינוח שוקולדי מפתה?

נראה שתצטרכו להיפרד גם מזה. אין זה נכון לאפשר לשאר הילדים 'לזלול' ממתקים, בעוד ישנו ילד בבית שלא יכול ליהנות יחד איתם. בנוסף, לא מומלץ לתת לילדים חטיף בהיחבא, מאחורי גבו. אני מהמרת שכתמי השוקולד על הפרצוף יסגירו אותם, גם אם הם הצליחו להתאפק ולסיים את הממתק בחדר.

גזירה שאין ציבור הילדים יכול לעמוד בה (אילוסטרציה: shutterstock)גזירה שאין ציבור הילדים יכול לעמוד בה (אילוסטרציה: shutterstock)

זוהי גם הזדמנות נהדרת להקנות לילדים הרגלי אכילה נכונים יותר. ממתקים וחטיפים למיניהם, אינם בריאים ולא מועילים לאיש, ללא קשר למשקלו. במקום זאת, אפשר להכין ממתקים תוצרת בית: עוגיות ביתיות מופחתות סוכר, ארטיקים מפירות, מילקשייקים פירות יבשים, שאינם עתירי סוכר ועוד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ספורט משפחתי

פעילות גופנית תורמת רבות לבריאות ולמצב הרוח. בנוסף, יש לה תרומה רבה לתהליך ההרזיה. שילוב נכון בין תזונה נכונה לפעילות ספורטיבית מתאימה, ישיג תוצאות טובות יותר. את לא באמת מאמינה שהילד שלך יעשה כפיפות בטן בחדרו, בזמן שאחיו משחקים במחשב, נכון?

גם כאן, כל המשפחה מתעמלת יחד. איזה כיף לרכז את הילדים בסלון ולעשות פעילות גופנית משותפת. לצאת להליכה מהירה בשכונה, או לצאת לרכיבה משותפת על אופניים.

מעבר לתרומה של בני הבית לדיאטה של בן המשפחה, כולם זוכים לעשות קצת ספורט, לאוורר את השרירים וליהנות מאורח חיים בריא ונמרץ יותר, ומזמן איכות משפחתי משותף.

לצוות עליו לאכול סלט כשכולם נהנים מפסטה? לא פייר! (shutterstock)לצוות עליו לאכול סלט כשכולם נהנים מפסטה? לא פייר! (shutterstock)

דיאטה מוצלחת לילדים

לסיכום, כשאחד מבני הבית מרגיש שמן, וכולם, כולל הוא מודעים לזה ומדברים על זה, המצב הוא רגיש מאוד. הפחתה במשקל היא אינה משימה פשוטה לאיש, בטח לא לילד שיתר אחיו מתענגים על חטיף עתיר קלוריות. ההירתמות המשפחתית תורמת למטרה החשובה של הפחתה במשקל; ובו בזמן משפיעה על מצב רוחו של הילד, שזוכה לאמפתיה, אהדה והזדהות מיתר בני משפחתו. וכבונוס, כל המשפחה נהנית מאורח חיים בריא יותר.

]]>