לכל אישה עובדת מגיעה חופשת לידה על פי חוק. ה"חופשה" אורכת כשלושה חודשים, אך ניתן להאריך אותה לשישה חודשים, ללא תשלום כמובן.

מה הספקת לעשות בחופש? להתאושש מהלידה. להסתגל לרעיון שיש לך צאצא בבית. לסדר ולארגן את הבית באופן שיתאים לתינוק. להחליף טיטולים, לאסוף צעצועים, לקפוץ בין לבין לטיפת חלב, לטחון פירות וירקות ולצאת עם המתוק לגינה.

אין לי שעון, מצטערת.

יש נשים שחופשת הלידה הופכת לחופש מכל מה שנכלל במונח "סדר יום". אין שעת קימה מסודרת, אין שעות האכלה קבועות ובטח שלא שעות שינה קבועות. הן כמעט ולא יוצאות מהבית, אם לא חייבים. במיוחד אם מדובר בלידה ראשונה ואין דאגות נוספות על הראש. קפה עם חברות? תצטרכו להזכיר להן מה זה. בקושי למכולת הן יוצאות.

טירונות

יש נשים שחופשת הלידה עבורן היא שלושה חודשים של קצב חיים אחר, אבל עם סדר יום מוגדר וברור. בשבילן, העובדה שהבת המקסימה שלהן בסך הכל בת שבועיים, לא פותרת אותה מלהתפנק ולהעביר את רוב יומה בשינה. אוקי. נכון. בשבועיים הראשונים כן, אבל אחר כך? הכל מתוקתק. אוכלים רק בשעות קבועות, ישנים את מספר השעות הנדרש בין לבין, מקדישים שעה מדויקת לשהות נעימה בגינה, ויש זמן קבוע למקלחת ולשעת משחק או התעמלות קלה להתפתחות השרירים.

מעבר לכך, הן לא חוששות להוציא את התינוקות שלהן לאוויר הצח, גם כשנורא קר. הן לא יוותרו על בילוי משותף עם החברה, וישמחו לקפה עם החברות לעבודה. כל אמא מוצאת לה את האיזון ומחליטה מה טוב עבורה ועבור תינוקה.

זה פליטה של התינוק, או דוגמא של החולצה? (צילום: shutterstock)זה פליטה של התינוק, או דוגמא של החולצה? (צילום: shutterstock)

ממהרת לעבודה

כמו כל חופשה, גם לחופשת הלידה יש תאריך תפוגה. התחושות בקרב האמהות לתאריך הזה הן מעורבות. יכול להיות שתחושת עצב חלקית, הנובעת מעצם החזרה לשגרה, משותפת לכולן. אבל בגדול, ניתן לחלק זאת לאלו שמדוכדכות מכך ממש, לבין אלו שמצפות לרגע הזה בשמחה רבה.

כל הסיבות לחזור לעבודה אחרי לידה

לחם, עבודה!

מעל לכל, צריך פרנסה. לכמה מאיתנו יש את הפריבילגיה לא לצאת לעבוד ולהעביר את החיים כפי שהיינו רוצים באמת? מי ישלם משכנתא? הוצאות שוטפות? טיטולים, מטרנה? את הגן של הגדולה? הביטוח לרכב? אממ, כנראה שאת ובעלך. את מבינה שאת חייבת לחזור לעבודה. הבנתי. עדיין לא השתכנעת. אוקי. יש עוד סיבות.

את נראית מעולה!

תני לי לנחש שבזמן חופשת הלידה, לא התהלכת בבית בעקבים, איפור, ובגדים שלא עונים להגדרה "פיג'מה". תגידי, לא נמאס לך? החולצה שלך מלאה בפליטות של התינוק/ת, וכבר פעמיים בעלך צחק עלייך שגרבת גרב אחת לבנה וגרב אחת מקושקשת עם ציור של דובי. חזרי לעבודה. תסתדרי, תתגנדרי. תתלבשי יפה, החברות יחמיאו שאת נראית מצוין אחרי הלידה, וכבר תרגישי טוב יותר. איך נראה לך? מפרגן אבל עדיין לא משכנע? אין בעיה. הנה עוד סיבה ממש טובה.

החזרה שלך לעבודה טובה גם לתינוק (אילוסטרציה: shutterstock)החזרה שלך לעבודה טובה גם לתינוק (אילוסטרציה: shutterstock)

אמא? אמא'לה!!!

ניסית לדמיין איך התינוק או התינוקת שלך מרגישים, שהם תקועים איתך כל היום בבית? אותם קירות. גם התקרה לא השתנתה במיוחד בשלושת החודשים האחרונים. הלול מעוצב ומונח באותה הצורה, והוא כל היום רואה רק פרצוף אחד- שלך, ועוד עם חולצה מוכתמת, וגרביים לא תואמות. נכון. את אמא שלו. את אוהבת אותו או אותה, והוא או היא אוהבים אותך בחזרה וקשורים אלייך מאוד, אבל לא כדאי לגוון קצת?

תינוקות לא חייבים להיות צמודים לאימם מהבוקר עד הבוקר שלמחרת. אפשר למצוא מטפלת טובה, או להשתמש בשירותיה של אמך. גם לשהות בסביבת ילדים אחרים הוא רעיון לא רע בכלל.

]]>