ישראלים טובים מאוד בהתמודדות עם החום, אך שלג מפתיע ומאתגר אותנו כל פעם מחדש. ההיגיון הפשוט אומר לנו ששלג זה דבר קר, וכדי שלא יהיה לנו קר, כדאי ללבוש כמה שיותר שכבות. לאחר מכן אנו רואים ברחובות מספר רב של דובונים מתלהבים שמתגלגלים בשלג בניסיון נואש להתכופף ולחייך למצלמה.

ראשית, זה לא נכון. זה לא נכון מבחינה אסתטית ולא נכון מבחינה בריאותית. שכבות רבות מדי של בגדים לא נכונים רק יגרמו לנו להזיע ובסופו של דבר להצטנן. הבגד החורפי הנכון בתנאי האקלים שלנו כולל שלושה שכבות. השכבה הראשונה סופגת את הזיעה ומגנה על הגוף, או במילים אחרות זוהי גופיה דקה. השכבה השנייה והעיקרית היא הסוודר.

היות ולא ניתן להיראות דקיקה וחטובה בשכבות רבות של בגדים עבים, והסוודר הוא רק שכבה אחת מתוך כמה, תעדיפו סוודר חם, אך דק ככל האפשר. חולצת צמר, סוודר דק, קרדיגן אלגנטי – כל אלה יהוו שכבת ביניים מצוינת. וכן, בימים שבהם אנו נאלצים ללבוש שכבות רבות מדי, כדאי שתיצמדו לחצאיות ולא לסרפנים ושמלות שיוצרות שכבת בד נוספת.

בנוסף לכל אלה, בימים הקרים אנו לא יוצאים מהבית בלי כובע, ועדיף גם צעיף וכפפות. ואגב, נוהגים בחוכמה. שהייה בקור ללא כובע יכולה לגרום לפגיעה בעצבים הרגישים ולפיכך לכאבים עזים בפנים ובאוזניים.והשכבה האחרונה היא בעצם בגדי חוץ. במזג אוויר כזה המעיל האופטימאלי הוא מעיל חם, עבה ובעל שכבה עליונה חסינה למים. אך אם חייבים לבחור בין מעיל חם למעיל חסין מים, אז עדיף מעיל דק יותר שיגן טוב מפני גשם ושלג רטוב, מאשר מעיל חם, אבל עשוי בד ולא ניילון. מעיל כזה יירטב מהר מאוד ויותר יזיק לנו מאשר יגן עלינו.

להתחמם ולהישאר יפה (אילוסטרציה: shutterstock)להתחמם ולהישאר יפה (אילוסטרציה: shutterstock)

אם בכוונתנו לצאת רק לטיול נעים עם הילדים בשלג, אנחנו יכולות בהחלט להסתפק בכובע חמים וחמוד, שחד יגן על הראש והאוזניים, ומאידך ישמש לנו ככיסוי ראש. אם אנו מפלסות את דרכינו בשלג ובקור על מנת להגיע למשרד שבתוכו ניראה קצת מגוחכות בכובע גרב עבה, השילוב הנוח ביותר הוא מטפחת דקה וכובע רחב או מטפחת וקפושון.

קפושון יכול להיות גם פתרון נוח מאוד במקרה של פאה. הוא מחמם, מגן מפני רוח וגשם, ומאידך, לא מקמט ולא מזיז את הפאה או את כיסוי הראש. רק זכרו שקפושון מגביל מעט את שדה הראיה, לכן מחייב זהירות מוגברת בחציית הכביש.

ובחזרה למה שנאמר על המעילים, כשהקפושון משמש אותנו כתחליף לכובע חורף, חשוב פי שניים להקפיד על קפושון עם שכבה עליונה מניילון. כי קפושון רטוב לא רק ממש לא נעים למגע, אלא גם הורס את כל מה שנמצא תחתו: שיער, כיסוי ראש או פאה. כשאין קפושון, ויש רק פאה ורוח עזה בחוץ, מומלץ מאוד להיעזר בצעיף רחב.

הוא יגן על הפאה מפני הרס טוטאלי ועל האוזניים שלנו מפני התקררות. של או צעיף יכולים להיראות אלגנטיים מאוד, אבל שוב, אל תנסו אותם בשלג ובגשם.

כובע אטום למים שומר על הפאה (אילוסטרציה: shutterstock)כובע אטום למים שומר על הפאה (אילוסטרציה: shutterstock)

כשאנחנו כבר מצטיידות בכובע וצעיף מומלץ להשלים את המראה בכפפות. ואם חשובה לכם לא רק האופנה, אלא גם האצבעות, קחו כפפות סגורות, אלא שמגנות גם על האצבעות ולא רק על החלק העליון של כף היד. ראשית, קצות האצבעות רגישים מאוד וסובלים מאוד מקור, ואין הצדקה לעמוד בתחנת אוטובוס ולנסות להחזיק מטריה באצבעות קפואות, כשבמקום כל זה ניתן פשוט ללבוש כפפות פחות אופנתיות, אבל יותר שמישות.

שנית, הקור פוגע קשות בעור האצבעות. ואם אתן רוצות לשחק מעט בשלג, אז קחו גם כפפות להחלפה, כי הרגשה של כפפות קפואות ורטובות היא ממש, אבל ממש לא נעימה.

]]>