את זה בטח לא ידעת: השיער נקרא איבר מהגוף. כן, כן. שווה בין שווים עם העיניים והידיים והטחול. היות והשיער הוא איבר שניזון מגופנו, הוא תלוי בדיוק כמו כל שאר האיברים בבריאות הכללית שלנו. לכן, כשאנחנו חולות, גם השיער נראה חסר ברק וחיוניות.

אם כן, מובן שהמשימה העיקרית שלנו היא לטפל במצב הבריאותי. כשהבעיות הבריאותיות הגדולות מוצאות את פתרונן, בדרך כלל גם השיער מתחיל להיראות טוב יותר. המקרה היוצא דופן הוא תקופה אחרי לידה והנקה. בעקבות שינויים הורמונאליים בזמן ההיריון וההנקה הנשירה הטבעית של השיער נעצרת ומתחדשת שוב אחרי הלידה ותום ההנקה. מכיוון שבמשך החודשים האלה האישה מתרגלת לכך שכמעט ולא נושר לה השיער, לעיתים יש לה תחושה שעכשיו השיער פתאום נושר בצורה חזקה.

לרוב מדובר בתופעה טבעית שלא צריכה להדאיג ולא מאיימת בהתקרחות. גם נטילת ויטמינים לעיתים קרובות משפרת מאוד את המצב. אך כשעל רקע בריאות כללית איתנה השיער נושר, לא צומח, ונראה שברירי, כנראה שהגיע הזמן לטפל בו בצורה ממוקדת.

ראשית, עלינו לדאוג שהגוף יקבל מספיק חומרי בנייה להצמחת השיער. המוצרים הבריאים ביותר לשיער הם דגנים מלאים, סלמון, טונה, אבוקדו, אגוזים, שמן זית, פטרוזיליה, תפוחי עץ ועגבניות. תימנעו מעישון ושתייה מרובה של קפה, הם פוגעים בהזנת שורשי השיער ומאטים את צמיחת השיער. גם נטילת ויטמינים משפרת את המצב הכללי ואת מצב השיער בפרט.

התוספים האהובים ביותר על ידי השיער הם סידן, ברזל, יוד, נחושת, אשלגן, אבץ ומגנזיום.

שומעים את מצוקת השורשים עד כאן (צילום: shutterstock.com)שומעים את מצוקת השורשים עד כאן (צילום: shutterstock.com)

חשוב להשפיע על הקרקפת לא רק מבפנים, אלא גם מבחוץ. עיסוי הקרקפת עוזר לשפר את זרימת הדם, מונע נשירה ומסייע לצמיחת שיער חדש. מומלץ לעסות את עור הקרקפת במשך 10 דקות פעם-פעמיים ביום, באצבעות ובמברשת טובה. לעיסוי הזה יש גם השפעה מרגיעה מאוד, לכן הוא מומלץ במיוחד לפני השינה.

בחנויות למוצרי טיפוח ובמספרות ניתן לרכוש מסכות שונות להזנת השיער. המסכות מחזקות את השיער, משפרות את מראהו ומאטות את הנשירה. במקרים חמורים יותר ניתן לרכוש גם קפסולות מיוחדות שכוללות שמנים שונים ותערובות שמנים שמשקמים את שורשי השיער.

עיסוי הקרקפת בעזרת שמנים כאלה יכול לשפר במהירות את מראה השיער. עיסוי והזנה צריכים להיעשות כמובן, אך ורק על שיער נקי. שומן, אבק ולכלוך "חונקים" את השיער, לא נותנים לעור הקרקפת לנשום ופוגעים מאוד במצב השיער. כמו כן, בתקופת שיקום השיער מומלץ לבחור בתספורת קצרה ככל האפשר, כדי להקל אל שורשי השיער ולתת להם להשתקם ביעילות.

מה כבר ביקשנו? מסיכה טובה לשיער מידי פעם (shutterstock)מה כבר ביקשנו? מסיכה טובה לשיער מידי פעם (shutterstock)

גם לאחר מכן, חשוב לגזור את השיער כל כמה חודשים. תספורת קבועה היא לא רק עניין של יופי, שאולי פחות רלוונטי לנשים שמכסות את ראשן, זה גם עניין של בריאות השיער. קצוות מפוצלים לא תורמים למראה השיער ופוגעים בבריאותו.

רוזמרין שידוע לרובנו כתכשיר פופולארי למלחמה במכת הכינים הוא גם תכשיר מצוין לבריאות השיער. הוספת תרכיז רוזמרין לשמפו או לקונדישנר או סתם שטיפה במי רוזמרין משפרת את זרימת הדם בעור הקרקפת ומחזקת את שורשי השיער. וכן, לפעמים דוחה איזו כינה או שתיים.

]]>