אני מתנצלת מראש בפני כל מי שנמאס לו לשמוע על השמלה המזעזעת של שרה נתניהו במעמד ההשבעה, ואולי זה באמת כבר מוגזם לדבר על זה, אבל הייתי חייבת. חייבת לנצל את המומנטום הזה, כי אני חושבת ששרה נתניהו היא בסה"כ משל שיכול ללמד אותנו הרבה על עצמינו כנשים, ועל החובה שלנו כנשים יהודיות.

למה בעצם כמעט עם שלם - מלבד כמה מתחנחנים יוצאי דופן - לא מסוגלים לסלוח לגברת נתניהו על שמלה שלבשה אולי 5 שעות. בסך הכל שמלה! מה קרה?

אז נכון ששרה היא לא הפייבוריטית של הרבה אנשים, אבל מי שטוען שמתנכלים לה טועה הפעם. למה בעצם אנחנו כועסים עליה? מי אנחנו בכלל שנדחף את האף שלנו לארון הבגדים של אשת ראש הממשלה?

למה? כי היא מייצגת אותנו. כי היא הפנים שלנו. כי אנחנו אמורים להתכבד בה. ברור שלא להתבייש. להגיע בלבוש זול שכזה למעמד נכבד כל-כך, זה לתת בעיטה. לזלזל. וזה בכלל לא משנה אם היו שם חכי"ם חרדים או לא, כי אישה במעמד כמו שלה צריכה לכבד קודם כל את עצמה.

ואיך באמת זה קשור אלינו? (וזה לא כי אחד התחביבים הבלתי מאוסים של נשים הוא לרכל על מה שאחרות לובשות, עושות ואומרות.) מבחינתי, שרה נתניהו היא בסה"כ משל יפה שבא להמחיש לנו – מה החשיבות של בגד.

מה זה בגד? חתיכת בד? סתם מעטה חיצוני שבא לחפות על היופי הפנימי שלנו. הרי העיקר זה הלב, לא? אז כנראה שלא. כנראה שלבגדים יש חשיבות גדולה יותר ממה שאנו נוהגות לייחס להם.

השמלה שהציבה לנו ראי מול הפנים (צילום אילוסטרציה: shutterstock)השמלה שהציבה לנו ראי מול הפנים (צילום אילוסטרציה: shutterstock)

נכון שלא כולנו נושאות משרה ציבורית, אבל כולנו מייצגות. מייצגות ציבור מסוים, עם קודי לבוש מסוימים- שבאים לייחד אותנו כבנות מלך. ואני בהחלט לא באה להתגדר בחצאית כזו או אחרת, או בסוג של כיסוי ראש, כי זה עניין של הלכות ומנהגים שקיימים בכל משפחה, עדה או חסידות.

אבל ברמת הבסיס שלנו כנשים, כולנו צריכות לכבד את המעמד שלנו, וכנראה שלפעמים, גם אם אנחנו נשים מאוד חשובות – שיקול הדעת שלנו עלול להיות מוטעה, ולגרום לנו ללבוש או לעשות דברים שלא מכבדים את מעמדנו.

שרה היא ההוכחה שצניעות אינה עוד מזכרת נושנה מתרבות פגאנית כפי שרבים נוטים לזלזל. צניעות היא כבוד. מצטערת שאני לוקחת את תפקיד המטיף בשער, אבל אפשר לחוש שכל הסיפור הזה, וההמולה הרבה סביבו, לא קרה אלא בשביל שנסתכל על עצמינו, ונחשוב: האם אנחנו בסדר? האם אנחנו מכבדות את המעמד?

והלוואי שיהיה זה שכרה של שרה נתניהו.

]]>