עיצוב הדירה זה סוג של אומנות. ואם זו אומנות, את זקוקה להשראה. איפה מוצאים השראה? באותם המגזינים והקטלוגים. הכיני לך לוח השראה. פשוט תגזרי את כל התמונות שנראות לך יפות ומושכות. לאחר מכן, סמני בכל התמונות הללו את האלמנטים שנראים לך אטרקטיביים במיוחד: ציורים על הקירות, אגרטלים מרובעים, כריות קטנות על הספה, שטיח צבעוני וכן הלאה.

חפשי מה הקו המשותף לכל האלמנטים האלה. זה יעזור לך להגדיר מה הסגנון האהוב עלייך בעיצוב: מודרני, קאנטרי, היי-טק, טבעי, וינטאז'. סביב הסגנון שבחרת ובהשראת האלמנטים שתפסו את עינך תתחילי לבנות את העיצוב של הבית.

בסופו של דבר המראה של ביתך תלוי במבחר שישנו בחנויות ולא במגזינים. לכן השלב הבא הוא סיור בחנויות. בימינו ניתן להיעזר גם במכירות אינטרנט שונות.

זה עוזר להגדיל את מבחר החפצים וגם להוזיל את מחירם. הכיני רשימה מפורטת של דברים שאת צריכה לעיצוב, כולל: רהיטים, טקסטיל, מנורות, חפצי נוי וכו', וסמני אילו חפצים מצאת ואילו מהם מתאימים לתקציב שהחלטת להקדיש לעניין.

אל תקני פריטים לפני שתעברי על כל הדברים ברשימה. יתכן, ולא תמצאי את הפריטים שמתאימים לסגנון שלך, ובסופו של דבר תמצאי את עצמך נאלצת לשנות את הסגנון בהתאם למבחר הפריטים בפועל ותוהה מה לעשות עם מנורה אחת יקרה שכבר לא מתאימה לסגנון החדש.

על מנת לא להיתקע עם פריטים מיותרים או לא מתאימים לסגנון הסופי, קודם תכיני רשימה של כל הדברים שאת רוצה ויכולה לקנות בפועל, תוודאי שהם כולם מתאימים לסגנון שבחרת ורק אז תתחילי לרכוש.

החכמה בעיצוב. לשלב יופי בפונקציונאליות מקסימלית (צילום: shutterstock)החכמה בעיצוב. לשלב יופי בפונקציונאליות מקסימלית (צילום: shutterstock)

הקדישי תשומת לב מיוחדת לבחירת מנורות. שימי לב לא רק למראה ולסגנון, אלא גם לפונקציונאליות של דברי תאורה. המנורות חייבות לספק תאורה טובה בחדר, במיוחד כשמדובר בחדרי עבודה וחדרי ילדים. מנורות יפות שבסופו של דבר נותנות אור חלש בלבד אולי ייראו טוב באור היום, אבל בערב יפגעו בעיני כל העובדים בחדר.

אור חלש שמקשה על הקריאה גם פוגע בריכוז של הילדים ומקשה עליהם בהכנת שיעורי הבית. לכן בקניית מנורה חשוב מאוד לשאול כמה נורות ניתן להכניס בהן ומה ההספק הכללי של הנורות. חשוב לקחת בחשבון גם את גודל החדר. למשל, מנורה גדולה עם אהיל כהה בחדר קטן עם חלון אחד תהפוך את החדר לעוד יותר קטן וקודר.

בשלב הבא מתחילים לבחור טקסטיל וחפצי נוי: שטיחים, וילונות, מפות, כריות, אגרטלים וכדומה. גם פה הכללים פשוטים מאוד: כלל שהחדר קטן יותר, כך הוילונות ושאר דברי טקסטיל חייבים להיות בהירים וקלילים יותר. וילונות כהים ועבים מתאימים רק לחדרים גדולים ומוארים היטב.

כשהעיצוב הכללי של החדר הוא שקט ומסוגנן, ניתן לבחור בפרטי טקסטיל ונוי צבעוניים יותר. כשהעיצוב באופן כללי בולט וצבעוני, מומלץ לבחור פרטי נוי פשוטים יותר ופחות צעקניים. מבחינת היחס בין כמות וצבע חשוב לזכור שככל שיש יותר צבעים בחדר, כך מספר חפצי נוי חייב להיות קטן יותר, וגם ההפך הוא נכון.

אל תשכחי לקחת בחשבון גבולות של תקציב (אילוסטרציה: shutterstock)אל תשכחי לקחת בחשבון גבולות של תקציב (אילוסטרציה: shutterstock)

חדר מלא צבעים, כריות וחפצי נוי נראה עמוס ומבולגן. אך גם חדר לבן וריק עם מפית אחת בודדה בפינה נראה משעמם וסטרילי מדי.

לאחר כל עבודות ההכנה ניתן לגשת למלאכת העיצוב. דרך אגב, כלל לא חייבים לקנות את כל הרשימה לפני שניגשים לעיצוב הסופי.

בעיצוב החדר תמיד מתחילים מהגדול אל הקטן. כלומר, קודם צובעים את הקירות, מכניסים פרטי ריהוט גדולים, תולים מנורות, לאחר מכן מכניסים פריטים קטנים ומוצאים להם את המקום האופטימאלי. לכן בהחלט מומלץ להתקדם בשלבים.

לאחר שהחלטת על הסגנון הרצוי, מצאת את הפריטים הרצויים בחנות, תתחילי לאט-לאט לעצב את החדר, ואל תתביישי להכניס תיקונים תוך כדי עבודה. יתכן שאחרי שתכניסי את הספות, תראי שהשולחן הקטן בפינה שרצית דווקא לא ייראה טוב, ותחליפי אותו בוויטרינה.

כך עושים זאת נכון: עיצוב תאורה על קיר צבעוני (shutterstock.com)כך עושים זאת נכון: עיצוב תאורה על קיר צבעוני (shutterstock.com)

יכול לקרות ששילוב הצבעים שנראה לך מעולה בתמונה פתאום פחות מוצא חן בעינייך בפועל. במקרה הזה תוכלי להכניס את התיקונים המתבקשים ע"י טקסטיל וחפצים קטנים.

הם אלה שנכנסים אחרונים לחדר, אך חשובים מאוד ליצירת האווירה הכללית. השאירי אותם לקינוח ותשקלי היטב האם כל אחד מתאים לתוצאות העיצוב שלך בשטח.

]]>