לא כל יום את קמה עם רעיון מדהים שמסוגל לשנות את חייך לטובה. בימים שזה כן קורה, את בוודאי נתקלת בהם, ב"אנשים עם כוונות טובות". האנשים האלה לא נראים רשעים. במקרים רבים הם באמת דואגים לך ורוצים למנוע ממך אכזבה וטרחה מיותרת. בדרך הם רומסים חלומות, רעיונות ושאיפות, ומשאירים אחריהם אווירה אפרורית ומצב רוח דכאוני.

"המשכיל".

הוא תמיד יסביר לך שאין שום סיכוי להצליח עם ההשכלה הנוכחית שלך. בעקבותיו תקדישי שנים ארוכות ללימודים, תזכי בתעודות ודיפלומות מקיר לקיר ואז, מצוידת בכל הידע המאובק של האוניברסיטה, תרשי לעצמך להסתכל מסביב. הבעיה היא שרק כשבאמת תסתכלי מסביב תראי שלהרבה מאוד אנשי עסקים מוצלחים אין בכלל תואר בניהול עסקים.

אומנים מפורסמים רבים עם קריירה מזהירה מספרים בצחוק איך לא התקבלו למכללות היוקרתיות וחלקם אפילו לא קיבלו תעודת בגרות. מאידך, לא מעט אנשים עם תארים מתקדמים מוצאים את עצמם בתפקידים זוטרים ומתקשים להתקדם.

כלומר, בלי להמעיט בחשיבות ההשכלה, היא לא כרטיס כניסה להצלחה. היא מספקת בסיס חשוב להתקדמות בתחום הנבחר, אך לא מבטיחה את ההתקדמות הזאת. וכך גם המחסור בתעודה כלשהי לא פוסל אפשרות להתקדם ולהצליח בתחומים רבים.

"המחושב"

הוא תמיד יבהיר לך שאין לך מספיק כסף להתחיל פרויקט או עסק משלך. הוא יחשב לך במהירות את הסכום הנדרש, ויחד אתך יגיע למסקנה המתבקשת שהדרך היחידה שלך להצליח עוברת דרך תרומת כליה.

השקעת עשר שנים בלימודים אקדמיים. מה עכשיו?! (אילוסטרציה: shutterstock)יופי. השקעת עשר שנים בלימודים אקדמיים. מה עכשיו?! (אילוסטרציה: shutterstock)

לעומתם, האנשים שעובדים דרך קבע עם יזמים צעירים, מספרים שהון התחלתי גבוה לעיתים לא מבשר טובות. יזמים צעירים חולמים להרגיש מייד בהוכחות מוחשיות להצלחתם וכניסתם לעולם העסקים. לכן הם לא מהססים להשקיע כסף במשרד או גלריה מפוארים ופרסום צעקני.

אלה שלא יכולים לסמוך על כסף שהביאו אתם בדרך כלל מנצלים משאב אחר שניתן להם והוא היצירתיות. היא לרוב מביאה לתוצאות הרבה יותר מרשימות מאשר מזכירה חיננית ומשועממת בכניסה למשרד.

"המציאותי"

הוא נולד בשביל להעמיד אותנו עם שתי רגליים על הקרקע. הוא יזכיר לך למה את לא יכולה לסכן ולהסתכן, יזכיר לך חובות כלכליים ומוסריים, הוא יראה לך את המציאות שבה את חיה, ושלא יהיה לך צל של ספק, יראה אותה באור הכי קודר שאפשר.

נו באמת, למי יש פנאי לחלום על שטויות כשיש כל כך הרבה דברים חשובים לעשות? כשתסכימי אתו הוא ירפה ממך. ואז אולי תיזכרי בכך שכל המצאה, כל קידמה, כל חידוש התחילו בעצם מפנטזיה פרועה של מישהו שסירב בתוקף להיות מציאותי.

החלומות הם המדרגות למציאות של מחר. אם את רוצה שהמחר שלך יראה כמו היום, את באמת לא זקוקה למדרגות. אבל אם את רוצה לשנות משהו, את תצטרכי לחלום, להסתכן ולהעז. כן, גם אם בעיני מועצת החכמים הסמוכה זה נראה ממש מטופש.

"הסטטיסטיקאי"

ברגע שתספרי לו שבכוונתך ללמוד מקצוע כלשהו או להיכנס לתחום כלשהו, הוא ישמח לספר לך כמה קשה התחרות בתחום הזה. הוא יתעקש לשכנע אותך שדווקא לך לא נשאר מקום איפה שאת רוצה להיות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אם את ממשיכה ושואלת, מדוע דווקא לך לא יהיה מקום, ואולי יהא זה מישהו אחר שיוותר ולא את, הוא יזכיר לך שאין לך זמן. את הרי לא בת 17. ויש לך מחויבויות. והכוחות שלך מוגבלים. והתחרות קשה. וכולם שם חוץ ממך דווקא בנות 17 מלאות מרץ וזמן פנוי. אבל את יודעת מה? בזמן שאת מקשיבה לשטויות האלה, היית מספיקה לקרוא איזה מאמר או לעשות טלפון שהיה מקדם אותך לעבר החלום.

זה בהישג ידייך. שאף אחד לא יבלבל אותך (צילום: shutterstock)גם החלום הזה בהישג ידייך. ושאף אחד לא יבלבל אותך (צילום: shutterstock)

אם לא תחשבי על מה "הסטטיסטיקאי" הזה חושב עלייך, את תפני לך עוד המון זמן וכוח שאותם תוכלי לנצל לטובת החלום שלך.

בסיכומו של דבר

הבשורות הרעות הן שכשאנחנו פונות לדרך חדשה, אנו נאלצות לדבר על זה עם הרבה מאוד אנשים. רבים מהם פתאום מתחילים לעשות הכול כדי להרתיע אותנו מהרעיון שלנו.

לפני שתתחילי להתווכח ולהוכיח, בדקי האם מי שתוקף כרגע את החלום שלך הצליח בתחום שאת מדברת עליו? או לפחות בתחום אחר כלשהו? האם חלומותיו התגשמו או שבכלל לא נראה לך שהאיש הזה יודע לחלום? האם האיש שעומד מולך אכן מהווה עבורך דוגמה? האם הוא מהווה דוגמה עבור אחרים?

ואם לא, אז למה את בכלל מתייחסת למה שהוא אומר לך?

]]>