אכן, חגי ישראל הם לא לבטלניות. ופורים הוא מתחרה לא רע של פסח הבא עלינו לטובה. מסיבות תחפושות אינסופיות, קניות, איפור, הכנת משלוחי מנות ושליחתם, סעודה... מי צריך תחפושת כשבחג הזה לכל אמא יש שבע זוגות ידיים ולכל ילד חמישה קיבות שמנסות לעכל טונות של ממתקים (שאמהות אחרות ארזו ב-14 הידיים שלהן).

נכון שרק המחשבה על הלו"ז המטורף של החג מתישה? אבל זה לא חייב להיות כך. ויש דרכים ליהנות מפורים.

לא צריך להיות אסטרטג דגול כדי להבין שמשימה מורכבת כמו חגיגות פורים דורשת תכנון. וכשאנחנו אומרים תכנון הפירוש הוא לא לכתוב על דף רשימה לא הגיונית של משימות ולו"ז לא ריאלי. החכמה האמיתית בתכנון היא דווקא להפוך את הרשימה האידיאלית שלך למציאותית.

הרי גם אם בדרך נס אכן תספיקי להכין מאה משלוחי מנות עם מעדנים שזה עתה יצאו מהתנור, לאפר ולהלביש את הילדים גדולים, להרגיע את הקטנים ולהכין סעודת מלכים, את לא תיהני מזה. את שוב תהיי עייפה ומותשת, ושוב עמוק בלב תרגישי שמחה והקלה כשהחג הזה יסתיים.

לפיכך, נא לעבור בעין ביקורתית מאוד על הרשימה. ראשית, משלוחי מנות. רבות נאמר על ההגזמות בהכנת משלוחי מנות. וזה בדיוק הזמן ליישם את הביקורת. האם את באמת חייבת להכין משלוח מנות מהודר ויוקרתי לכל רשימת הקשר שלך?

רשימת מטלות לפורים: לא לזה התכוונו במצוות קריאת המגילה (אילוסטרציה: shutterstock)רשימת מטלות לפורים: לא לזה התכוונו במצוות קריאת המגילה (אילוסטרציה: shutterstock)

בדומה לכלכלני מדינת ישראל שקלי בכובד ראש אם לא מע"מ דיפרנציאלי, אז לפחות משלוח מנות דיפרנציאלי. חלקי את רשימת מקבלי משלוח המנות לקבוצות והשתדלי להגדיל ככל האפשר את קבוצת מקבלי משלוח מנות נחמד ויפה, אבל מורכב ממוצרים קנויים ולא יקרים מדי.

הכיני רשימת קניות מדויקת והיצמדי אליה, כי חבל לבזבז דקות אם לא שעות מול מדפים עמוסים בניסיון להרכיב בראש את משלוחי המנות, לספור, לחשב, להתבלבל ולהתחיל מההתחלה.

בשלב הבא תעברי שוב על המאכלים שבכוונתך להכין, הן למשלוח המנות והן לסעודה. נכון, כולנו רוצות להרשים ולהפתיע, אבל חשבי שוב: האם הרושם הזה שווה את זה שאת פשוט מפסידה את החג בהתרוצצויות ובישולים בלתי פוסקים? השנה פורים חל במוצש"ק, ובלית ברירה רוב העומס נופל על יום החג עצמו.

הילדים בחופש, והם מ-ש-ו-ע-מ-מ-י-ם! (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)הילדים בחופש, והם מ-ש-ו-ע-מ-מ-י-ם! (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

האם את באמת רוצה לקום עם השחר כדי ללוש בצק שמרים ללחמניות? האם את באמת תספיקי להכין 10 סוגי מטבלים על רקע קולות הילדים הבוכים על כך שכל חבריהם כבר רצים עם משלוחי המנות ורק הם, המסכנים שבתינוקות, יושבים ומחכים עד שתסיימי? האם עוגת שכבות היא באמת מרכיב חובה במשלוח המנות?

חשבי שוב ותני עדיפות גבוהה ככל האפשר למאכלים שניתן להכין אותם מראש, כבר ביום חמישי ושישי. למשל, שלל עוגיות ביתיות נראה מצוין בתוך משלוח המנות, וידוע שעוגיות נשמרות מצוין עד שבוע ימים בכלי אטום.

עוד גורם חשוב ביותר שצריכים לקחת בחשבון בתכנון הלו"ז העמוס של פורים הם הילדים הקטנים. הקטנים שלא יכולים להעסיק את עצמם גוזלים זמן וכוח, ועושים את זה לרוב כשאין לך לא זמן ולא כוח. במקום להתעצבן, לכעוס, להתייאש ולאלתר ברגע האחרון, פשוט קחי בחשבון שבפועל יהיה לך הרבה פחות זמן מהמתוכנן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כמובן, השקיעי מחשבה במניעת המצבים האלה. הדבר הפשוט ביותר הוא לצרף את הילדים למאמץ החגיגי. הם יכולים לחבר ברכות, לקשט מסכות ולצרף את כל זה למשלוחי מנות, לקשט את האריזות וכו'. הם יכולים להשתתף כמובן גם בבישולים, רק קחי בחשבון שכמות המצרכים במקרה הזה צריכה להתאים לא רק למתכון, אלא גם לתאבונו וטעמו שלך העוזר הצעיר.

בלי פאניקה: עוד יש לך לארוז את כל משלוחי המנות... (צילום: shutterstock.com)בלי פאניקה: עוד יש לך לארוז את כל משלוחי המנות... (צילום: shutterstock.com)

גם אריזת משלוח המנות זו משימה שלעיתים הורסת את מצב הרוח החגיגי. כשאנחנו מגיעות כבר לשלב האריזות אנחנו כבר די עייפות וגם די ממהרות. ואז בדיוק הסלוטייפ מסתלסל, המספריים הולכות לאיבוד, הניילון נגמר ועוד כיד הדמיון הטובה על חוקי מרפי.

הדרך היעילה למנוע את לחץ האריזות הוא להכין מראש קופסת אריזה. כבר ביום חמישי או שישי קחי קופסה גדולה ותוודאי שיש בה שדכן עם סיכות, מספריים חדות, אריזת סלוטייפ וכל שאר הדברים שתצטרכי בעת האריזה.

אם האריזה שלך לא שקופה, אלא צבעונית, עדיף להשתמש במספר צבעים בהתאם לקבוצות החלוקה: חברים של ילדים, שכנים, קרובי משפחה וכו'. זה ימנע בלבולים ויזרז את החלוקה.

]]>