יש משהו מאוד מושך בפרסומות של מכוני יופי שונים: פרחים, צבעים רכים, ידיים מטופחות ופנים רגועות... מי לא רוצה להיכנס לעולם הזה? להרבות את היופי בעולם, לעבוד בשעות נוחות, לדעת הכול על הטיפוח, ליהנות מעצמאות ופרנסה טובה... נשמע מצוין. כרגיל, החיים קצת פחות ורודים ממה שאנו מצפים.

נתחיל דווקא בדברים הטובים. אכן, קוסמטיקה זה מקצוע טוב ונעים שמסב הרבה נחת לעוסקות בה. הן אכן מטפחות נשים וגורמות להן להיראות צעירות ויפות, והן אכן לרוב עצמאיות.

מכיוון שהן ההוכחה החשובה ביותר למקצועיותן, הן גם נראות טוב ומטופח. יתרה מזו, לעומת הרבה מקצועות אחרים, קוסמטיקאיות עובדות באווירה חיובית ביותר ונהנות מפידבקים אוהדים.

במילים אחרות, הפרסומות שמראות נשים יפות ומחייכות אכן מתארות את הצד הטוב והיפה של העבודה בתור קוסמטיקאית, וזה פן חשוב ולא מבוטל כלל בעבודה הזאת.

פן חשוב לא פחות הוא התאמה כמעט מושלמת בין המקצוע לאורח החיים של אישה חרדית. קוסמטיקאית עובדת אך ורק עם נשים וגם עושה את זה בשעות שנראות לה סבירות.

עבודה כקוסמטיקאית בעצם מאפשרת להשקיע את מרב המאמצים בפיתוח העסקי והאישי ולא בניסיונות נואשים לשלב בין צניעות ושמירת שבת לאורח החיים התובעני של עולם העסקים החילוני.

החלקים הוורודים שבמקצועות היופי (צילום: shutterstock)החלקים הוורודים שבמקצועות היופי (צילום: shutterstock)

היא לא נאלצת להסביר לבוס מדוע אינה מעוניינת במשרד משותף עם עמית או למה אין שום סיכוי שתגיע לסיים פרויקט חשוב בבוקר שלפני סדר פסח.

כיוון שיום העבודה של הקוסמטיקאית מורכב מטיפולים שבדרך כלל נמשכים כשעה, בתקופות של היריון והנקה קוסמטיקאית תמיד יכולה לפנות לעצמה זמן למנוחות, הנקות ושאיבות.

נשים חרדיות נכנסות להריון לעיתים קרובות, ולכן יש צורך רב בהפסקות רבות, העבודה העצמאית וסדר יום שמאפשר את המנוחות האלה מקבלים חשיבות מיוחדת. ההפסקות בעבודה מאפשרות לא רק מנוחה, אלא גם תזונה סדירה ואפשרות להכין אוכל חם לעצמה ולילדיה.

במקרים רבים מכון היופי נפתח בבית, כך העבודה מאפשרת גם השגחה צמודה על הנעשה בבית. כשמדובר בחיי האישה הדתית, "הפרטים הקטנים" האלה נהיים מכריעים, ולפעמים אף מסתברים כאלה שיוצרים את ההזדמנות ליהנות מפרנסה מכובדת לצד טיפוח משפחה גדולה.

כדי להכין אותך עד כמה שאפשר למקצוע, ולהגיש לך את כל הידע הנחוץ לפני החלטה, נעבור לצדדים פחות טובים של המקצוע: החיסרון הגדול ביותר הוא כמובן התחרות. שוק הקוסמטיקאיות בארץ רווי והתחרות קשה ביותר.

על מנת להצליח בתחום הזה קוסמטיקאית חייבת לא רק לקבל הכשרה מתאימה, אלא גם כל הזמן לעבור השתלמויות, להכיר שיטות ותכשירים חדשים שתוכל להציע ללקוחות. כלומר מקצוענית אמיתית חייבת להקדיש לעבודתה גם שעות הפנאי שלה ולא רק שעות קבלת קהל.

שני צדדים למקצוע: לפני שאת בוחרת בקריירה (shutterstock.com)שני צדדים למקצוע: לפני שאת בוחרת בקריירה (shutterstock.com)

על מנת להציע ללקוחות מגוון רחב ככל האפשר של שירותים, קוסמטיקאיות רבות לומדות גם איפור ועובדות כמאפרות. לרוב הקוסמטיקאיות המהלך הזה בהחלט משתלם. ראשית, עבודה כמאפרת מהווה אפיק הכנסה נוסף, ולקוחות קבועות לא פעם יעדיפו קוסמטיקאית שהן מכירות על פני מאפרת לא מוכרת. שנית, איפור יותר מקוסמטיקה מאפשר להביא לידי ביטוי את הפן האומנותי והיצירתי של האישיות, ולפיכך מגביר את הסיפוק מהעבודה.

הקוסמטיקאיות שנהנות מאוד מהעבודה שלהן הן נשים שאוהבות לדבר ולהקשיב. אף שנראה שהקוסמטיקאית עובדת בעיקר בידיים, עניין של יחסי אנוש הוא מרכיב חשוב מאוד בעבודה שלה. מי שמתקשה להסתדר עם אנשים, מי שלא אוהבת להקשיב, מי שמתפרצת בקלות תתקשה מאוד בעבודה הזאת.

היות ומדובר במראה החיצוני, דבר שחשוב מאוד לכל אישה, קוסמטיקאית חייבת להיות קשובה לצרכי הלקוחה, לחששותיה ולציפיותיה. קוסמטיקאית שתתעלם מבקשות הלקוחה, ככל הנראה לא תראה יותר את הלקוחה הזאת.

לא פחות מלהקשיב חשוב לדעת גם לדבר. חלק לא מבוטל מהכנסתה של הקוסמטיקאית היא מכירה של מוצרי קוסמטיקה שונים. אישה ביישנית תתקשה להצליח בתחום המכירות, לפיכך הכנסתה כקוסמטיקאית תיפגע.

ניתן לומר אפילו שקוסמטיקאית משלבת בתוכה, מלבד הידע המקצועי, גם תכונות של פסיכולוג וגם של איש מכירות. דברים כאלה באים כמובן עם הניסיון, אך מי שמראש נרתעת מכך, כדאי שתשקול שוב את בחירתה, כי אלה חלקים בלתי נפרדים מהמקצוע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

קחי גם את זה בחשבון: המקצוע דורש הרבה מגע באחרים (אילוסטרציה: shutterstock)קחי גם את זה בחשבון: המקצוע דורש הרבה מגע באחרים (אילוסטרציה: shutterstock)

נשים רבות נמשכות לתחום הזה כי על פניו נראה להן שהן קובעות את שעות העבודה שלהן. בפועל זה לא בדיוק כך, כי קוסמטיקאית חייבת להתאים את עצמה ללקוחות, והלקוחות שלה הן נשים שעובדות, מטפלות בבית ובילדים ומתקשות למצוא שעה פנויה לעצמן.

יוצא שקוסמטיקאית שלא רוצה לאבד לקוחות נאלצת לעבוד בשעות מאוד לא שגרתיות וגם לא ממש נוחות, במיוחד בתחילת הדרך.

כדאי להזכיר שגם שמי שרוצה להיות קוסמטיקאיות, אבל נרתעת מהתחום העסקי, עדיין יכולה להגשים את חלומה. לא כל הקוסמטיקאיות הן עצמאיות. קוסמטיקאיות רבות עובדות כשכירות במכוני יופי ומתחמי ספא.

יחד עם זאת, רוב הקוסמטיקאיות המנוסות שבנו מעגל של לקוחות קבועים בכל זאת מעדיפות לפתוח עסק פרטי. המקצועיות של הקוסמטיקאית לצד השקעה בפרסום וקידום העסק מסוגלים להפוך מכון יופי קטן למקום עבודה רווחי ביותר.

הכתבה באדיבות חברת UPLICA המתמחה בקידום העסקים הקטנים בפלטפורמת הסלולר

]]>