כאשר מגיעה העת ללדת, מתחיל הרחם להתכווץ. ההתכווצויות מתחילות בעוצמה ובתדירות נמוכה, וככל שהלידה קרבה, מתגברת העוצמה והתדירות עולה. בעזרת לחצים שמפעילה היולדת, מוצא התינוק את דרכו החוצה.

במהלך הלידה, גוברת עוצמת הכאב ככל שפתיחת צוואר הרחם גדלה. כאב עובר בעזרת אות שעובר בגוף באמצעות העצבים, ממוקד הכאב (במקרה זה הרחם, או הרקמות של תעלת הלידה), דרך חוט השדרה ומשם אל המוח, המתרגם את התחושה לכאב, ומפענח את מיקומו.

כיצד ניתן לשכך את הכאב בשעת לידה?

כדי להפסיק את הכאב, צריך להפסיק את מעבר האות מהרחם אל המוח. זאת עושים אם מזריקים חומר הרדמה מקומית לאזור העצב, פעולה המתבצעת במספר דרכים:

1. הזרקת חומר "הרדמה מקומית" אל הרקמות בהם נמצאים גלאים (קולטנים) של כאב (אזור החתך, לצורך תפירה לאחר הלידה).

2. הזרקת חומר "הרדמה מקומית" אל העצבים המובילים את הכאב.

3. הזרקת חומר "הרדמה מקומית" אל חוט השדרה, או העצבים הסובבים אותו (אפידורל או ספינל).

4. לתת ליולדת חומרי הרדמה לוריד או בשאיפה. תרופות אלה יכולות לגרום לשיכוך הכאב, או לטשטוש.

כאבי הלידה הם כאבים בעוצמה גבוהה, וישנן שיטות רבות לשיכוך הכאב: מסאג' לסוגיו, היפנוזה, ביופידבק, אקופונקטורה, טאנס, שמנים ארומטיים, גז צחוק, אפידורל ועוד.

האם כדאי לקבל אפידורל? כל אישה לגופה (אילוסטרציה: shutterstock)האם כדאי לקבל אפידורל? כל אישה לגופה (אילוסטרציה: shutterstock)

התנאים לשיכוך הכאב בצורה טובה

הטכניקה לשיכוך הכאב חייבת לעמוד במספר תנאים ודרישות. עליה להיות קלה לביצוע, בטוחה ליולדת וליילוד, ניתנת להפעלה בכל שלבי הלידה, לא תגרום לתופעות לוואי ותאפשר לשלוט במשך הפעולה ובעוצמתה.

בנוסף, חשוב שלא תרדים את היולדת או תעבור דרך השליה, ושחומרי ההרדמה לא יעברו דרך החלב וישפיעו על היילוד. אין כל ספק שזריקת אפידורל, המבוצעת בידיים מיומנות, היא השיטה הטובה והיעילה ביותר לשיכוך הכאבים בלידה.

הכירי באמת את האפידורל

זוהי טכניקה של הזרקת חומרים לאזור הגב התחתון בעזרת מחט חלולה, דרכה מכניסים צינורית שנשארת בגוף במשך הלידה. את הצינורית מוציאים כשעתיים לאחר הלידה.

צינורית זו מאפשרת להזריק או להזליף חומרי הרדמה גם לאחר שמוציאים את המחט.

ה"אפידורל" לא זכה בשמו בגלל החומר אותו מזריקים, ולא בגלל המחט המשמשת להזרקה: האפידורל הוא המקום האנטומי בעמוד השדרה אליו מזריקים את החומר. הכינוי "אפידורל" הוא קיצור של ה"חלל האפידוראלי".

השק המכיל את הנוזל הספינלי נקרא "דורה" (dura mater) . זוהי מעין מעטפה המכילה את הנוזל של המוח ושל חוט השדרה. האזור שמחוץ לדורה, או סביב הדורה – נקרא: החלל האפידורלי.

החלל האפידוראלי הוא חלל דק מאוד, לכן חשוב שהיולדת לא תזוז בזמן הזריקה, מאחר ודקירה, בטעות, של הDURA , יכולה לגרום לכאבי ראש עזים לאחר הלידה.

יתרונות האפידורל: הסיבוכים לטווח הארוך הם נדירים

עקרונית כל יולדת יכולה לקבל אפידורל אם רצונה בכך. יחד עם זאת, רופא מרדים יבדוק כל מקרה לגופו לוודא שאין כל התויות נגד, שבגללה לא ניתן לתת אפידורל.

רוב כאבי גב אצל יולדת אינם קשורים לאפידורל (צילום: shutterstock)רוב כאבי גב אצל יולדת אינם קשורים לאפידורל (צילום: shutterstock)

ניתן בקלות לשלוט במשך השפעת האפידורל ובעוצמת האלחוש, על ידי התאמת כמות החומר וריכוזו, לכל מצב, יולדת ושלב בלידה. מלבד שיכוך הכאב בלידה, היתרון הגדול של האפידורל טמון בעובדה שלעתים, כאשר יולדת נזקקת לניתוח קיסרי דחוף במהלך הלידה, ניתן ברוב המקרים לחסוך הרדמה כללית שהיא ללא ספק מסוכנת יותר.

אפשר. השאלה האם זה חכם

השאלה שיש לשאול היא לא אם אפשר, אלא אם כדאי וחכם. כיום יש ויכוח בין שתי אסכולות רפואיות: האחת גורסת כי ניתן לתת את זריקת האפידורל מהרגע בו מתחיל הכאב, ואילו השניה דוגלת בהמתנה עד לפתיחה של 4-5 ס"מ, בטענה כי מתן אפידורל עלול לעכב את הלידה.

שני הצדדים מסכימים שאין להזריק את האפידורל לפני תחילת שלב הלידה הפעילה. לעתים, כאשר מתחילים צירי הלידה, הכאב נראה ליולדת כמו סוף העולם, וההמתנה לאפידורל נראית כמו הנצח. צריך להבין, שלעתים כדאי לחכות עד לרגע המתאים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

באילו מצבים לא משתמשים באפידורל?

אפידורל ניתן לאישה רק על פי בקשתה, אך לא יינתן לה במידה והיא סובלת מהפרעות בתפקודי קרישה או נוטלת תרופות נוגדות קרישה (כולל אספירין).

את יכולה להיות בטוחה שהוא בידיים טובות (shutterstock.com)את יכולה להיות בטוחה שהוא בידיים טובות (shutterstock.com)

כמו כן יימנע הרופא משימוש באפידורל אצל נשים הסובלות מזיהומים שונים על עור הגב וממחלות של מערכת העצבים, או כאשר רופא מרדים יתרשם לאחר בדיקה, שהסיכון גדול מהיתרון.

בכל מקרה יש לדווח לרופא המרדים על כל שינוי או בעיה בריאותית, טיפולים רפואיים, אלרגיות או ניתוחים ומחלות בעברה של היולדת ומשפחתה.

סיבוכים אפשריים מאפידורל

כמו בכל פעולה חודרנית, קיים הסיכון לסיבוכים. הסיבוכים הקשים, או הסיבוכים שנשארים לאורך זמן, הם נדירים, ויש להיוועץ ברופא מרדים במקרה של "סיבוך" או תופעות בלתי צפויות. כאבי גב לאחר לידה הם תופעה שכיחה אצל יולדות, ולרוב הגדול של המקרים, אין כל קשר לאפידורל.

]]>