1. פרחים

רובנו אוהבות לקשט את שולחן החג בפרחים, אבל סידור פרחים גבוה או רחב מדי מהווה מכשול עצום לשיחה.

אף אחד לא רוצה לחפש את בן השיח שלו בין השיחים, כלומר בין הפרחים, וכשיש משהו שמונע מאנשים לדבר בחופשיות, האווירה סביב השולחן נהיית מתוחה.

2. עומס על השולחן

לפעמים אחרי שהשקענו בכלים יפים ואביזרי שולחן מתחשק לנו להציג את כל היופי הזה לאורחים. צבעוניות יתר וריבוי אביזרים יוצרים תחושה של שולחן מרושל, גם אם בעיצובו הושקעו שעות של עבודה.

שולחן פשוט יותר, אך מעוצב באלגנטיות, ב-2-3 צבעים, נראה מרשים יותר. שולחן הסדר גם עמוס בסמלי החג, ספרי הגדה וכו', לכן אביזרים דקורטיביים רבים לעיתים נראים קצת מיותרים, ולא גורמים לתגובות שבעלת הבית מצפה להן כל כך.

ומה יכול להיות גרוע יותר בשביל אווירת החג מאשר בעלת הבית מתוסכלת?

3. ילדים שהם לא שלך

אכן, הילדים שובבים, כולנו מודעים לעובדה הזאת. אבל העובדה הזאת לא אומרת שעלייך להרשות לאורחים הקטנים את מה שאת לא מרשה לילדים שלך.

מותר לך להטיל על הילדים משמעת, בעדינות (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)מותר לך להטיל על הילדים משמעת, בעדינות (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

אין שום סיבה שתשבי עם חיוך מאולץ ותסתכלי כיצד הילדים הורסים לך את הבית וקופצים על הספות, במידה וההתנהגות הזאת לא מקובלת עלייך.

הילדים בדרך כלל קשובים להערות של מבוגרים שהם לא ההורים שלהם, לכן אין צורך לפחד שתצטרכי לריב עם הילדים של האורחים.

לרוב מספיק להגיד בקול ידידותי, אך נחוש שאינך מרשה לעשות כך וכך בביתך, כדי להציב גבולות לאורחים הקטינים.

4. אורחים בלתי קרואים

כולנו אוהבות לראות משפחה גדולה סביב שולחן החג, אבל רובנו שמחות הרבה פחות כשיום לפני החג מתחילים טלפונים המבשרים על אורחים בלתי צפויים ויתרה מזו, בלתי רצויים, ועוד בכמויות שלא יביישו אולם אירועים.

אם מדובר בקרוב משפחה קשיש שנשאר בודד בחג או יתום שלא מוצא משפחה מארחת, הדבר נשמע סביר ומקובל. בכל מקרה אחר ובמיוחד כשאינך מוכנה להגדיל את מספר האורחים, אל תרגישי מחויבת להפוך את החג המשפחתי לאירוע ציבורי.

למען הסר ספק ניתן ואף רצוי מאוד לשאול את מי שכופה עלייך את האורחים הנוספים האם לאיש/ים שהוא מביא אתו יש אופציות נוספות לחגוג את החג, בלי להכריח את האורחים שלך לשבת סביב השולחן בשתי שורות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לרוב מסתבר שמדובר בסך הכול בגחמות של מישהו מבני המשפחה שהתחשק לו להעביר את הסדר בחברתו של מישהו נוסף. סירוב מנומס עוזר למנוע אי נעימויות רבות מכל הצדדים.

עיצוב שולחן מינימליסטי ישרה אווירה נינוחה לאורחים (shutterstock.com)עיצוב שולחן מינימליסטי ישרה אווירה נינוחה לאורחים (shutterstock.com)

5. ביישנות

לא נמאס לך לעבוד בפרך במטבח במשך מספר ימים, להכין הכול לבד, ליפול מעייפות בליל הסדר, ואחריו עוד לחשוב מה לעשות עם עשרות בקבוקי יין וקופסאות שוקולדים?

אם כן, אז למה כשהאורחות שואלות אותך מה עליהן להביא, את אומרת במהירות ובביישנות שאינך צריכה כלום? את הרי צריכה עזרה, כי לכל אחת קשה לבשל לבד.

והכי חשוב: גם האורחים שלך ירגישו יותר נוח אם הן יביאו משהו שבאמת יהיה שימושי בסדר ולא בקבוק יין נוסף ומיותר.

]]>