ימי סוף החופש הגדול מוצאים אותנו, הנשים, ברגשות מעורבים. מצד אחד, אנחת רווחה: "תודה לא-ל נגמר החופש!", אבל אם את עובדת כמורה, את לפתע מזדהה מאוד עם התלמידים ומייחלת לעוד כמה ימי חופש.

בדיוק בשביל לפתור לך את חרדות תחילת השנה, אספנו עבורך כללי זהב שיעזרו לך גם להתחיל את השנה טוב יותר, אך בעיקר להמשיך אותה באופן קל ואיכותי. פשוט תעקבי אחרי הטיפים, ושתהיה שנה מוצלחת.

עיצוב סביבת הלמידה

כיתה מוצלחת מזמינה את הילדים לשאול ולחקור. סביבת למידה מעוצבת נכון, תשמור על ערנות סקרנית של התלמידים לעורך זמן, ותעודד אותם להשתתף בנעשה בכיתה.

* מומלץ לקבוע מקום בכיתה, זו כתוב בכתב ברור וצבעוני, אפשר גם בתוספת איורים משמחי לב, שבו התלמידים יודעים שהם יכולים למצוא משימות ולראות מה מתוכנן למשך היום. זה מאפשר להם לחוש שליטה בנעשה וגורם להם להיות מעורבים.

* גם את המבנה הפיזי של הכיתה אפשר לארגן בדרך שהיא תורמת ללמידה. למשל, תאורה וטמפרטורה מתאימה. תתפלאו לדעת כמה תאורה חזקה/חלשה מדי, ותנאים של קור וחום משפיעים על הריכוז ויכולות הלמידה של הילדים.

* הוסיפו אישיות משלכם למבנה הכיתה. תוספות כמו הצבעים על לוח המודעות, פוסטרים, צמחים, צריכים לשקף - חוץ מאת תכנית הלימודים - גם את האישיות של המורה ואת סגנון ההוראה שלך. זה פותח ערוץ אישי בין התלמיד למורה ומוסיף התרגשות ללמידה.

קובעים את הכללים בכיתה

תלמידים נוטים יותר להבין ולכבד את מגבלות בית הספר אם יש להם תפקיד מוגדר. לשם כך צריכים לקבוע קו מנחה אחיד ואת זאת עושים יחד עם כל ילדי הכיתה. אז איך מובילים את הכיתה לקבוע כללים חכמים?

אוספים הצעות מהתלמידים ועוקבים אחר השלבים הבאים כדי ליישם בהצלחה את הכללים בכיתה שלך.

* בוחרים כמה כללים משמעותיים להצלחה.

* רשימת הכללים הסופית צריכה לכלול רק את הנקודות החשובות ביותר, ולשמור על ניסוח קצר וקליט. כך הילדים לא ירגישו שהתקיפו אותם עם יותר מדי כללים, ויקל עליהם לזכור אותם.

* אספו הצעות לשלושה תחומים: לכבד את כל התלמידים, המורה, ואת החפצים שלהם.

איך שומרים על ההתלהבות לאורך השנה? (אילוסטרציה: shutterstock)איך שומרים על ההתלהבות לאורך השנה? (אילוסטרציה: shutterstock)

* לשכבות הגיל הנמוכות צריך להסביר באופן ברור כיצד ייאכפו חוקים.

* לדבר על מה שקורה כאשר תלמיד שובר כלל. בתקווה שלא נצטרך לחלק את העונשים לעתים קרובות, אבל כאשר מתעורר צורך - יש ליישם אותם בהגינות ובעקביות.

* אפשר ליצור יצירות אמנות המקשטות את הכיתה לכללים או שיש להם לעשות את האיורים של התקנות שעוקבות אחריו.

* כדי לקבל שיתוף פעולה גם מצד ההורים, כותבים את "מגילת הזכויות" שניסחתם יחד בכיתה, ושולחים העתק הבייתה.

זכרו כי לילדים לוקח זמן להתרגל לכללים חדשים. תנו להם בערך שישה שבועות כדי לקלוט ולהפנים.

הגדרת תכנית להצלחה מהיום הראשון

בתור מורה חשוב שתדמייני מה עובר על התלמידים ביום הראשון. מעבר למתח הרגיל של מפגש עם השנה החדשה, המורה החדשה והמטלות החדשות עם חששות של מה יהיה, יש גם את הפן החברתי.

התלמידים נפגשים אחד עם השני לאחר חופשת הקיץ הארוכה, וביום הראשון הם מבססים בחזרה את מעמדם החברתי, או מנסים ליצור חברים חדשים, לתקן את הרושם של השנה שעברה. אל תצפו מהם לריכוז מלא בשיעור. הקדישו את היום להיכרות שלכם עם התלמידים, ושלהם אחד עם השני.

"הציפיות שלי הן די פשוטות", אומרת רוחמה, מחנכת כיתה ג' כבר 13 שנים "אני רוצה לאפשר לתלמידים שלי להרגיש תחושה של נוחות וכיף! אני מתכננת את השיעורים כך שיהיה גם זמן לדרמה. באמצעות משחק תפקידים שאני מבצעת עם התלמידות עצמן אנחנו מציגות כל חומר שדורש המחשה."

היא ממליצה לכל אנשי החינוך להשתמש באסטרטגיות אלו כדי לשמר את האווירה נוחה ולהפחית את הלחץ בתחילת השנה.

שוברים את הקרח

המלמד ר' זאב ש. יודע שהבסיס לקשר מוצלח בינו לבין התלמידים טמון כולו בשיעורים הראשונים של תחילת השנה. לכן הוא מוצא כל פעם רעיונות חדשים, לעשות את זה באופן יצירתי שיבנה אמון לילדים במערכת החינוך.

"אני תמיד פותח בסיפור על ילד קטן וביישן שהגיע ל'חיידר' וזה בדרך כלל עוזר לאלה שהפרפרים הטרידו אותם מהלילה שלפני."

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הדרך לשנת לימודים מוצלחת עוברת בכללים פשוטים (shutterstock)הדרך לשנת לימודים מוצלחת עוברת בכללים פשוטים (shutterstock)

הוא מנדב שלל רעיונות: להסתובב בכיתה במעגל ולשאול שאלות קלילות. כך גם תגלו על התלמידים שלכם דברים שיועילו לכם להבין אותם בעתיד.

עוד טריק ליצור קרבה זה כשהמורה עונה בעצמו על אותן שאלות, מתוך התמקדות בדברים קצת יותר אישיים, ולא רק מה שקשור ללימודים.

משוב לשנה מוצלחת

הטיפ הכי חשוב הוא להיות קשוב לתלמידים. אפשר מידי פעם לחלק להם דפי משוב, בו הם יכולים לספר מה מפריע להם, וגם לתת להם הזדמנות לציין ולהודות על מה שטוב. לחזק גם את הנקודות החיוביות בכיתה. גם ללא דפים מסודרים, הילדים מגיבים באופן שוטף. כל מה שאתם צריכים כמורים זה לשים לב.

חשבו בעצמכם על השנה הקודמת, קחו מסקנות והפיקו לקחים. איפה הייתי מורה מוצלחת? אילו פעילויות גרמו לילדים ללמוד טוב יותר? ואל תפחדו למצוא רעיונות חדשניים ויצירתיים כדי לשפר את עצמכם ואת הכיתה.

]]>