לא חשבנו שזה יקרה, אבל הלא יאומן הופך למציאות עכשווית מתמיד. כמו פטריות אחר הגשם צצו נשים חרדיות שרצות לתפקידים שונים בבחירות הנוכחיות לראשויות ומועצות העיר.

מהיכן הגיע הגל החדש? עד לפני כמה חודשים הרעיון שאישה חרדית יכולה לקחת חלק בתפקיד פוליטי לא עלה על הדעת, ובבחירות לכנסת האחרונה הוא נאמר בקול בפעם הראשונה. אסתי שושן הייתה הראשונה לפתוח במחאה בשם הנשים החרדיות וקראה לא לבחור למפלגות החרדיות, המסרבות לקבל לשורותיהן נשים.

על פי הקולות שנשמעו והתגובות שהתקבלו באתר, ניכר היה כי רוב הציבור החרדי התנגד לרעיון שנשים ירוצו לפוליטיקה והמחאה של שושן ושותפותיה לא הניבה תוצאה מיידית. ובכל זאת, מספר חודשים לאחר מכן, אנחנו מוצאים חמש נשים חרדיות שהחליטו להתמודד לבחירות.

הכירו את הנחשוניות: מינדי פולק, רות קוליאן, רחלי איננבוים, אסתר והב ומסדה פורת.

אסתר והב, טבריה

הראשונה היא אסתר והב, אישה חרדית מטבריה, מהנדסת כימיה בעברה ואמא לשניים. אסתר פורשת אג'נדה שאינה מונעת מרגשות פמיניסטיים, אלא מרצון לעזור לתושבי העיר טבריה.

בשיחה ל'כיכר השבת' הסבירה והב שהיא קיבלה גם פסק הלכה מרבנים שמתירים ומגבים את הצעד, וגם ברכה מהמקובל הגאון רבי דוד אבוחצירא.

"זה לא סוג של פמיניזם," אמרה "אני חושבת שבורא עולם ברא אותנו בצורה שלכל אחד יש את התפקיד שלו בעולם הזה, לאישה וגם לגבר, ואני לא מסתכלת על זה כאילו שרק גבר יכול לעשות את העבודה הזה, זו עבודה כמו כל העבודות".

עוד הוסיפה אסתר לנמק את בחירתה: "אני חושבת שיש לי כוחות, דיברתי עם אנשים שאני מכירה מכמה וכמה קהילות בעיר של עולים מרוסיה ומארה"ב, אבל אני לא מדברת רק לציבור של עולים חדשים, אני פונה לכל העיר, לצברים ותיקים וחדשים, לכולם יש את אותן בעיות בעיר".

לא מדברת עם גברים, אסתר והב למועצת העיר טבריה (צילום: אהרון והב)לא מדברת עם גברים, אסתר והב למועצת העיר טבריה (צילום: אהרון והב)

רות קוליאן, פתח תקווה

המתמודדת השנייה, היא רות קוליאן,נשואה ואם לארבעה, חרדית שכבר עשתה כותרות בפעילותה במחאה החברתית. היא רצה למועצת העיר פתח תקווה בריצה מהירה ישירות למטרה, והיא לא תתן לאף אחד ולשום דבר להסיט אותה מדרכה.

למרות ההתנגדות הצפויה מהציבור החרדי הגברי, רות מבהירה כי היא: "ממש לא מפחדת! יש אמירות, יש עקיצות, מנסים גם להעליב אותי בזה שאני אישה ומטבע הדברים גם אם לילדים, אז שואלים 'ומי יהיה עם הילדים שלך כל היום?', אבל אני לא מתייחסת, אני הולכת ואני יודעת ובטוחה בצדקת דרכי".

בראיון ל'כיכר השבת' היא מציינת כי יש גם חרדים שתומכים בה, אבל הם מפחדים לדבר. לדוגמא, גורם חרדי בכיר בעירייה שעודד אותה בדרך להחלטה, אולם בציבור הוא לא מביע את דעתו.

לא עוצרת באדום למרות הכל, רות קוליאן למועצת פתח תקווה (צילום: יחלא עוצרת באדום למרות הכל, רות קוליאן למועצת פתח תקווה (צילום: יח"צ)

רחלי איננבוים, מאה שערים

בסיעה המקומית של 'הבית היהודי' בעיריית י-ם שובצה במקום השלישי אישה חרדית. רחלי איבנבוים, 28, תושבת שכונת 'מאה שערים' בעיר. איננבוים משמשת כמנכ"לית ארגון "מאיר פנים" - כח לתת", ופעילה במיזמים שונים למען קידום נשים חרדיות בתחום התעסוקה.

לאחר בחירתה למקום השלישי ברשימה אמרה: "כבר במשך הרבה שנים אני משרתת את הציבור במשרות כאלה ואחרות, אם במאיר פנים או בפורומים אחרים - כחברה של פורום צעירים ביד הנשיא וכחברה משקיפה בוועדה למעמד האשה, ובלא מעט פורומים נוספים. אני מצפה בהתרגשות לשרת את הציבור בעיריית ירושלים"

מינדי פולק, מונטריאול

גם בניכר נשים חרדיות מעזות להרשים ראש. מינדי פולק צעירה חסידית בת 24 מקנדה הודיעה על ריצתה למועצת העיר.

את המעורבות הציבורית שלה התחילה מינדי בשנים האחרונות, כשהקימה צוות הידברות בין התושבים הגויים לציבור היהודי בשכונה. הצוות פועל בעקבות חילוקי דעות קשים שהתגלעו בין הצדדים, והדבר הוביל אף לשנאה ולאנטישמיות כנגד היהודים.

איך זה פועל? למשל, במהלך המפגשים הביעו השכנים הגויים את רוגזם על כך שהתושבים החרדים של השכונה לא מקפידים על הסדר והנקיון ולא משתלבים בחברה. בעקבות כך הורו הרבנים על שינוי מהפכני וקראו לשיתוף פעולה.

כעת מבקשת מינדי פולק לקחת את היוזמה צעד קדימה ולהתמודד לתפקיד במועצת העיר וזאת על בסיס הבנה וגישור בין כלל האוכלוסיות בעיר.

מאמינה שהיא מקיימת את רצון ה', מסדה פורת לרשימת 'אומץ לב' (צילום: כיכר השבת)מאמינה שהיא מקיימת את רצון ה', מסדה פורת לרשימת 'אומץ לב' (צילום: כיכר השבת)

מסדה פורת, ירושלים

מסדה פורת, אישה חרדית, מתמודדת על מקום במסגרת רשימת "אומץ לב", מפלגת נשים חדשה בראשות נעמי צור - סגנית ראש העיר.

מסדה פורת מסבירה כי בכוונתה לייצג את הכוח הנשי ולפעול בנושאים דתיים וחברתיים. "אסייע לכולם", היא מבטיחה. לדבריה, יש לה גם תמיכה שקטה של רבנים חרדים שאת שמותיהם היא מעדיפה שלא לחשוף בשלב זה.

"אני מקיימת את רצון השם וזה הכי חשוב", מצהירה מסדה פורת.

איומים על המתמודדות החרדיות

אסתר והב ומינדי פולק נהנות מתמיכה של המשפחה והקהילה, אם כי - הקהילה במונטריאול סקפטית לגבי הצלחת הקמפיין של המועמדת החרדית.

כדי למנוע בעיות צניעות, אסתר מספרת שהיא שולחת מסרים אל הציבור הגברי רק דרך נשים: "כשאני הולכת לרב, אני מדברת דרך הרבנית. אני יכולה לדבר עם הנשים, והנשים תשכנענה את הגברים לתמוך בי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

רות קוליאן כן חווה איומים עליה ועל בני משפחתה ויודעת שאולי יגברו בהמשך הדרך. "פעם אמר לי מישהו ש"יפגעו לך בשידוכים של הילדים"," היא מדגימה "אז עניתי לו שאני, כאישה חרדית, מפחדת רק מהקדוש ברוך הוא, לא מאף אחד אחר".

האיומים דחקו אותה לפינה, רחלי איננבוים (צילום: כיכר השבת)האיומים דחקו אותה לפינה, רחלי איננבוים (צילום: כיכר השבת)

האיומים על רחלי איננבוים היו קשים וחמורים עד כדי שהיא החליטה לפרוש לחלוטין. ההחלטה הייתה כואבת, אבל היא הרגישה שהמחיר עלול להיות כבד מדי.

ל'ידיעות אחרונות' סיפרה איבנבוים כי "פשוט לקחו את כל רצף האיומים שאפשר לאיים בו על אדם חרדי והפנו אותו כלפיי. שזה אומר להעיף את הילדים שלנו ממוסדות החינוך וכן לנדות אותי ואת משפחתי מבית הכנסת ומהקהילה. הבהירו שאני צריכה לבחור אם להיות חרדית או להמשיך לרוץ".

למרות פרישתה המצערת של רחלי, הבחירות האלו יזכרו כעידן חדש לנשים החרדיות. זכרו את השמות הללו, הן הקול שלכם בציבור כולו.

]]>